Իրավունք 14:00 25/09/2019 Հայաստան
Նաիրա Հարությունյան. ՔԿ-ն երբեք որևէ կերպ չի խոչընդոտում լրատվամիջոցին՝ որևէ տեղեկատվություն տարածելուն
«Հաշվի առնելով մամուլում հնչող հայտարարությունները և պետական կառույցներից մեկի հայտարարությունը, հարկ եմ համարում նշել, որ Քննչական կոմիտեն հարգանքով է վերաբերում ԶԼՄ-ների ազատությանը և երբեք որևէ կերպ չի խոչընդոտել ու խոչընդոտում լրատվամիջոցին՝ որևէ տեղեկատվություն տարածելուն: Ըստ այդմ օրենքով սահմանված կարգով իրականացվող դատավարական և քննչական գործողությունները պետք չէ դիտարկել որպես ճնշում լրատվամիջոցի նկատմամբ»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը։
«Ժողովրդավարական հասարակությունում էապես կարևորվում է տեղեկություններ փնտրելու, ստանալու և տարածելու գործում մամուլի դերը, սակայն նույն այդ ժողովրդավարական հասարակությունում էապես կարևորվում է նաև արդարադատության շահը, վարույթի մասնակիցների պաշտպանությունը։
ՀՀ Քննչական կոմիտեի գործունեության հիմքում օրինականության ապահովումն է, անձի իրավունքների և ազատությունների, պատիվն ու արժանապատվությունը հարգելու, ինչպես նաև այլ իրավունքներն ու ազատությունների պաշտպանությունը:
Եվս մեկ անգամ հայտնում եմ, որ հարգանքով եմ վերաբերվում յուրաքանչյուր լրագրողի, նրա գործունեությանը և որպես Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ հայտնում եմ, որ Կոմիտեն երբեք որևէ լրագրողի նկատմամբ ճնշումներ չի գործադրել և չի էլ գնալու այդ ճանապարհով:
Հարցաքննության հրավիրված լրատվամիջոցի ներկայացուցիչների հետ Կոմիտեն աշխատել է և շարունակելու է աշխատել փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում»,- գրել է նա։

Право 16:06 25/09/2019 Армения
Н. Арутюнян: СК Армении никогда не препятствовал СМИ в вопросе распространения какой-либо информации
«Учитывая тиражируемые в СМИ заявления и заявление одного из государственных структур, считаю необходимым отметить, что Следственный комитет никоим образом не препятствовал и не препятствует СМИ в вопросе распространения какой-либо информации. Соответственно, проводимые в соответствии с законом процессуальные и следственные действия не должны рассматриваться как давление на СМИ», – на своей странице в соцсети Facebook написала начальник департамента по информации и связям с общественностью Следственного комитета (СК) Армении Наира Арутюнян.
«В демократическом обществе СМИ имеет большое значение в деле поиска, получения и распространения информации, однако, в том же демократическом обществе большое значение имеют также интересы правосудия, защиты участников судопроизводства.
В основе деятельности Следственного комитета РА лежит обеспечение законности, защита прав и свобод лица, уважение чести и достоинства, в том числе защита других прав и свобод.
Вновь сообщаю, что с уважением отношусь к каждому журналисту, его деятельности и в качестве представителя Следственного комитета сообщаю, что СК никогда не оказывал давление на какого-либо журналиста и не пойдет по этому пути.
СК работал и продолжит работать с приглашенными на допрос представителями СМИ в атмосфере взаимного уважения», – отметила она.