Հասարակություն 16:19 21/12/2019 Աշխարհում
Ամերիկյան Facebook  ընկերությունը նախօրեին հայտարարել է Վրաստանից ավելի քան  60 «կասկածելի» հաշիվներ հեռացնելու մասին: Նրանք ներկայացել են որպես ԶԼՄ կամ քաղաքական գործիչ: Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին:
«Մենք Ֆեյսբուքում հեռացրել ենք 39 հաշիվ, Ինսթագրամում  344 էջ, 13 խումբ և 22 հաշիվ, որոնք ստեղծվել են  Վրաստանում»,- հայտնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ այն մարդիկ, որոնք կանգնած են եղել դրանց հետևում, օգտագործել են  կեղծ հաշիվներ և կառավարել են էջերը, որոնք ներկայացվել են որպես լրատվական կազմակերպություններ, քաղաքական կուսակցություններ, հասարակական գործիչներ, ակտիվիստներ և լրատվամիջոցներ: Էջերի սեփականատերերն ու ադմինիստրատորները, որպես կանոն, տեղադրել են երկրի, քաղաքական խնդիրների, ընդդիմության քննադատության, տեղի ակտիվիստների կազմակերպութունների մասին լուրեր:
Հաղորդվում է նաև, որ երեկ Ