Քաղաքական 12:36 23/09/2019 Հայաստան
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը hraparak.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է ԱՄՆ-ում ասուլիսի ժամանակ  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ իր վերաբերյալ հայտարարությունները։ Ըստ աղբյուրի, Վանեցյանն ասել է.
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում կրկին խոսել է բաների մասին, որոնցից քիչ է հասկանում։ Չնայած իմ հրաժարականից հետո նա դեռ շարունակում է մարդիկ ուղարկել ինձ մոտ, խնդրանքով` որոշ ժամանակ լռեմ, որպեսզի իրավիճակը հանդարտվի, բայց հիմա տեսնում եմ, որ հերթական անգամ խախտում է պայմանավորվածությունները և հանդես գալիս անհասկանալի, ըստ էության՝ ոչ մի բանի մասին պոպուլիստական հայտարարություններով։
Ակնհայտ է, որ հանրության տրամադրությունների վրա կարճատև ազդեցություն թողնելու ցանկությամբ տարված` Նիկոլ Փաշինյանը կրկին չի մտածում իր խոսքերի հետևանքների մասին: Պատկերացնո՞ւմ եք, եթե հանկարծ ես սկսեմ խոսել առանց հետևանքների մասին մտածելու։
Լավ, որքա՞ն կարելի է մոլորեցնել հանրությանը՝ առաջ տանելով այն թեզը, թե «ով մեզ հետ չի ազգի դավաճան է»։ Իսկ եթե որևէ մեկը համաձայն չէ այդ պնդման հետ, ըստ վարչապետի, ուրեմն նախկինների պատվերով է գործում: Ասել եմ և նորից եմ կրկնում՝ չփորձեք ինձ կապել նախկինների հետ։
Տրամաբանական է, որ ռազմական գիտելիքներ չունեցող և զինվորականների մտածելակերպի, Հայրենիքի հանդեպ նրանց ունեցած պարտքի մասին մակերսային պատկերացումներ ունեցողները չեն կարող իմանալ սպայի պատվի և ուսադիրների նշանակության  մասին: Ի դեպ հիշեցնեմ` համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, ՀՀ վարչապետը ոչ պատերազմական դրության ժամանակ Գերագույն  հրամանատար չէ: Ցավում եմ, որ այդքան հեռուն է գնացել:
Հրաժարականի մասին իմ հայտարարությունն ուշադիր ընթերցողը, համոզված եմ, հասկացել է՝ ինչ նկատի ունեի ես։ Ուստի վստահ պնդում եմ՝ ժամանակը ցույց կտա, թե ով կամ ինչը կհայտնվի աղբանոցում:
Հավատում եմ` մեր ժողովուրդը երբեք չի ընկճվելու ու այլևս չի տրվելու մանիպուլյատիվ հայտարարությունների: Հրաժարականի իմ տեքստում ես ասել էի՝ թող այն լինի «Կանգ ա՛ռ»-ի սթափեցնող կոչ։ Մնացած բոլոր տարբերակներում կհաղթանակի Հայրենիքի հանդեպ պարտքը:

Политика 14:00 23/09/2019 Армения
Бывший директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян в беседе с корреспондентом издания Hraparak.am прокомментировал заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна в ходе пресс-конференции в Лос-Анджелесе.
А. Ванецян, в частности, отметил:
«Во время пресс-конференции в Лос-Анджелесе премьер-министр Армении Никол Пашинян вновь говорил о тех вещах, в которых мало смыслит. Хотя после моей отставки он продолжает отправлять ко мне людей с просьбой, чтобы я некоторое время сохранял молчание, чтобы ситуация успокоилась, однако теперь я вижу, что он в очередной раз нарушает договоренности и выступает с непонятными и, по сути, популистскими заявления ни о чем.
Очевидно, одержимый желанием оказать кратковременное воздействие на общественные настроения Никол Пашинян вновь не задумывается о последствиях своих слов. Представляете, если вдруг я начну говорить, не задумываясь о последствиях.
Хорошо, сколько можно вводить в заблуждение общество, продвигая тот тезис, что “кто не с нами, тот предатель народа". Если же кто-то не разделяет это утверждение, то, по мнению премьера, действует по заказу прежних властей. Я говорил и вновь повторяю, не пытайтесь связать меня с прежними властями.
Логично, что не обладающие военными знаниями и менталитетом военного, имеющие поверхностное представление об их долге перед Родиной, не могут знать о значимости чести и погон офицера. Кстати, напомню, согласно Конституции РА, премьер-министр РА в мирное время не является Верховным главнокомандующим. Сожалею, что он зашел так далеко.
Тот, кто внимательно прочитал мое заявление об отставке, убежден, понял, что я имел в виду. Посему уверенно утверждаю – время покажет, кто или что окажется на свалке.
Верю, наш народ никогда не будет подавлен и не будет впредь поддаваться манипуляционным заявлениям. В заявлении об отставке я сказал, что это должно стать отрезвляющим шагом под знаком “Стоп!”. Во всех остальных случаях победит долг перед родиной.