Իրավունք 15:31 24/10/2019 Հայաստան
«Դատարանը պետք է Արսեն Բաբայանի ձերբակալության իրավաչափության հարցը քններ 24 ժամվա ընթացքում, ինչը չարվեց։ Բաբայանն այնքան պահվեց անազատության մեջ, մինչև դատարանը կալանավորման որոշում կայացրեց»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Արսեն Բաբայանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը։
Փաստաբանը նկատեց՝ նրանք վախեցան, որ նույնիսկ մի քանի ժամով Բաբայանը կարող է գտնվել ազատության մեջ, ապօրինություն են կատարել ու նույն նիստում քննել ձերբակալման իրավաչափության ու կալանքի միջնորդության հարցը։
Նա պնդում է, գործի նյութերում չկա որևէ ցուցմունք, որևէ խոսք, որը կհիմնավորի Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքը։
«Գոնե ձևականորեն մեկին կամ երկուսին  պարտադրեին մի ցուցմունք գրել։ Չկա մի ցուցմունք , որը կհիմնավորի մեղադրանքը»,-նկատեց նա։
Պաշտպանն ընդգծեց, փոխարենը կան այնպիսի ցուցմունքներ, որոնք հիմնավորում են՝ որևէ խախտում չի  եղել, ժամանակագրության որևէ փոփոխություն չի եղել։ Փաստաբանները պատրաստվում են բողոքարկել իրենց պաշտպանյալին կալանավորելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը։
«Եվ քանի որ հույս չունենք, որ վերաքննիչ դատարանում թույլ կտան՝  այս գործը համկարգիչը մակագրի այն դատավորին, որը կարող է անկախ լինել, հետևաբար մենք մինչև վերջ ենք գնալու և դիմելու ենք Եվրոպական դատարան»,-ասաց Լ. Սահակյանը։

Право 17:33 24/10/2019 Армения
«Суд должен был рассмотреть вопрос правомерности задержания Арсена Бабаяна (бывшего заместителя руководителя аппарата НС Армении Арсена Бабаяна – Прим.ред.) в течение 24 часов, чего не было сделано. Бабаян удерживался под стражей до тех пор, пока суд не принял решение об аресте», – заявила в беседе с журналистами адвокат Арсена Бабаяна – Лусине Саакян.
Адвокат отметила, они побоялись, что Арсен Бабаян окажется на свободе даже на несколько часов, совершили беззаконие и на одном заседании рассмотрели вопросы правомерности задержания и ходатайство об аресте.
Адвокат утверждает, в материалах дела нет никаких показаний, слов, которые бы обосновали выдвинутое А. Бабаяну обвинение.
«Нет ни одного показания, которое бы обосновало обвинение», – отметила она.
Л. Саакян подчеркнула, вместо этого существуют такие показания, которые обосновывают, что не произошло ни одного нарушения, не было произведено каких-либо изменений в хронологии. Адвокаты собираются обжаловать решение суда об аресте своего подзащитного.
«И, поскольку мы не надеемся, что в Апелляционном суде позволят, чтобы компьютер завизировал дело на имя независимого судьи, следовательно, мы пойдем до конца и обратимся в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ)», – отметила адвокат.