Քաղաքական 12:50 11/12/2019 Հայաստան
Դատական համակարգում այսօր խնդիր կա և  դատական համակարգի գերակշիռ մասը ենթակա է վերանայման։ Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Կարելի է ասել, որ ՀՀ-ն զավթված է եղել Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից: Քաղաքական առումով այդ երկու անձնավորությունը տասնամյակներ շարունակ ստեղծել են այն Հայաստանը, որը պետք է սպասարկեր իրենց: Այդ սպասարկման համակարգի մի մասն է հանդիսացել դատական համակարգը։ Այն լիովին ստեղծված է եղել, որպեսզի սպասարկի այդ ռեժիմին»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը։
Ըստ նրա՝ իրենք փոխեցին իշխանությունը, բայց հետո խնդիր առաջացավ օրենսդիր մարմնի հետ:
«Ես կհիշեցնեմ հոկտեմբերի 2-ը, երբ փորձ արվեց կանգնեցնել համաժողովրդական շարժումը, հեղափոխությունը: Ուզում եմ գաղտնիք բացել: Հոկտեմբերի 2-ից մի քանի օր առաջ Ազգային ժողովի բակում տոնակատարություն էր տեղի ունենում՝ նվիրված խորհրդարանի 100-ամյակին։ Այդ ժամանակ ՀՀԿ-ական երկու պատգամավոր ինձ  ասացին, որ քիչ է մնացել, «թեև իրենք թերագնահատել են մեզ, հիմա էլ դուք եք մեզ թերագնահատում, կտեսնեք, թե մի քանի օր անց ինչ կլինի»: Ես չեմ ուզում անուններ տալ: Անկեղծ ասած, ես չհասկացա, թե ինչի մասին է խոսքը, որից հետո տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 2-ը»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը։
ԱԺ փոխխոսնակի խոսքով՝ հիմա խնդիր կա դատական համակարգում, որի մասին փաստում են ոչ միայն իշխանության ներկայացուցիչները, բայց երբ քայլ է արվում խնդիրը լուծելու համար, ասում են, թե իշխանությունը փորձում է ձևավորել իրեն հարմար դատական իշխանություն։
Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ խոսքը չի վերաբերում բոլոր դատավորներին, դատական համակարգում կան բազմաթիվ պարկեշտ անձնավորություններ. «Մենք ուզում ենք ստեղծել դատական համակարգ, որը կգործի անկախ՝ որպես իշխանության երրորդ ճյուղ»:
Հարցին, եթե որևէ դատավոր չընդունի առաջարկը, այդ դեպքում ի՞նչ է լինելու, Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ բոլորը, այդ թվում՝ միջազգային կառույցները ֆիքսել են, որ կա խնդիր. «Սա մեկնված ձեռք է բոլորին: Հիմա կա կոնկրետ մեկնված ձեռք, թե ով կսեղմի այդ ձեռքը, ես չգիտեմ: Ի՞նչ է լինելու, որևիցե կատաստրոֆիկ բան չի լինելու, գնում ենք առաջ, մեկնում ենք  մյուս ձեռքը: Թող որևէ մեկի մոտ տպավորություն չլինի, թե  իշխանությունը, խորհրդարանը նստած մտածում են՝ բա էսօր ի՞նչ անենք, որ այդ հարցը լուծվի, որովհետև այդ հարցը էսպես թե էնպես լուծվելու է։ Հավատացեք, դա մեր օրակարգի խնդիրների մեջ նույնիսկ առաջին տասնյակի մեջ չէ»։
Նրա խոսքով՝  կարևորն այն է, որ երկիրն ու  քաղաքացիներին ավելորդ անգամ ցնցումների չենթարկեն:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն էլ անդրադառնալով ընդդիմադիրների այն փաստարկներին, թե հարկատուների հաշվին չի կարելի նման օրենք ընդունել, բացի այդ նշում էին, որ գյուղերում կան անմխիթար վիճակում գտնվող դպրոցներ, ասաց, որ տնտեսության զարգացման խոչընդոտներից մեկը եղել է դատական համակարգը։
«Դատական համակարգի անկատարության հետևանքն է նաև, որ այսօր ունենք այդպիսի դպրոցներ։ Դրա համար ճիշտ չէ թերագնահատել խնդրի կարևորությունը։ Նաև չի կարելի այնպիսի տպավորություն ստեղծել, թե մեր քաղաքացիներին միայն հետաքրքրում են այդպիսի սոցիալական խնդիրները, քանի որ մեր համաքաղաքացիները գոնե ինտուիցիայով պատկերացնում են, թե խնդիրների արմատը որտեղ է»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է հարկատուների գումարին, Բաբկեն Թունյանն ընդունում է, որ 600 մլն դրամը քիչ գումար չէ, բարձր գին է, բայց այդ բարձր գինն իրենք ստիպված են վճարել, քանի որ շատ ժամանակ է անցել և այդ գնի տոկոսները բարձրացել են և մնացել են իրենց ուսերին:
