Իրավունք 14:46 25/09/2019 Հայաստան
«Մարտի 1»-ի գործի քննությունը շատ ակտիվ իրականացվում է, իսկ յուրաքանչյուր դետալ, էլ չեմ ասում այսպիսի կարևոր իրադարձություն, իր առանցքային նշանակությունն է ունենալու որոշակի վարկածների ընտրության, և այդ վարկածներով որոշակի ուղղությամբ քննությունը խորացնելու համար»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե կարո՞ղ է «Մարտի 1»-ի գործով վկա նախկին ստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի մահն ազդեցություն ունենա «Մարտի 1»-ի բացահայտման վրա:
Հարցին՝ ժամանակին  ասել էիք, որ «Մարտի 1»-ի գործով շղթան բացահայտվել է, մինչդեռ Գեղամ Պետրոսյանն ազատ է արձակվել, գլխավոր դատախազն ասաց. «Շղթան բացահայտելու ուղղությամբ քայլեր են իրականացվում, ձեռք էին բերվել փաստական տվյալներ, ես ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ, որ բավարար էին դատավարական այնպիսի որոշում կայացնելու համար, որպիսին կայացվեց: Բայց հետագա քննության ընթացքում ձեռք բերվեցին այնպիսի տվյալներ, որոնց պայմաններում կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու հիմքերը բացակայում էին: Հետապնդումը շարունակվում է, ստուգվում են այդ վարկածները: Մեծ ու բարդ աշխատանք է կատարում քննչական մարմինն այդ ուղղությամբ»:
Ա. Դավթյանն ասաց, որ երբեք չի ասի, որ գործը փակուղում է. «Չեմ ասի, ոչ թե որովհետև չեմ ցանկանա ասել, այլ որովհետև այդ ուղղությամբ միշտ ակտիվ գործողություններ են իրականացվում: Մենք կարո՞ղ էինք 5-7 տարի առաջ ասել, որ այն ինչ բացահայտվեց, կբացահայտվեր: Հետևաբար, ես վստահ եմ, որ դետալները բացահայտվելու են: Դա կլինի վաղը,  մեկ ամսից, երկու ամսից, մեկ տարուց, չեմ կարող դա ասել»:

Право 15:44 25/09/2019 Армения
«Расследование дела “1 марта” проводится довольно активно, а каждая деталь и важное событие будет иметь ключевое значение при выборе некоторых версий и углублении расследования в отдельных направлениях», – заявил в беседе с журналистами генеральный прокурор Армении Артур Давтян, отвечая на вопрос, может ли смерть экс-главы Полиции Армении Айка Арутюняна, который проходил по уголовному делу в статусе свидетеля, повлиять на раскрытие дела «1 марта».
На замечание журналистов о том, что он ранее заявлял, что вся цепь событий в рамках дела «1 марта» раскрыта, между тем Гегам Петросян отпущен на свободу, А. Давтян ответил: «По части раскрытия цепи событий предпринимаются шаги, добыты фактические данные, я вновь подтверждаю, что этого было достаточно для принятия такого процессуального решения, какое и было принято. Но в ходе дальнейшего следствия были добыты такие данные, в условиях которых основания для избрания ареста в качестве меры пресечения отсутствовали. Преследование продолжается, проверяются эти версии. Следственный орган проводит трудную и объемную работу в данном направлении».
А. Давтян отметил, никогда не скажет, что дело зашло в тупик. «Не скажу, не потому, что не хочу говорить, а поскольку в этом направлении всегда проводятся активные действия. Разве мы могли 5-7 лет назад предположить раскрытие всего того, что уже раскрыто сегодня. Следовательно, уверен, что детали будут раскрыты. Будет это завтра, через месяц, два месяца, через год – сказать не могу», – отметил Генпрокурор РА.
Генпрокурор отметил также, что по делу «1 марта» допрошен экс-генпрокурор РА, бывший глава Следственного комитета Армении Агван Овсепян.
На вопрос, в каком статусе он проходит по делу, А. Давтян ответил: «Вопрос о статусе будет определен на основании доказательств».