Հասարակություն 12:07 08/08/2019 Հայաստան
Մի ձեռքին ավել, մյուսին՝  կախիչով զգեստ քաղաքապետարանի շենքին մոտեցավ ավագանու նախկին անդամ Սոնա Աղեկյանը։ Նրա հետ էին ևս մի քանի քաղաքացի։ Քաղաքապետարանի շենքի աստիճաններից հենց առաջինի մոտ 5 քաղաքացու  դիմավորեցին 5 ոստիկաններ, շենքին մոտենալ թույլ չտվեցին։
Աղեկյանն ասաց, իրենց ակցիան փորձում են խոչընդոտել, քանի որ քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչները սարսափած են։
«Այսօր այստեղ հավաքվել ենք, որպեսզի ցույց տանք, որ քաղաքային իշխանությունը ոչ միայն չի աշխատում, խաբել է, ձախողել է աշխատանքը, այլև չի աշխատում քաղաքացիների հետ, արհամարհում է նրանց»,-ասաց Աղեկյանն ու ցույց տվեց ձեռքի թղթի կտորը։
Հիշեցրեց, քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանը խոստացել էր նախ և առաջ քաղաքը մաքրել աղբից, սակայն այս պահին էլ քաղաքում գարշահոտություն է տիրում։ Ասաց, երբ առաջին անգամ նույն վայրում բարձրաձայնել են, քաղաքապետն իրենց լսելու փոխարեն, ջայլամի քաղաքականություն են վարել, իրենց հետ չի հանդիպել, իրենց նկատմամբ էլ «կեղծ քրեական գործ են կարել»։
«Դրանից հետո մենք խոսեցինք վերելակների մասին, խոսում ենք հանրային տրանսպորտի, կանաչատման, կառուցապատման ու բարեկարգման իսպառ բացակայության մասին։ Սրան էլ գումարվում է Երևանի քաղաքապետի անգործությունն ու արհամարհանքը դեպի երևանցիները»,-ասաց Աղեկյանը։
Նա մանրամասնեց, Մարությանին տեսաուղերձով հարցեր են ուղարկել։
«Պատասխանները վախեցավ տրամադրել, որովհետև չուներ այդքան համարձակություն։ Դրանից հետո դիմումով ուղիղ եթերում քաղաքապետին ուղղված հարցեր հնչեցրեցինք»,-ասաց Աղեկյանը՝ ներկայացնելով հարցերից մի քանիսը, երբ մեղադրում եք քաղաքային նախկին իշխանություններին, ինչո՞ւ դատական հայցեր չկան նրանց նկատմամբ, խնչող խոսնակին, ով «խնչած ունի» քաղաքացիների կարծիքի վրա, գրավոր նկատողություն տրվե՞լ է, կոմունալի վարչության պետին, ով ձախողել է Երևանի մաքրությունը, 800 հազար դրամից ավելի պարգևավճար է տրամադրվել, ինչո՞ւ։
Նրա խոսքով, հուլիսի 22-ից ի վեր այս հարցերին ի պատասխան քար լռություն է, մինչդեռ խոստացել էին հինգ օրվա ընթացքում պատասխանել։
«Այստեղ փաստում ենք, որ քաղաքապետն ու ավագանին ձախողել են»,-նշեց նա՝ ավելացնելով, եթե քաղաքապետն ունի համաձակություն, քաղաքական կամք, թող իջնի կամ էլ որևէ մեկին լիազորի դա անել։
Լրագրողների հարցերին ի պատասխան, թե ի՞նչ խորհուրդ ունի Աղեկյանի ձեռքին գտնվող զգեստը, որի ձախ ուսին մեծ ծաղիկ է ամրացված, նա մանրամասնեց.
«Այն պաշտոնյաները, ովքեր խաբում են, պետք է պատասխանատվության կանչվեն։ Սիմվոլիկ ձևով պարոն քաղաքապետին մենք զգուշացնում ենք, որ խաբելու համար ինքը և իրավական տիրույթում է պատասխանատվության ենթարկվելու, մենք այժմ հայցեր ենք պատրաստում նրա դեմ, և հագնելու է կանացի զգեստ ու շրջելու է Երևան քաղաքում՝ այն պատճառով, որ ստորաբար ու նենգաբար խաղացել է մարդկանց զգացմունքների հետ, դյուրահավատության հետ, ստանձնել է պաշտոնը ու չի կատարել որևէ խոստում։ Մենք  գիտենք, որ քաղաքապետի մասնագիտական ունակությունները թույլ են տալիս, որ նա այս զգեստն հագնի ու դրա մեջ հարմար զգա, բայց ամեն դեպքում որպես պատիժ այս զգեստը պետք է հագնի ու շրջի Երևանում»։

Политика 13:43 08/08/2019 Армения
В одной руке – метла, в другой – платье на вешалке… в таком виде к зданию мэрии Еревана подошла экс-представитель Совета старейшин столицы Армении Сона Агекян. С ней были еще несколько человек. У первой же ступени к зданию мэрии 5 граждан встретили 5 полицейских, не позволив пройти дальше.
Сона Агекян указала, что их акции пытаются препятствовать, так как представители городских властей в ужасе.
«Мы собрались сегодня здесь, чтобы показать, что городские власти не только  бездействуют, лгали, потерпели фиаско, но и избегают работы с гражданами, и игнорируют их», – сказала Агекян.
Она напомнила, что Айк Марутян в бытность кандидатом в мэры Еревана пообещал, в первую очередь, очистить город от мусора, но до сегодняшнего дня в столице повсюду распространяется зловоние. По ее словам, когда впервые на том же месте они подняли проблему, мэр, вместо того, чтобы выслушать их, выбрал «страусиную политику», не стал с ними встречаться, в их отношении же «сшили уголовное дело».
«После этого мы подняли проблему с лифтами, говорим о проблемах сфер общественного транспорта, озеленения, застроек, полном отсутствии работ по благоустройству. К этому прибавляется бездействие мэра Еревана и игнорирование им ереванцев», – сказала она.
Она рассказала, что Марутяну они направили видеопослание с вопросами.
«Он побоялся предоставить ответы, поскольку не нашел в себе столько смелости. После этого мы в прямом эфире адресовали вопросы мэру», – сказала Агекян, перечислив несколько из вопросов:
• вы обвиняете прежние власти города, но почему при этом нет судебных исков к ним?
• принес ли письменные извинения ваш пресс-секретарь, который «чихать хотел» на мнения граждан
• главе коммунального управления, который провалил работу по обеспечению чистоты в Ереване,
• была выписана премия в размере свыше 800 тыс. драмов, почему?
По ее словам, с 22 июля ответом на эти вопросы является «мертвая тишина», в то время как пообещали ответить в течение 5 дней.
«Здесь мы констатируем, что мэр и Совет старейшин потерпели фиаско», – отметила она, добавив: если у мера есть смелость, политическая воля, пусть либо сам спустится, либо уполномочит кого-то сделать это.
В ответ на вопрос, какой символ заключает в себе принесенное Агекян платье с большим цветком на левом плече, она пояснила:
«Должностные лица, которые обманывают, должны быть призваны к ответственности.
Символичным образом г-на мэра мы предупреждаем: за обман он ответит и в правовой плоскости (сейчас мы готовим иски против него), и в женском одеянии будет разгуливать по Еревану – по той причине, что подло играл на чувствах людей, воспользовался их легковерием, занял пост, но не выполнил своих обещаний. Мы знаем, что профессиональные способности мэра позволяют ему надеть это платье и почувствовать в нем себя комфортно. Но, в любом случае, в качестве наказания он должен надеть это платье и пройти в нем по Еревану».