Հասարակություն 11:04 08/08/2019 Հայաստան
«Ինչու ԱԱԾ-ն կամ ԱԳՆ-ն չեն դիմում ռուսական բիբիսիին, պարզելու, թե այդ ինչ հետաքննություն են անցկացրել, որ պարզել են մարտիմեկյան դեպքերի մասնակիցներին»։ 21 ժամ առաջ, ինչպես հաստատում է ֆեյսբուքը, ես հարցադրում արեցի սոցցանցում ու «տեգեցի» ՀՔԾ, ԱԱԾ հաղորդագրություններ՝ 2020 թվական ,ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարություն / Ministry of Foreign Affairs of Armenia:
«Ու այսօրվա՝ Համահայկական խաղերի օրոք, հրապարակում են, թե «արցախցիներ են եղել»։ Ում պատվերն է»։ Panorama.am-ը չկրկնեց BBC-ին, սակայն կրկնողներ եղան։ Ցավոք։ Քանի լուրը «տաք» էր, կարդացողներ կլինեին։ Իսկ ինչ լրատվամիջոց, որ «կարդացվող» նյութից հրաժարվի, չէ՞։ Աբսուրդը շարունակվեց, ու ընթերցողները, փոխանակ հիանային, ուրախանային ու հպարտանային Համահայկական խաղերի՝ Արցախում անցկացվելու փաստից, փոխանակ դրա մեջ մեր ազատամարտերի հաղթանակը տեսնեին, ընկան էժան «քարոզի» տակ, սկսեցին բարկացած «սմայլիկներով» տարածել ակնհայտ պատվերով ու հատուկ օր գրված նյութը։
Թվում է, թե այնքան բովերի միջով անցնելուց հետո, լրատվամիջոցները պիտի սովորեին զտել նյութերը։ Զտել՝ ելնելով ուրիշի խաղերի հարթակ չդառնալու ցանկությամբ գոնե։ Անցավ ևս 6-7 ժամ, ես էլի չդիմացա.
«Հարգելի կոլեգաներ Մի տարածեք այդ հիմարությունը. ով եղավ բիբիսին, որ հետաքննություն անցկացնի մի թեմայի շուրջ, ինչը ՀՀ-ում դատական պրոցեսի մեջ է։ Ակնհայտորեն պատվեր է, Համահայկական խաղերի հետ կապված։ Դուք էլ տարածում եք՝ չգիտեմ ինչու»։
Այո, անցանք այն, որ գրելով դատական պրոցեսում գտնվող թեմայով, BBC-ին ակնհայտորեն հայ հասարակությանը տրամադրում է որոշակի ուղղությամբ։
Անցանք այն, որ գրելով արցախցիների մասին, փորձում է տրամադրել նրանց դեմ։
Անցանք, որ գրելով Համահայկական խաղերի մեկնարկի օրը, տոնը փորձում է ի չիք դարձնել։
Անցանք, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն ու ՀՀ ԱԱԾ-ն որևէ կերպ չարձագանքեցին ու չզարմացան ինչ-որ լրատվամիջոի այդքան «սրտացավ» հետաքննության վրա։
Ու այսօր միայն հայտնվում են հրապարակումներ, որտեղ կասկածներ են հնչում, թե BBC-ի նյութը պատվեր էր։ Միայն թե եզրակացություններն են տարբեր ՝ ում պատվերն է, կամ ով պիտի եզրակացություն անի։

Кем себя возомнило Би-би-си?
«Почему Служба национальной безопасности или министерство иностранных дел Армении не обращаются к русской службе Би-би-си, чтобы выяснить, какое такое расследование они провели, что выявили участников событий 1 марта 2008 года? И на фоне сегодняшних 7-ых Всеармянских летних игр публикуют, мол, "это были арцахцы". Чей заказ?» Такой вопрос я озвучила в Facebook, как подтверждает соцсеть, 21 час назад и отметила в публикации страницы «ССС, СНБ, сообщения – 2019 год» и «Министерство иностранных дел».
Сайт Panorama.am не стал тиражировать BBC, но перепечатавшие были. К сожалению. Пока новость была «горячей», читающие нашлись бы. А какое СМИ откажется от «читабельного» материала, да? Абсурд продолжился, и читатели, вместо того, чтобы восхищаться, радоваться и гордиться проведением Всеармянских летних игр в Арцахе, вместо того, чтобы увидеть в этом отражение побед наших освободительных войн, попали под дешевую «пропаганду», начали с возмущенными смайликами тиражировать материал, написанный явно по заказу и специально в этот день.
Казалось бы, после прохождения через горнило стольких событий СМИ должны были научиться отсеивать материалы. Отсеивать, руководствуясь хотя бы желанием не становиться платформой для чужих игр. Прошло еще 6-7 часов, я вновь не сдержалась:
«Уважаемые коллеги, не распространяйте эту глупость. Кем себя возомнило Би-би-си, чтобы проводить расследование по теме, по которой в Армении протекает судебный процесс. Это очевидный заказ. Связанный с проведением Всеармянских летних игр. А вы тиражируете – не знаю, почему».
Да, проехали то, что, публикуя материал на тему, по которой проводится судебный процесс, BBC явно настраивает армянское общество в определенном направлении.
Проехали то, что, написав об арцахцах, пытается настроить против них.
Проехали, что публикуя материал в день старта Всеармянских летних игр, пытается свести на нет праздник.
Проехали, что МИД и СНБ РА никоим образом не отреагировали и не удивились по поводу столь «сердобольного» расследования какого-то СМИ.
И только сегодня появляются публикации, где звучат подозрения по поводу того, что материал ВВС был заказом. Вот только выводы различаются: чей заказ или кто должен сделать выводы.