Իրավունք 17:27 20/09/2019 Հայաստան
«Թե նախորդ դատական նիստում հրապարակած որոշումը, թե այսօրվա որոշումը կայացվել են դատարանի նկատմամբ բիրտ, բացահայտ, աննախադեպ ճնշումների տակ։ Դատարանն այսպիսով դարձել է գործիք Պարոն Քոչարյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումների համար։ Այսօր դատարանը գործում է որպես գործադիր իշխանության գործիք»,-դատավորի կողմից որոշումն ընթերցելուց հետո նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամներից Հայկ Ալումյանը։
Պաշտպանը պնդեց, ասածի հիմնավորումները բազմիցս ներկայացվել են, իսկ հիմա այդ ճնշումներն արվում են բացահայտ կերպով։
«Նախորդ դատական նիստից առաջ Ձեր նկատմամբ իրականացրած ճնշումներն ակնհայտորեն ցույց տվեցին, որ Ձեզ զրկել են Ձեր սեփական կամքից, և Դուք հիմա այստեղ գործում եք ընդամենը դատարանի տեսքով, բայց ոչ բովանդակությամբ։ Այստեղ դատարան բովանդակային տեսքով գոյություն չունի։ Մեր պաշտպանյալը Հայաստանի Հանրապետությունում զրկված է դատարանի իրավունքից՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով հանդերձ»,-ասաց փաստաբան Ալումյանը։
Փաստաբանի ելույթին հետևեցին նիստին ներկա Քոչարյանի աջակիցների ծափահարությունները։
Վկայակոչելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հայտարարությունները՝ դռների տակ վնգստացող դատավորների առկայության մասին, Ալումյանն ասաց՝ մտադիր են միջնորդություն ներկայացնել, որպեսզի դատավորն ինքնաբացարկ հայտնի։
«Այսօր ես դիմել եմ պարոն Վարդազարյանին, որպեսզի հրապարակի դռների տակ վնգստացող դատավորների ցուցակը։ Բայց նախքան ինձ դա կտրամադրեն, հուսով եմ, կտրամադրենք, հարգելի դատարան, ուզում եմ Ձեզանից ճշտել, Դուք անձամբ էդ ցուցակում կա՞ք, թե՞ չկաք»,-ասաց Ալումյանը՝ ինչին հետևեցին բուռն բացականչություններ ու ծափահարություններ։
Դատավորն արձագանքեց՝ Ալումյանի խոսքերը վիրավորանք են դատարանի նկատմամբ, ինչին ի պատասխան փաստաբանը նկատեց, դատավորը չի վիրավորվել, երբ  հայտարարությունն արել են վարչապետն ու ԲԴԽ նախագահը, իսկ ինքն ուղղակի կրկնում է նրանց ասածները։
Հիշեցնենք, որ քիչ առաջ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմի միջնորդությունը նրա նկատմամբ գրավ կիրառելու վերաբերյալ։

Право 17:50 20/09/2019 Армения
«Как оглашенное на предыдущем судебном заседании решение, так и сегодняшнее решение были вынесены под жестким, очевидным, беспрецедентным давлением в отношении суда. Суд таким образом превратился в инструмент для политического преследования Роберта Кочаряна. Сегодня суд действует как инструмент в руках исполнительной власти», – с таким заявлением после оглашения судом решения выступил адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
При этом Алумян подчеркнул: обоснования вышесказанного представлялись многократно, а сейчас упомянутое давление осуществляется в открытую.
«Оказанное на Вас перед предыдущим заседанием давление ясно продемонстрировало, что Вас лишили собственной воли, и Вы сейчас здесь действуете всего лишь в форме суде, но без содержания. Здесь суда в содержательном плане нет. Наш подзащитный в Республике Армения лишен права на суд – со всеми вытекающими отсюда последствиями», – сказал адвокат.
Присутствующие на заседании суда сторонники Кочаряна встретили слова адвоката Алумяна аплодисментами.
Напомним, немногим ранее суд общей юрисдикции города Еревана (резиденция в Шенгавите) под председательством судьи Анны Данибекян отклонил ходатайство стороны защиты о применении в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна залога.
Ссылаясь на заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна и председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна о скулящих под дверью судьях, Алумян сказал: сторона защиты намерена представить ходатайство, чтобы судья взял самоотвод.
«Сегодня я обратился к Рубену Вардазаряну, чтобы он опубликовал список скулящих под дверью судей. Но перед тем, как мне его предоставят, надеюсь, что предоставят, уважаемый суд, хочу уточнить у Вас: лично Вы есть в данном списке или нет?» – сказал Алумян, за словами которого последовали бурные возгласы и аплодисменты.
Судья в ответ заявила, что слова Алумяна – оскорбление в адрес суда, на что адвокат заметил: судья не оскорбилась, когда соответствующее заявление  сделали премьер и глава ВСС, он же всего лишь повторяет их слова.