Իրավունք 22:12 27/08/2019 Հայաստան
Թեև կազմվել է բերման ենթարկելու արձանագրություն, բայց բերման ենթարկելու հարց չկա, քանի որ Գագիկ Խաչատրյանն  առավոտվանից մասնակցում է գործողություններին։ Այս մասին ԱԱԾ շենքի դիմաց լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի պաշտպանական խմբի անդամ Երեմ Սարգսյանը։
«Ըստ էության, նա տեղյակ էր առաջին իսկ որոշումից՝ թե ինչ է գրված, բովանդակությունը պարզ էր, այսինքն՝ այս ամբողջ ընթացքում ազատ է  եղել և իր կամքով է ներկայացել։ Սա ես չեմ համարում բերման ենթարկել, չնայած նման արձանագրություն է կազմվել»,- ասաց փաստաբանը։
Երեմ Սարգսյանը նշեց, որ  առավոտվանից խուզարկություններ են կատարվել Խաչատրյանի բնակության վայրում և Ծաղկաձորում: «Իմ գնահատմամբ, այնպիսի առարկաներ չկային, որ կարող էր գործի համար էական նշանակություն ունենար կամ դրանք ոչ օրինական էին։ Միայն հայտնաբերել են օրինական զենքեր, որոնք առգրավվել են»,- ասաց փաստաբանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ իրավապահները գործի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր են որոնել, սակայն այդպիսի փաստաթղթեր չկան:
Երեմ Սարգսյանը նշեց, որ իր պաշտպանյալին վերագրվում է մեղադրանք՝ 2010, 2016 թվականին ՊԵԿ նախագահի պաշտոնում թույլ տված ենթադրյալ արարքի համար.  «Ինձ համար ակնհայտ է, որ չի կարող ձերբակալություն լինել 2010 թվականի ինչ-որ դեպքի հետ կապված»։
Նա նաև ասաց, որ Գագիկ Խաչատրյանը 2019 թվականին իրավապահների կանչով, կիսատ թողնելով Գերմանիայում իր բուժումը, վերադարձել է Հայաստան՝ տեղյակ լինելով, որ իր վերաբերյալ գործ է քննվում։ «Եթե նա փախուստի նպատակ ունենար, Գերմանիայում բուժումը կիսատ չէր թողնի և չէր վերադառնա: Ավելին, ՀՔԾ-ում քրեական գործով խափանման միջոց կա արդեն 6 ամիս ստորագրություն չբացակայելու մասին»,- նշեց փաստաբանը։
Երեմ Սարգսյանի խոսքով՝ կա որոշակի հանգամանք, որ ՊԵԿ ինչ-որ աշխատակիցներ գործի չեն հաճախել, բայց աշխատավարձ են ստացել, հիմա հարց է ծագում, թե Գագիկ Խաչատրյանն ինչ կապ ունի դրա հետ, քանի որ դա մի ամբողջ համակարգի է վերաբերում:
Դիտարկմանը, թե արդյոք այդ գումարները կհասնեին միլիոնավոր դոլարների՝ ինչպես նշել էր ԱԱԾ տնօրենը, փաստաբանն ասաց՝ եթե խոսում են ՊԵԿ աշխատակիցների աշխատավարձի մասին, բնականաբար, տասնյակ միլիոնավոր դոլարների մասին չեն կարող խոսել. «Քրգործը բազմածավալ է,  շատ տվյալներ դեռ հայտնի չեն, քանի որ նախաքննությունը գաղտնի է»։
Երեմ Սարգսյանը հայտնեց, որ փաստաբանական թիմը պատրաստվում է բողոքարկել ձերբակալման որոշումը, քանի որ դա ոչ իրավաչափ է:
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն այսօր հայտարարեց՝ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2019 թվականի փետրվարի 2-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում տևական ժամանակ ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2019 թվականի օգոստոսի 27-ին խուզարկություններ են կատարվել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի, ինչպես նաև վերջինիս հետ փոխկապակցված մի շարք անձանց առանձնատներում և բնակարաններում։
Խուզարկությունների ավարտից հետո, Գագիկ Խաչատրյանը և Կարեն Խաչատրյանը (ՀՀ ՊԵԿ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա) ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործությունների (ծանր հետևանքների առաջացմամբ զուգորդված պաշտոնեական դիրքի չարաշահում և առանձնապես խոշոր չափերով գույքի վատնում) կատարման կասկածանքով բերման են ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել։ Նախաքննությունը շարունակվում է։

Право 11:05 28/08/2019 Армения
Несмотря на то, что составлен протокол о задержании, тем не менее, вопроса о задержании нет, поскольку Гагик Хачатрян с утра (27 августа – Прим. Ред.) принимает участие в действиях. Об этом накануне, 27 августа, в беседе с журналистами у здания Службы национальной безопасности (СНБ) Армении заявил член команды адвокатов экс-министра финансов РА, бывшего председателя Комитета государственных доходов (КГД) РА Гагика Хачатряна – Ерем Саркисян.
«По сути, он был в курсе с самого первого решения, содержание было очевидно, иными словами – в течение всего этого времени он находился на свободе и добровольно явился в СНБ. Не считаю, что он подвергнут приводу, несмотря на то, что составлен соответствующий протокол», – отметил адвокат.
Е. Саркисян отметил, что с утра (27 августа – Прим. Ред.) были проведены обыски по месту проживания Хачатряна, а также в Цахкадзоре. «На мой взгляд, не было таких вещей, которые имели бы существенное значение для дела или были бы незаконными. Обнаружено оружие, которое зарегистрировано в соответствии с законом, которое было изъято», – отметил адвокат.
Он подчеркнул также, что правоохранители искали документы, имеющие значение для дела, однако, таковых не обнаружили.
Е. Саркисян отметил, что его подзащитному инкриминируется обвинение за предполагаемые поступки, допущенные во время пребывания в должности председателя КГД в 2010 и 2016 годах.
«Для меня очевидно, что не может быть задержания в связи с каким-либо случаем в 2010 году», – отметил он.
Адвокат отметил также, что Гагик Хачатрян в 2019 году по требованию правоохранителей, оставив лечение в Германии, вернулся в Армению, будучи в курсе, что в его отношении расследуется дело. «Если бы он намеревался уйти от ответственности, то не оставил бы лечение в Германии и не вернулся бы в Армению. Более того, по уголовному делу, расследуемому в Специальной следственной службе, в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде сроком на 6 месяцев», – подчеркнул Е. Саркисян.
По словам Е. Саркисяна, есть одно обстоятельство, что некоторые сотрудники КГД не посещали работу, однако, получали зарплату, сейчас возникает вопрос о том, насколько Г. Хачатрян связан с этим, поскольку это касается системы в целом.
На замечание, действительно ли речь идёт о миллионах долларов, о чём ранее отмечал директор СНБ Артур Ванецян, адвокат ответил, что в данном случае нельзя говорить о десятках миллионов долларов. «Уголовное дело объёмное, многие данные пока не установлены, поскольку предварительное следствие является тайным», – пояснил адвокат.
Ерем Саркисян сообщил, что команда адвокатов готовится обжаловать решение о задержании, поскольку считает его неправомерным.