Իրավունք 13:36 12/11/2019 Հայաստան
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանն արդեն դուրս է եկել «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից: Լրագրողներին նա նախ ասաց, որ իրեն շատ լավ է զգում, առողջական վիճակը լավ է: Նա չցանկացավ այս պահին խոսել իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին:
«22 օր ապօրինի անազատության մեջ եմ գտնվել, գնամ տուն, հետո ավելի մանրամասն  կխոսենք»,- ասաց Ա. Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր որոշում է կայացվել մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ:  «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ավետիք Իշխանյանի և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի կողմից ներկայացվել էին մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ դիմումներ՝ որպես երաշխիքի գումար, 500.000-ական ՀՀ դրամ փոխանցելու վերաբերյալ անդորրագրերի պատճեների հետ միասին:

Арсен Бабаян: На протяжении 22 дней я незаконно был лишен свободы
Бывший заместитель руководителя аппарата Национального Собрания Армении Арсен Бабаян уже покинул уголовно-исполнительное учреждение «Вардашен».
В беседе с журналистами он отметил, что чувствует себя очень хорошо, состояние здоровья – хорошее. При этом он не пожелал в данный момент говорить о возбужденном в его отношении уголовном деле.
«На протяжении 22 дней я незаконно был лишен свободы, отправлюсь домой, потом более подробно поговорим», – сказал А. Бабаян.
Во вторник, 12 ноября, принято решение об изменении примененной в отношении обвиняемого Арсена Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу и его освобождении под личное поручительство. Глава Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян и депутат НС РА Сисак Габриелян представили заявления о применении в отношении Арсена Бабаяна в качестве меры пресечения личного поручительства, а также копии квитанций о перечислении по 500.000 драмов.