Հասարակություն 13:37 06/08/2019 Հայաստան
Պետական համակարգում կադրային կրճատումները նոր փուլ են մտնում: Կրճատումների հերթական ալիքը սկսվել է Սփյուռքի հարցերով հանձնակատարի  գրասենյակում:
Panorama.am-ի խմբագրություն գանգահարած մի խումբ աշխատակիցներ տեղեկացրեցին, որ այսօրվանից համալրեցին գործազուրկների շարքը, իսկ աշխատանքից ազատվել են առանց հիմնավորման:
Նրանց խոսքով՝ իրենց բազմաթիվ բողոքների ու ընդվզումների արդյունքում որոշվեց ոչ թե լուծարել սփյուռքի նախարարությունը, այլ ներառել վարչապետի աշխատակազմում՝  որպես Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակ, սակայն շատ անորոշ գործառույթներով և և աղոտ հեռանկարով:  Աշխատակիցները փաստում են, որ այս ժամանակահատվածում Սփյուռքի հետ աշխատանքը կաթվածահար է եղել, կորցրել են կարևոր կապեր, նախագծեր, ծրագրեր:
«Կես տարի անարդյունք սպասումներից հետո վերջապես նշանակվեց հանձնակատար: Թվում էր՝ վերջապես անցնելու ենք գործի, բայց ավաղ մեր ուրախությունը կարճ տևեց», - ասաց աշխատակիցներից մեկը:
Նա նաև նշեց, որ գրասենյակի ձևավորման առաջին օրից կոլեկտիվը հայտնվել է արհեստական մեկուսացման մեջ:
«Օրենքի բազմաթիվ խախտումներով  նախ հեռացել են հայեցողականները, քանի որ լուծարվող ու միավորվող նախարարություններում պետք է առաջին հերթին կրճատվեին աջակցող վարչությունները՝  ֆինանսական, իրավաբանական, քարտուղարություն և այլն, իսկ  համապատասխան աշխատողներին շուտափույթ տեղափոխեցին այլ վարչություններ, թափուր հաստիքների վրա: Հայտարարվեց, որ աշխատում են նոր կառուցվածքի վրա:  Երկու ամիս հետո հավաքեցին գրասենյակի աշխատակիցներին  ու հայտարարեցին, որ կառուցվածքը դեռ պատրաստ չի, բայց կառավարության հրամանով պիտի կրճատումներ լինեն: Հարցին՝ ի՞նչ հիմքով, գրասենյակի ղեկավար տիկին Սառա Անջարգոլյանը պատասխանեց, որ չգիտի, չի կարող պատասխանել ու հաջորդ օրը գնաց վաստակած հանգստի, տարակուսանքի մեջ թողնելով մարդկանց: Օրեր անց աբսուրդի թատրոնը ամփոփեց  զավեշտի թատրոնը, գրասենյակի ղեկավարը հավաքեց կոլեկտիվին ու ներկայացրեց կրճատվող հաստիքների ցանկը և հնչեցրեց այն մարդկանց անունները, որոնք դեռևս աշխատելու են մինչև հաջորդ փուլի կրճատումներ: Դարձյալ ոչ մի հիմնավորում, ոչ մի տրամաբանություն»,- մեզ հետ զրույցում ասաց մեկ այլ կրճատված աշխատակից:
Նրանց խոսքով՝ կրճատումներն արվել են կամայական որոշումներով, օրենքի բազմաթիվ խախտումներով, առանց հիմնավորման իրենց նոր պաշտոններին մնացել են ոլորտի հետ կապ չունեցող,տվյալ պաշտոնում գոնե մի օր չաշխատած մարդիկ, որոշների համար նույնիսկ հաստիքներ են ավելացվել: Ըստ նրանց՝ առանց հիմնավորման կրճատվել են  քաղծառայողներ, հաշվի չեն առել ոչ մասնագիտական ստաժը, ոչ համապատասխանությունը պաշտոնի անձնագրին, ոչ պրոֆեսիոնալիզմը:
«Ոչ մի այլ աշխատանք չի առաջարկվել , նույնիսկ հարկ չեն համարել  տեղեկացնել հիմքերի մասին, քանի որ դրանք չկան և չեն կարող լինել: Սա իսկական կադրային ջարդ է, հաշվեհարդար, կամայականության բացառիկ դրսևորում, որը ոչ մի աղերս չունի վարչապետի խոստումների հետ»,- վրդովված ասացին կրճատված աշխատակիցները:
Նրանց խոսքով՝ սա աշխատակիցների իրավունքների ոտնահարում է  և պահանջում են մանրամասն ուսումնասիրել տվյալ գործընթացի օրինականությունը,  պարզել ապօրինի, կամայական  որոշմամբ յուրաքանչյուր աշխատողի, առավել ևս քաղծառայողի իրավունքներին, պատվին և արժանապատվությանը  հասցված  հարվածը:
Նշվեց նաև, որ Սփյուռքի հարցերով հանձնակատարի  գրասենյակը պետք է ունենա 25 հաստիք՝ ներկայիս 65-ի փոխարեն: Առայժմ կրճատվել են մեկ տասնյակից ավելի աշխատակիցներ, իսկ կրճատումները շարունակական են լինելու: «Աշխատանքից ազատումը պետք է հիմնավորում ունենա, մենք ուզում ենք հասկանալ, թե որտեղ ենք թերացել, կամ ինչ հիմքով են որոշել, որ մենք վատ ենք աշխատում, իսկ մյուսները լավ, եթե ներկայիս ղեկավարները որևէ մեկի մասնագիտական հմտություններին ծանոթ չեն, ոչ մի հանձնարարություն չեն տվել և կամային  որոշմամբ մասնագետներին փոխարինել են այլ մասնագիտություն ունեցող պատահական մարդկանցով»,- ընդգծեցին նրանք՝ հավելելով, որ գրեթե բոլորը վարկեր ունեն և հիմա կանգնել են լրջագույն խնդիրների առաջ:
Հիշեցնենք, որ ամիսներ առաջ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ օպտիմալացման արդյունքում իրենց աշխատանքը կորցրած աշխատակիցների հետ կառավարությունը կապ կպահպանի, կգույքագրեն նրանց տվյալները: Հուսանք, որ այս անգամ պետությունը «տեր կկագնի» կրճատված աշխատակիցներին:

Политика 15:23 06/08/2019 Армения
Кадровые сокращения в государственной системе вступает в новую фазу. Очередная волна сокращений началась в офисе главного комиссара по делам диаспоры.
