Հասարակություն 14:19 13/07/2019 Աշխարհում
Սանկտ-Պետերբուրգում բեմադրվում է «Երեք քույր» ներկայացումը։  Իրենց հոր սպանության մեջ մեղադրվող Խաչատուրյան երեք քույրերի գործն է դարձել թատերական ակցիայի հիմքը։
fontanka.ru-ին ռեժիսոր Ելանա Պավլովան պատմել է, որ «Երեք քույր» ներկայացման ստեղծման նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավրել «ընտանեկան բռնության  վրա, որին ենթարկվում է յուրաքանչուր երրորդ կինը»։ Նա ընդգծել է, որ շատ մեծ թվով մարդիկ կան, որ ենթարկվում են ընտանեկան բռնության, այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է այդ հարցը քննարկելու գործընթաց սկսել։
Ռեժիսորն ասել է, որ չի կարելի իր աշխատանքը  լիարժեք ներկայացում համարել,  այն ավելի շատ ակցիա է կամ պերֆորմանս։
ՌԴ քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ 2018 թ. հուլիսի 27-ին Ալտուֆևյան մայրուղու բազմահարկերից մեկի մուտքում հայտնաբերվել է  57-ամյա Միխայիլ Խաչատուրյանի մարմինը՝ պարանոցի և կրծքավանդակի շրջանում դանակի բազմաթիվ հարվածներով։  ՔԿ  տվյալներով, նրանք դանակով հարվածներ են հասցրել երեք աղջիկները։ Նրա աղջիկները հաստատում են, որ տղամարդը, գտնվելով թմրամիջոցի ազդեցության տակ, առաջինն է հարձակվել  նրանց վրա դանակով, նրանք էլ պաշտպանվել են։ Հարցաննությանն աղջիկները խոստովանել են մեղքն ու պարզաբանել, որ իրենց  և իրենց հոր միջև թշնամական հարաբերություններ էին հաստատվել այն պատճառով, որ նա երկար ժամանակ իրենց բարոյական տառապանքներ է պատճառել։ Խաչատուրյան քույրերը 2018 թ. օգոստոսի 2-ից կալանավորված էին։ Փորձագետները Քրիստինային և Անգելինային ճանաչվել էին մեղսունակ։ Խաչատուրյան քույրերից կրտսերը՝ 17-ամյա Մարիան, հոր սպանության պահին անմեղսունակ է ճանաչվել։  Սեպտեմբերի 27-ին Մոսկվայի Բասմաննի դատարանը փոխել էր  Խաչատուրյան երեք քույրերի խափանման միջոցը կալանքը և ընտրել  որոշակի գործողություններ կատարելու արգելքը։ Մինչև դատարանի վճիռը նրանք պետք է ապրեն առանձին, նրանց արգելված է շփվել  միմյանց հետ։
Վերջնական մեղադրանք եզրակացությամբ, երեք քույրերին մեղադրանք է առաջադրվել նախնական համաձայնությամբ մի խումբ անձանց կողմից սպանության հոդվածով։

Law 15:23 13/07/2019
A theatrical group in St. Petersburg is set to stage a performance on the story of three teenage sisters accused of murdering their father, Director of the performance Yelena Pavlovna has told Fontakna.ru news portal.  The performance is titled “Three sisters” and aims to address Russia's domestic abuse problem.
In her words, many people across the country are subjected to domestic violence and the matter should be addressed in a public discourse. Pavlovna added the planned performance should not be considered as a theatrical play but a act or protest action.
To note, investigators charged the three Khachaturian sisters with killing their 57-year-old businessman father shortly after his body with multiple stab wounds to the neck and chest was found in an apartment in Moscow on July 27, 2018. When questioned, the young women pled guilty and explained that they had reasons for hostility towards their father, because he abused them mentally and physically for a lengthy period of time.
On August 2, Moscow’s Ostankino court arrested the three sisters on murder charges. A post-mortem psychological and psychiatric evaluation revealed that Mikhail Khachaturyan had suffered from a personality disorder. Experts also established that his oldest daughter had developed a mental disorder as a result of being sexually harassed and abused by her father.
According to state commission findings reported by Russian media the prominent local businessman and churchgoer had insulted, humiliated, threatened and “subjected his daughters to physical and sexual violence,”