Հասարակություն 16:16 09/12/2019 Հայաստան
Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ ընկերության աջակցությամբ Newmag ընկերությունը թարգմանել և հրատարակել է Շառլ Ազնավուրի «Մեղմ շշուկով» գիրքը:
2009-ին Ֆրանսիայում հրատարակված այս գրքում Շառլ Ազնավուրն անկեղծորեն խոսում է իր ընտանիքի անցյալի ու իր կարիերայի դժվարությունների մասին։ Ազնավուրը պատմում է, թե ինչպես եկան հաջողությունն ու փառքը: «Մեղմ շշուկով» գիրքը կյանքի դասերի և ճակատագրի հեգնանքի մասին է:
«Հարյուր տոկոսով ֆրանսիացի և հարյուր տոկոսով հայ Շառլ Ազնավուրը անգնահատելի ներդրում ունի ինչպես հայ-ֆրանսիական հարաբերություններում, այնպես էլ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական և մշակութային կյանքի տարբեր ոլորտներում: Ազնավուրի օգնությունը հնարավոր չէ թերագնահատել հատկապես 1988-ի դեկտեմբերյան ավերիչ երկրաշարժի օրերին: Ամունդի-ԱԿԲԱ-ն հայ-ֆրանսիական մշակույթի կրող է և մենք չէինք կարող անմասն մնալ այս նախաձեռնությունից: Մենք մեծ ուրախությամբ և ոգևորությամբ որոշեցինք աջակցել այս գրքի հրատարակմանը: «Մեղմ շշուկով» գիրքը հայալեզու ընթերցողին հնարավորություն կտա նորովի ծանոթանալ Շառլ Ազնավուրի կյանքի առանձին դրվագներին»,-իր խոսքում նշել է Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ ընկերության գործադիր տնօրենի տեղակալ Հրայր Ասլանյանը:
«Newmag-ը պատրաստվում է մինչև 2024 թվականը՝ Ազնավուրի 100-ամյակ, հայերեն թարգմանել
Ազնավուրի բոլոր գրքերը: Ազնավուրը մեր կողքին էր մեզ համար ամենացավոտ պահին (Սպիտակի երկրաշարժ), նա մեր կողքին էր, երբ մենք ամենից շատ էինք զգում նրա կարիքը: Նա հայտնվեց, երբ ոչ ոք չէր սպասում, օգնեց, երբ ոչ ոք չէր խնդրում և մնաց, երբ շատերը հեռացան: Ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ամունդի-ԱԿԲԱ ընկերությանը՝ այս գիրքը իրականություն դարձնելու համար։ Այդ ճանապարհին համատեղ և հաճելի աշխատանքի համար։ Հավատացեք, որ սա ուղղակի հովանավորություն չէ։ Սա Ազնավուրյանժառանգությունը հավերժացնելու համատեղ գործ է»,- նշել է Newmag հրատարակչական ծրագրի ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը:
Խորհրդանշական օրը՝ դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած շնորհանդեսին մասնակցել են ՀՀ-ում
Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը, մեծ շանսոնիեի որդին՝ Նիկոլ Ազնավուրը և նրա կինը։
Իր խոսքում դեսպան Լաքոթը շնորհակալություն է հայտնել Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ
ընկերությանը. «Ցանկանում եմ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ընկերությանը հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը կամրջող այս նախանձեռնությանն աջակցելու համար»։
«Մեղմ շշուկով» գիրքը հայ ընթերցողը կարող է ձեռք բերել բոլոր գրախանութներից: Ամունդի-ԱԿԲԱ Ասեթ Մենեջմենթ ընկերությունը հիմնել են Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչ ֆրանսիական Ամունդին և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկը:

Культура 18:31 09/12/2019 Армения
Перевела на армянский язык и издала книгу всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура «Громким шепотом».
«Кое-что из того, о чем говорится в этой книге - воспоминания о былом; кое-что - мои личные переживания и эмоции. Поток образов прошлого, подобно ручью, берет начало из чистого источника, вырывается из расщелин памяти и словно бежит по рукам, перетекает на пальцы и трансформируется в слова, которые перо записывает на чистом листе бумаги. К сожалению, хронология изложения фактов нарушена, однако я попытаюсь выстроить воспоминания по порядку: с рождения до настоящего времени. Боже мой! - сколько забытых случаев из жизни приходит на ум после того, как мысленно пройдешься по лабиринтам памяти», – говорится в аннотации к книге, которая была издана во Франции в 2009 году.
«Стопроцентный француз и стопроцентный армянин Шарль Азнавур внес неоценимый вклад как в армяно-французские отношения, так и в разные сферы социально-экономической и культурной жизни Армении. Помощь Азнавура невозможно недооценить, особенно в дни разрушительного землетрясения декабря 1988 года. Амунди-АКБА является носителем армяно-французской культуры, и мы не могли оставаться в стороне от этой инициативы. Мы с большой радостью и воодушевлением решили помочь в издании этой книги. Книга "Громким шепотом" даст возможность армяноязычному читателю по-новому ознакомиться с отдельными эпизодами жизни Шарля Азнавура», – отметил в своем слове заместитель исполнительного директора компании «Амунди-АКБА Ассет Менеджмент» Грайр Асланян.
«Newmag собирается до 2024 года, 100-летия со дня рождения Азнавура, перевести на армянский язык все его книги. Азнавур был рядом с нами в самый  тяжелый момент (во время Спитакского землетрясения), когда мы более всего нуждались в нем. Он явился тогда, когда никто не ждал, помог, когда об этом никто не просил, и остался, когда многие ушли», – отметил в свою очередь руководитель издательской программы Newmag Артак Алексанян.
На презентации, прошедшей в символичный день – 7 декабря (годовщину Спитакского землетрясения. – Прим. ред.) – присутствовали посол Франции в Армении Джонатан Лакот, сын шансонье Николя Азнавур с супругой.