Հասարակություն 15:00 19/09/2019 Հայաստան
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում այսօր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Կրոն. Հայոց Վեհարան» թեմային:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ 220 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշը տպագրված է Ֆրանսիայի “Cartor” տպագրատանը՝ 60 000 տպաքանակով: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է դիզայներ Գևորգ Պողոսյանը:
Նամականիշի վրա պատկերված է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Վեհարանը: Փոստային նամականիշի խորապատկերին ներկայացված է Սուրբ Էջմիածնի Մայր տաճարը, իսկ նամականիշի աջ և ձախ հատվածներում տեղադրված են Հայրապետական նշանակները:
Նամականիշի մարումն իրականացրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, Մայր Աթոռի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը, «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ավագյանը:
Մարման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ներկայությամբ:
Վեհարանն (1910-1914թթ.) Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նստավայրն է: Այդտեղ են գտնվում գահասրահն ու խորհրդարանը, կաթողիկոսական աշխատասենյակն ու ընդունարանը, Մայր Աթոռի ձեռագրատունն ու ոսկեդարան-թանգարանը, կաթողիկոսական գրադարանն ու Հայոց Հայրապետի կացարանը: Վեհարանի նոր երկհարկանի շենքը կառուցվել է 1914 թվականին ազգային մեծ բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանի նվիրատվությամբ՝ ճարտարապետ Պողոս Զոհրաբյանի նախագծով:

Society 15:25 19/09/2019 Armenia
A postage stamp dedicated to the theme “Religion: The Pontifical Residence” has been cancelled and put into circulation by HayPost CJSC in the premises of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The postage stamp with nominal value of 220 AMD is printed in Cartor printing house in France with a print-run of 60 000 pcs. The author of the stamp’s design is the designer Gevorg Poghosyan, HayPost said in a press release.
The postage stamp depicts the Pontifical Residence of the Catholicos of All Armenians. The background of the postage stamp presents the Holy Etchmiadzin Cathedral and the right and left parts of the postage stamp depict the Pontifical symbols.
The postage stamp was cancelled by Minister of High-Technological Industry of Armenia Hakob Arshakyan, Operations Director of the Mother See of Holy Etchmiadzin His Grace Bishop Mushegh Babayan, Chief Executive Officer of HayPost CJSC Haik Avagyan.
The official cancellation ceremony was held in the presence of Armenia's President Armen Sargsyan, Prime Minister Nikol Pashinyan and His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
The Pontifical Residence (1910-1914) is the seat of the Catholicos of All Armenians. It houses the Throne room and the Conference Hall, the private study of the Catholicos and the vestibule, the Manuscript Depository of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the treasury-museum, the Catholicosate library and the apartment of the Catholicos. The new two-storied building of the Pontifical Residence was built through the donation of the great national philanthropist Alexander Mantashyan in 1914 by the project of architect Poghos Zohrabyan.