«Եվ եթե գտնում ենք, որ այդ խնդիրը պետք է լուծվի անցնցում, Հայաստանի ապագային ուղղված այդ գինը՝ 600 մլն  դրամը, այդքան էլ մեծ դրամ չէ»,- ընդգծեց նա։

Право 16:32 11/12/2019 Армения
На сегодняшний день в судебной системе Армении налицо проблемы и подавляющая часть судебной системы подлежит пересмотру. Об этом сегодня в Национальном Собрании РА в беседе с журналистами заявил вице-спикер парламента Ален Симонян.
«Можно сказать, что Армения была захвачена Сержем Саргсяном и Робертом Кочаряном. В политическом смысле эти личности на протяжении десятилетий создавали ту Армению, которая должны была обслуживать их интересы. И частью этой системы обслуживания составляла также судебная система. Она была полностью создана, чтобы обслуживать этот режим», – отметил А. Симонян.
По его словам, они сменили власть, но затем возникла проблема с законодательным органом.
«Хочу напомнить события 2 октября 2018 года, когда была совершена попытка остановить всенародное движение, революцию. Хочу раскрыть секрет. За несколько дней до 2 октября во дворе Национального Собрания проходило мероприятие, посвященное 100-летию со дня основания парламента. Тогда два депутата от Республиканской партии Армении (РПА) мне сказали следующее: “Ничего, мало осталось, мы вас недооценили, но сейчас вы нас недооцениваете, увидите, что произойдет через несколько дней”. Не хочу озвучивать имена. Честно говоря, я не понял, о чем идет речь, после чего произошли события 2 октября», – отметил А. Симонян.
По словам вице-спикера НС. Сейчас налицо проблема в судебной системе, о чем свидетельствуют не только представители власти, и, когда делается шаг для решения этой проблемы, многие говорят, мол, власти пытаются сформировать удобную для них судебную систему.
А. Симонян отметил, что речь не идет о всех судьях, в судебной системе есть множество порядочных людей. «Мы хотим создать судебную систему, которая будет действовать независимо – в качестве третьей ветви власти», – пояснил он.
По его словам, важно то, чтобы страна и граждане не подвергались лишний раз потрясениям.
В свою очередь депутат от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян обратился к аргументам оппонентов о том, что нельзя принимать подобный закон за счет налогоплательщиков, кроме этого они отмечали, что в селах действуют находящиеся в плачевном состоянии школы, отметил, что одним из препятствий развития экономики была судебная система.
«Это также является несовершенством судебной системы, что сегодня у нас есть подобные школы. Посему не нужно недооценивать важность проблемы. Также нельзя создавать такое впечатление, что наших граждан интересует лишь подобные социальные проблемы, поскольку наши сограждане хотя бы на интуитивном уровне понимают, откуда растут корни проблемы», – отметил он.
Что касается принятого парламентом закона о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда, Б. Тунян отметил, что 600 миллионов драмов – не малая сумма, это высокая цена, однако они вынуждены заплатить эту высокую цену.
«Если мы считаем, что эта проблема должна быть решена без потрясений, то 600 миллионов не очень большая сумма для шага, который направлен на будущее Армении», – добавил он.