ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:48 08/10/2019 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նախորդ շաբաթ Ազգային ժողովը 98 կողմ և 1 դեմ ձայներով ընդունեց Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու մասին նախագիծը, որը առաջիկայում պետք է քննարկվի ՍԴ կողմից։ Որոշման ընդունման համար հարկավոր է ՍԴ 6 դատավորի ձայները, ինչը, շատերի կարծիքով, հազիվ թե իշխանություններին հաջողվի ապահովել:
Այս թեմայի առնչությամբ «Փաստ» թերթին տեղեկություններ են հասել, որ ՀՀ իշխանությունները քաղաքական որոշում են կայացրել ՍԴ կողմից ԱԺ ներկայացված փաստաթուղթը մերժելուց հետո անցնել ավելի արմատական քայլերի, ավելի կոնկրետ՝ ՍԴ դատավորների նկատմամբ սկսվելու է բարեվարքության (և ոչ միայն) ուսումնասիրման լուրջ գործընթաց, որը զուգորդվելու է բողոքի մեծ ակցիաներով։ Ի մասնավորի, մեր աղբյուրների պնդմամբ, կազմակերպվելու են ՍԴ-ն շրջափակելու, նրա աշխատանքները բոյկոտելու գործողություններ, այս անգամ՝ առանց Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային հորդորների։
Իշխանությունների նպատակը մեկն է՝ ցանկացած գնով Հրայր Թովմասյանը պետք է հրաժարական տա ՍԴ նախագահի պաշտոնից և ընդհանրապես հեռանա Սահմանադրական դատարանից, որպեսզի ՍԴ նախագահ դառնա լևոնտերպետրոսյանական Վահե Գրիգորյանը։ Ի դեպ՝ հավելենք, որ իշխանության որոշ շրջանակներում տարբերակներ են քննարկվում ՍԴ-ն ընդհանրապես վերացնելու շուրջ»:

Пресса дня 11:54 08/10/2019 Армения
Газета «Паст» пишет, что в парламенте 98 голосами «за» и 1 «против» принят проект обращения в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий Грайра Товмасяна, который в ближайшее время должен обсуждаться в КС. Для принятия решения нужны голоса 6 судей КС, что, по мнению многих, вряд ли властям удастся обеспечить.
По сведениям издания, власти Армении приняли политическое решение: после отклонения Конституционным судом представленного парламентом документа перейти к более радикальным шагам, а конкретнее – начать в отношении судей КС серьезный процесс изучения добропорядочности (и не только), который будет сопровождаться большими акциями протеста.
«В частности, по утверждению наших источников, будут организованы действия по блокированию Конституционного суда, бойкотированию его работ, однако в этот раз без публичных призывов Никола Пашиняна.
У властей одна цель – Грайр Товмасян любой ценой должен подать в отставку с должности председателя КС и вообще уйти из Конституционного суда, чтобы председателем КС стал Ваге Григорян. Кстати, добавим, что в некоторых кругах власти обсуждаются варианты о полной ликвидации Конституционного суда», - пишет газета.