Հասարակություն 10:25 18/07/2019 Հայաստան
Նախօրեին Իջևանում փայտի գործով զբաղվողների, որոնք փակել էին Մ4 միջպետական ճանապարհի Իջևանի հատվածը, և մարզպետ Հայկ Չոբանյանի միջև մի քանի ժամ տեղի ունեցած բանակցության ժամանակ վերջինս ներկայացրել է այն բոլոր հնարավոր ճանապարհները, որոնք բացառապես օրինական են։ ՀՀ Տավուշի մարզպետարանի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ մասնավորապես, մարզպետը նշել է, որ հենց վաղվանից փայտահատները կարող են քամատապալ ծառերի 1 խմ փայտանյութի համար վճարելով 6000 դրամ, այն անտառից դուրս բերել ևցանկության դեպքում անգամ տեղափոխել մարզի սահմաններից դուրս, վաճառքի։
Հիշեցնենք, որ երեկ Իջևանում փայտի գործով զբաղվողները մի քանի ժամ փակել էին ճանապարհը,  պահանջում էին հանդիպում այն անձի հետ, ով հրաման էր տվել թույլ չտալ անտառից փայտ տանել: Բախում էր տեղի ունեցել ճանապարհը փակող ցուցարարների և ոստիկանների միջև, երբ վերջիններս  փորձել են պատ կազմել և ազատել ճանապարհը: Ցուցարարներն ընդդիմացել են և բախում է սկսվել։ Նրանք սկսկել են քարեր նետել ոստիկանները հետ են նահանջել։ Կան վիրավորներ, այդ թվում նաև ոստիկաններ։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով հայտարարել է, մարդիկ երկար տարիներ անօրինական ճանաապրհով փայտահատումներ իրականացնելով և այդ փայտահատումների արդյունքում իրենց համար, ըստ էության, օրինական բիզնես ստեղծելով, ստեղծել էր կարծիք, որ այսօր ևս հնարավարո է անօրինական ձևով բիզնես անել։ Նա ընդգծել է՝ անօրինական որևէ արարք այլևս անթույլատրելի է։
«Որևէ անօրինական պահանջ չի կատարվել։ Միակ պահանջը, որ իրենց կողմից կային, և, ըստ էության, աշխատելով մեր գործընկրների հետ իրականացրել ենք՝ դա համահարթեցված գնի սահմանումն է քամատապալ ծառերի համար՝ 6000 դրամ  1 խմ փայտանյութի համար», - ասել է Չոբանյանը։

Губернатор Тавушской области Армении: Не выполнено ни одного незаконного требования
Губернатор Тавушской области Республики Армения Айк Чобанян накануне, 17 июля, в ходе длившихся несколько часов переговоров с занимающимися лесопильным делом, перекрывшим участок Иджевана межгосударственной дороги М4, представил все возможные пути решения проблемы, и все они являются исключительно законными.
Как сообщается на странице областной администрации в соцсети Facebook, в частности губернатор отметил вчера, что завтра же дровосеки, заплатив 6000 драмов за 1 куб м древесины поваленных ветром деревьев, могут вывезти ее из леса и при желании даже реализовать ее за пределами области.
Напомним, накануне, 17 июля, в Иджеване занимающиеся лесопильным делом на протяжении нескольких часов перекрыли межгосударственную трассу, требуя встречи с давшим приказ запретить вывоз из леса древесины. Затем протест вылился в столкновения между демонстрантами и полицейскими, когда последние попытались выстроить кордон и разблокировать дорогу. В ответ демонстранты начали забрасывать камнями полицейских, стражи правопорядка отступили. Есть пострадавшие с обеих сторон.
Губернатор Тавушской области Айк Чобанян в прямом эфире в Facebook заявил: люди, годами осуществляя вырубку леса незаконным путем и, по сути, создав для себя незаконный бизнес, придерживались мнения, что и сегодня можно заниматься незаконным бизнесом. Он подчеркнул: любые беззакония более недопустимы.
«Не выполнено ни одного незаконного требования. Единственное их требование, которое мы выполнили при сотрудничестве с нашими партнерами – установление общей цены за кубометр древесины поваленных ветром деревьев – 6000 драмов», – сказал Чобанян.