Քաղաքական 13:13 13/08/2019 Հայաստան
«Այս փուլում զինծառայող Արայիկ Ղազարյանի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու հանգամանքները պարզելու համար հետաքննություն է իրականացվում»,- Դիլիջանում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարը նշեց, որ անձամբ իր կարծիքով՝ զինծառայողն աշխարհագրորեն մոլորվել է։
Լրագրողների հարցին` թե ինչպես կմեկնաբանի ադրբեջանական լրատվամիջոցների այն տեղեկությունները, որ զինծառայողի՝ Ադրբեջանում հայտնվելու պատճառը նրա նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքն է, Տոնոյանը պատասխանեց, որ ադրբեջանական հերթական ապատեղեկատվությունն է և դա պետք չէ տարածել. «Ես ներքին համոզմունք ունեմ, որ նա ուղղակի մոլորվել է»։
Ինչ վերաբերում է զինծառայողի վերադարձի հարցին, նա ասաց, որ աշխատանքները սկսել են, դիմել են միջազգային համապատասխան կառույցներին` Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին:
«Բոլորիս համար ցավալի դեպք է, սակայն, կարծում եմ, որ ամեն ինչ նորմալ կանցնի»,- ասաց նախարարը:
Պաշտպանության նախարարը կոչ արեց Ադրբեջանի զինված ուժերին, որպեսզի նման ապատեղեկատվական աշխատանքները դադարեցնեն:

Politics 15:30 13/08/2019 Armenia
An investigation is underway to find out how Artsakh Defense Army serviceman Arayik Ghazaryan ended up in Azerbaijan, Defense Minister Davit Tonoyan told reporters on Tuesday.
The minister said he personally thinks that the 19-year-old serviceman just got geographically lost.
The defense chief dismissed Azerbaijani media reports alleging the serviceman deserted his military position due to ‘inhumane treatment’ towards him as yet another Azerbaijani disinformation.
“I have an inner conviction that he has simply got lost,” the minister said.
Tonoyan said they have applied to international structures, including the International Committee of the Red Cross, to help arrange the soldier’s return from Azerbaijan.
Meanwhile, the defense minister urged Azerbaijan to stop spreading disinformation.
Private Arayik Ghazaryan abandoned his military position on Monday, at around 12pm, to appear in the Azerbaijani territory in still unclear circumstances.