Իրավունք 11:44 04/07/2019 Հայաստան
Մինչ կառավարության շենքի ներսում ընթանում է գործադիր մարմնի հերթական նիստը, շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները։ Նրանք պնդում են՝ Քոչարյանը կալանավորված է ապօրինի կերպով, և պահանջում են, որ ազատ արձակվի։
«Կալանքի հիմքերից որևէ մեկը որևէ դատարան, որևէ դատախազ անցած մեկ տարվա ընթացքում չի կարողացել հիմնավորել։ Փաստ է, որ նախագահ Քոչարյանը գտնվելով ազատության մեջ որևէ անգամ չի խուսափել քննությունից, չի խոչընդոտել արդարադատության իրականացմանը, չի եղել նման փորձ։ Մինչդեռ իշխանությունների ճաշակով ու տրամաբանությամբ գործող դատարանները չեն ցանկանում համակերպվել այդ մտքի հետ»,-հայտարարեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Նա ընդգծեց, Հայաստանի քաղաքացիներից, այդ թվում իշխանության ներկայացուցիչներից որևէ մեկն ապահովագրված չէ իր նկատմամբ հնարավոր դատական պրոցեսից, իսկ այդ պրոցեսը պետք է իրականացվի արդար դատարանի կողմից։
«Անձը կալանավորվում է միայն այն բանի համար, որ ինչ-որ նեղ շրջանակներ դա ցանկանում են։ Ես ասում եմ՝ գտնվելով ազատության մեջ Քոչարյանը չի խուսափելու քննությունից, բայց ի տարբերություն դատախազների ու դրանց միջնորդությունը արտատպած դատարանի, ես իմ կարծիքը կարող եմ հիմնավորել»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ Քոչարյանն ինքնակամ է ներկայացել դատարան ու իրավապահ մարմիններին, երբեք չի ընդդիմացել «խայտառակ որոշումներին» ու չի խանգարել քննությանը։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները իրենց ձեռքում պահել են Ռոբերտ Քոչարյանի լուսանկարները՝ «Իմ հերոսը պետք է լինի ազատության մեջ» գրություններով։

Politics 13:58 04/07/2019 Armenia
A group of supporters of Armenia’s second President Robert Kocharyan are staging a protest outside the government building in downtown Yerevan, while the Cabinet members are holding a regular meeting. They insist that Kocharyan is arrested illegally and demand his release from custody.
“So far, no court or prosecutor has been able to substantiate any of the grounds for his arrest. Factually, Kocharyan has never avoided the investigation, has never obstructed justice; there has been no such attempt,” one of the protesters said. “Meanwhile, the courts guided by the logic of the authorities do not want to put up with that idea.”
He stressed no Armenian citizen, including government officials, are insured against possible judicial proceedings which should be conducted by a fair court.
“A person is arrested only because some narrow circles want it. I reiterate that Kocharyan will not avoid the investigation, but unlike the prosecutors and the court that copied down their motions, I can justify my opinion,” he said, reminding the ex-president has voluntarily appeared before the court and turned himself in to the law enforcement agencies, has never opposed to "shameful decisions" or hindered the investigation.
Demonstrators held up posters with Kocharyan’s photo that read: “My hero must be in freedom.”
The Yerevan Court of Appeals ordered Kocharyan to be re-arrested on 25 June, pending the outcome of his trial on criminal charges related to the March 2008 post-election events.