Հասարակություն 13:21 19/10/2019 Հայաստան
Շենգավիթ համայնքում գործող շուկայում ապրանք վաճառող անհատ ձեռներեցներն այսօր գործադուլ են հայտարարել։ Պատճառը, ինչպես իրենք ներկայացրեցին, տեղի գումարի հերթական թանկացումն է։
«Վերջին հինգ ամսվա ընթացքում երկու անգամ արդեն թանկացրել են, էլ վիճակի չենք։ Առևտուրն էլ առաջվանը չէ։ Ամեն անգամ տասը հազար դրամով թանկացրել են, հիմա 105 հազար դրամ եմ վճարում»,-ասաց Ա/Ձ Գալյա Քարամյանը։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները նշում են, թե այս պահին չգիտեն, ինչքանով է թանկանալու։ Տնօրինության հետ հանդիպել են, հստակ պատասխան չեն ստացել։ Չգիտեն էլ՝ ով է բարձրացնողը ու ո՞րն է պատճառը։ Ասում են՝ եթե վճարն էլի բարձրանա, ապա չեն աշխատելու։
«Եթե թանկացավ, ստացվում է, որ տեղի փող ենք վճարում, հարկայինին ենք վճարում, մեզ էլ կամ 20 հազար դրամ կմնա, կամ էլ դատարձ ձեռքով տուն կգնանք»,-ասաց Քարամյանը։
Աշխատակիցներից մեկն էլ ուշադրություն է հրավիրում հոսանքի համար վճարվող մեծ գումարներին։
«Մի փոքր սենյակի համար վճարում ենք այնքան, ինչքան երեք սենյականոց բնակարանի համար»,-ասաց աշխատակից տղամարդկանցից մեկը։
Ձեռնարկատերերին ասել են, երեք օրվա ընթացքում հստակ պատասխան կտան։
«Մեզ պետք է հնարավորինս շուտ հստկ պատասխան տրվի, քանի որ մի ժամն էլ մեզ կարևոր է, պայմանավորվածություններ ունենք՝ վաճառքի, գնման, մատակարարման վերաբերյալ։ Սա բիզնես է, արագ լուծումներ են պետք»,-նշում է ակցիայի մասնակից ձեռնարկատերը։

Общество 15:18 19/10/2019 Армения
Частные предприниматели, продающие товары на расположенном в ереванском административном районе Шенгавит рынке, 19 октября объявили забастовку. Причина акции, по их словам, очередное повышение цен на аренду.
«За последние 5 лет цену уже дважды поднимали. Мы уже не в состоянии. И торговля уже не та. Каждый раз поднимали на 10 тыс. драмов, сейчас плачу 105 тыс. драмов», – сказала частный предприниматель Галя Карамян.
Участники акции отмечают, что на данный момент им не известно, насколько поднимут стоимость аренды в этот раз. Четкого ответа не было получено и на встрече с дирекцией. Они не знают также, кто поднимает стоимость и чем это обусловлено. При этом указывают: если стоимость аренды повысится – они работать не будут.
«Если подорожает, то получится, что мы платим за аренду, налоговые взносы, а нам либо останется где-то 20 тыс. драмов, или и того не останется, уйдем с пустыми руками», – сказала Карамян.
Другой же торговец обратил внимание на плату за электричество. «За отопление небольшой комнаты платим столько же, как для 3-комнатной квартиры», – сказал он.
Предпринимателям пообещали дать четкий ответ в течение 3 дней. «Нужно, чтобы как можно скорее нам дали четкий ответ, поскольку у нас договоренности – по продажам, снабжению, закупкам. Это бизнес, нужны быстрые решения», – указывают участники акции.