Իրավունք 14:55 22/07/2019 Հայաստան
«Եվրոպական տեսակետից այս քրեական վարույթն այլևս ավարտված է»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը, խոսելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի մասին, ասաց Քոչարյանի՝ ֆրանսիաբնակ փաստաբան Սևակ Թորոսյանը։
Նա նշեց, գործին հետևում է դրսից, արձանագրել է, որ մեկ տարվա ընթացքում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի պահանջների նկատմամբ շատ ոտնձգություններ են եղել՝ մարդու իրավունքների տեսակետից։
«Բայց դրա գագաթնակետը եղավ այն պահը, երբ դատավորը (Արմեն Դանիելյանը-խմբ.) թույլ չտվեց փաստաբանական կողմին ելույթ ունենալ։ Մեկ ամիս առաջ էր դա։ Դատախազը պահանջեց պարոն Քոչարյանի կալանավորումը, մեղադրյալն ունեցավ իր խոսքը, դատավորը զրկեց պաշտպանական կողմին խոսքի իրավունքից։ Նույնիսկ դիկտատուրաներում նման բան գոյություն չունի, այդ երկրներում թույլ են տալիս խոսել, բայց չեն լսում։ Իսկ այն, ինչ տեղի ունեցած Հայաստանում մեկ ամիս առաջ, պատմական էր»,-ասաց Թորոսյանը։
Նա մի խումբ խախտումներ է առանձնացրել. երբ դատավորին զանգով պարտադրվեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը կալանավորումը ընտրելու որոշումը։ Թորոսյանը նկատեց, եվրոպական որևէ երկրում դա հանգեցնելու էր կամ դատավորի, կամ նրան որոշումը պարտադրած քաղաքական անձի  հրաժարականն էր։
Երկրորդ կարևոր խախտումը, ըստ նրա, դատարանների դռներն արգելափակելու որոշումն էր, այն համարվումէ  ճնշում դատարանի վրա ու չի կարելի հանդուրժել։
Երրորդ խախտումը փաստաբանին ելույթ ունենալ չթույլատրելն է, ապա չորրորդը, որը ըստ Թորոսյանի զառացանքի է նմանվում, Քոչարյանին կալանքից ազատելու որոշում կայացրած դատավորի նկատմամբ  քրեական գործի հարուցումն է։
«Ցանկացած եվրոպացու համար ավարտվել է այս գործով դատավարությունը։ Այս չորս խախտումներից յուրաքանչյուրի նվազագույն հետևանքը պետք է լիներ այդ գործում խառնված անձանց գործից ազատումը։ Այս չորս խախտումներից երեքի դեպքում փորձ է արվել վախեցնել դատավորներին։ Ինձ թվում է՝ Հայաստանում բոլորը քնած են, ես դժվարությամբ եմ հասկանում մարդկանց իներտ վիճակը, չեմ հասկանում, մարդիկ  ինչու են լռում։ Ես կարծում եմ, որ կլինի պայքար անկախ ու ստրուկ դատավորների միջև, մենք կտեսնենք՝ ինչ կտա խիզախ դատավորների դիմադրությունն այս իրավիճակին։ Կամ անկախ դատավորների պայքարը կհաղթի, կամ ես որևէ ապագա չեմ տեսնում։ Իրական արդարադատությունը բերում է երկրի իրական բարգավաճմանը, ես կարծում եմ, որ Հայաստանում դեռ չկա այդ կապը»,-ընդգծեց նա։

Право 16:19 22/07/2019 Армения
С европейской точки зрения, уголовное судопроизводство в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна уже завершено. Об этом заявил прибывший из Франции адвокат Роберта Кочаряна – Севак Торосян.
Он отметил, что следит за делом из-за рубежа, констатировал, что за год в отношении требований европейской конвенции по правам человека имели место много посягательств.
«Пиком всего этого стал тот момент, когда судья (Армен Даниелян. – Прим.ред.) не позволил команде адвокатов выступить. Это было месяц назад. Прокурор потребовал ареста г-на Кочаряна. Обвиняемый выступил со словом. Судья лишил сторону защиты права на выступление. Даже в условиях диктатуры такого нет, в тех странах позволяют говорить, но не слушают. А то, что произошло в Республике Армения месяц назад, было историческим событием», – считает он.
Адвокат при этом перечислил ряд выделенных им нарушений: так, по его словам, судье по звонку было навязано решение об избрании в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде ареста. Торосян указал, что в любой из европейских стран это привело бы к увольнению либо судьи, либо политических деятелей, навязавших ему это решение.
Как указал Торосян, еще одно существенное нарушение – призыв заблокировать здания судов, что рассматривается как способ оказать давление на суды,  неприемлемо и недопустимо.
На третьем месте нарушений, по словам Севака Торосяна, – непозволение  адвокатам выступить, а четвертое нарушение смахивает на бред: возбуждение уголовного дела против судьи, который вынес решение об освобождении Кочаряна из-под ареста.
«Для любого европейца судопроизводство по этому делу завершилось. Последствием каждого из этих 4 нарушений, как минимум, должно было быть увольнение вмешавшихся в это дело лиц. В трех из 4 названных случаев была предпринята попытка запугать судей.
Мне кажется, что в Армении все спят. Я с трудом понимаю инертное состояние людей, не понимаю, почему они молчат. Я полагаю, что будет борьба между независимыми и раболепствующими судьями. И мы увидим, что даст сопротивление храбрых судей в сложившейся ситуации. Либо борьба независимых судьей увенчается успехом, либо я не вижу какого-либо будущего. Настоящее правосудие приводит страну к реальному процветанию, и, на мой взгляд, в Армении пока нет этой связи», – отметил он.