Группа сотрудников, которые позвонили в редакцию Panorama.am, сообщили, что они с сегодняшнего дня пополнили ряды безработных, а с работы были уволены без объяснения причин.
По их словам, в результате их многочисленных протестов и жалоб было решено не упразднять министерство диаспоры, а включить его в аппарат премьер-министра – в качестве офиса главного комиссара по делам диаспоры, но с весьма расплывчатыми функциями и неопределенной перспективой. По словам сотрудников, за этот период работа с диаспорой была парализована, были потеряны важные связи, проекты, программы.
«После полугода тщетных ожиданий, наконец, был назначен комиссар. Казалось, что мы, наконец, приступим к работе, но, увы, наша радость была недолгой », – сказал один из сотрудников.
Он также отметил, что с первого дня создания офиса коллектив оказался в искусственной изоляции.
«С многочисленными нарушениями закона сперва ушли занимающие дискреционные должности, так как в упраздняемых и объединяемых министерствах, в первую очередь, должны были быть сокращены вспомогательные отделы – финансовый, юридический, секретариат и т. д., а соответствующие сотрудники были быстро переведены в другие отделы и на другие вакансии.
Было объявлено, что они работают над новой структурой. Два месяца спустя они собрали сотрудников офиса и объявили, что структура еще не готова, но по распоряжению правительства должны быть проведены сокращения. Отвечая на вопрос, на каком основании, руководитель офиса, г-жа Сара Анджарголян, ответила, что она не знает, не может ответить, и отправилась на следующий день в заслуженный отпуск, оставив людей в недоумении. Через несколько дней театр комедии сменился театром абсурда: руководитель офиса собрала коллектив,  представила список сокращающихся штатов и озвучила имена людей, которые будут работать до следующего раунда сокращений. Снова никаких обоснований, никакой логики », – сказал другой уволенный сотрудник.
По их словам, сокращения были произведены произвольными решениями, с многочисленными нарушениями закона, без обоснования на новых должностях остались люди, не имеющие ничего общего со сферой, которые не работали и дня на этой должности, для некоторых даже были открыты новые штатные должности. Как они указывают, без объяснения причин были уволены гражданские служащие, не принимались во внимание ни трудовой стаж, ни несоответствие паспорту должности, ни профессионализм.
«Никакой другой работы не предлагалось, они даже не сочли нужным проинформировать об основаниях, потому что их нет и быть не может. Это настоящий кадровый разгром, сведение счетов, исключительное проявление произвола, который не имеет ничего общего с обещаниями премьер-министра», – сказали возмущенно попавшие под сокращение сотрудники.
По их словам, это является нарушением прав работников, они  требуют тщательного изучения законности данного процесса, чтобы выяснить нарушение посредством незаконного, произвольного решения прав каждого сотрудника, тем боле удар, нанесенный по правам, чести и достоинству гражданского служащего.
«Было также отмечено, что офис главного комиссара по делам диаспоры должен состоять из 25 штатных единиц – вместо нынешних 65. Пока были уволены более десятка сотрудников, и сокращения будут продолжаться. «Увольнение с работы должно быть обоснованным. Мы хотим понять, где мы допустили упущение, или на каком основании они решили, что мы работаем плохо, а другие – хорошо, если нынешние руководители не знакомы с чьими-либо профессиональными навыками, не давали никаких поручений и произвольным решением заменили профессионалов случайными людьми других профессий», – сказали они, добавив, что почти у всех есть кредиты, и теперь они сталкиваются с серьезными проблемами.
Напомним, что несколько месяцев назад руководитель аппарата премьер-министра Республики Армения Эдуард Агаджанян в беседе с журналистами заявил, что с потерявшими работу в результате оптимизации сотрудниками правительство будет поддерживать связь, а их данные будут зарегистрированы. Будем надеяться, что на этот раз государство позаботится об уволенных сотрудниках.