Իրավունք 13:36 12/11/2019 Հայաստան
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանն արդեն դուրս է եկել «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից: Լրագրողներին նա նախ ասաց, որ իրեն շատ լավ է զգում, առողջական վիճակը լավ է: Նա չցանկացավ այս պահին խոսել իր դեմ հարուցված քրեական գործի մասին:
«22 օր ապօրինի անազատության մեջ եմ գտնվել, գնամ տուն, հետո ավելի մանրամասն  կխոսենք»,- ասաց Ա. Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր որոշում է կայացվել մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ:  «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ավետիք Իշխանյանի և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի կողմից ներկայացվել էին մեղադրյալ Արսեն Բաբայանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ դիմումներ՝ որպես երաշխիքի գումար, 500.000-ական ՀՀ դրամ փոխանցելու վերաբերյալ անդորրագրերի պատճեների հետ միասին:

Law 15:37 12/11/2019 Armenia
The former deputy chief of the Armenian parliament staff, Arsen Babayan has already left the Vardashen Penitentiary.
Babayan, who was arrested on 21 October, is accused of involvement in a “usurpation of power” resulting in Hrayr Tovmasyan’s appointment as Constitutional Court chairman in 2018.
The ex-official was released on Tuesday after President of the Helsinki Committee of Armenia Avetik Ishkhanyan and MP Sisak Gabrielyan offered personal guarantees for his release on a bail of 500,000 drams per each of them.
Speaking to reporters outside the penitentiary, Babayan said he is in good health, but refused to comment on the criminal proceedings against him at the moment.
“I have been placed under unlawful arrest for 22 days,” he said, promising to discuss the matter thoroughly later.