Իրավունք 19:45 28/10/2019 Հայաստան
Քրեկատարողական և Պրոբացիայի ծառայությունները բացասական զեկույց են ներկայացրել Ն. Հունանյանին վաղաժամկետ ազատելու հարցի վերաբերյալ
2019 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Քրեակատարողական ծառայությունը ցմահ դատապարտյալ Ն. Հունանյանին պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու վերաբերյալ ներկայացրել է բացասական զեկույց: 2019 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Պրոբացիայի ծառայությունը ևս ներկայացրել է բացասական զեկույց: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հաշվի առնելով 2 ծառայությունների ներկայացրած զեկույցների բացասական լինելու հանգամանքը՝ քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմը 2019 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ընդունել է Ն. Հունանյանի՝ պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցը դատարան չներկայացնելու մասին որոշում: Այն կարող է բողոքարկվել առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան որոշումն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
*Ծանուցում. Քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի որոշումը չբողոքարկելու դեպքում հարցը կարող է կրկին քննարկվել համապատասխան որոշման ընդունումից հետո՝ մեկուկես տարի անց, եթե դատապարտյալը նշված ժամկետը լրանալուց ոչ շուտ, քան 40 օր առաջ ներկայացնի դիմում: Քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի որոշումը բողոքարկելու դեպքում, եթե դատարանը մերժի պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատումը, հարցը կարող է կրկին քննարկվել վերջնական դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երեք տարի անց, եթե դատապարտյալը նշված ժամկետը լրանալուց ոչ շուտ, քան 40 օր առաջ ներկայացնի դիմում:

Право 20:41 28/10/2019 Армения
Уголовно-исполнительная служба и служба пробации дали отрицательное заключение по вопросу освобождения Наири Унаняна
Уголовно-исполнительная служба 19 сентября 2019 года представила отрицательное заключение касательно условно-досрочного освобождения пожизненно осужденного Наири Унаняна. 23 октября 2019 года Служба пробации также представила отрицательное заключение. Об этом сообщает пресс-служба Минюста Армении.
«Учитывая то обстоятельство, что 2 службы представили отрицательное заключение, администрация уголовно-исполнительного учреждения 28 октября 2019 года приняла решение не представлять в суд вопрос об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания Н.Унаняна или замене неотбытой части наказания более мягким его видом.
Данное решение может быть обжаловано в суде общей юрисдикции первой инстанции – в десятидневный срок после его получения», – говорится в сообщении.
Как отмечается в справке, в случае, если решение администрации не будет обжаловано, вопрос может быть вновь рассмотрен через полтора года, если осужденный представит заявление не позже, чем за 40 дней до завершения срока.
В случае обжалования решения администрации УИУ, если суд откажет в условно-досрочном освобождении, вопрос может быть вновь рассматриваться через три года после вступления в законную силу судебного акта, если осужденный представит заявление не позже, чем за 40 дней до завершения срока.