Իրավունք 12:52 16/08/2019 Հայաստան
ՊԵԿ-ը կանխել է «մեթամֆետամին», «հերոին» և «մեթադոն» տեսակի թմրամիջոցներին նմանվող զանգվածների տեղափոխման փորձը
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը շարունակում է պայքարը թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի` ՀՀ սահմանով անօրինական տեղափոխման ուղղությամբ:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցներն օրերս «Ագարակ» պետական սահմանային անցակետում Իրանից Մեղրիի սահմանային անցակետ ավտոբուսով ժամանած ԻԻՀ քաղաքացու զբաղեցրած նստարանի նստատեղի տակից հայտնաբերել են 102.09 գրամ ընդհանուր քաշով «մեթամֆետամին» տեսակի թմրանյութին նմանվող սպիտակ, բյուրեղանման զանգվածներ: Զննության արդյունքում բացահայտվել է նաև 29.08 գրամ ընդհանուր քաշով «հերոին» տեսակի թմրանյութին նմանվող, բաց շագանակագույն զանգված: ՊԵԿ աշխատակիցները թաքստոցից հայտնաբերել են նաև առանց մակնշման 53 հատ դեղահաբ, որոնք, ըստ Իրանի քաղաքացու՝ «մեթադոն» տեսակի թմրամիջոցներ են:
Փաստի առթիվ կազմված նյութերը տրամադրվել են ՊԵԿ քննչական վարչությանը: Հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածի 1-ին մասի և 266-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: ԻԻՀ քաղաքացին կալանավորվել է:

Право 13:54 16/08/2019 Армения
Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов Армении  пресекли очередную попытку перевозки наркотиков. Подробности представляет пресс-служба КГД Армении.
Сотрудники Управления по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов на государственном контрольно-пропускном пункте «Агарак» под сиденьем прибывшего из Ирана в Мегри пассажира автобуса – гражданина ИРИ – обнаружили 102,09 г. белой кристаллизованной массы, похожей на наркотик типа «метамфетамин».
В результате досмотра были обнаружены также 29,08 г. вещества, похожего на героин, но коричневого цвета, и 53 таблетки без маркировки, которые, по словам гражданина ИРИ, являются «метадоном».
По факту в Следственном управлении КГД возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 статьи 267.1 и ч.1 ст.266 Уголовного кодекса РА. Гражданин ИРИ взят под арест.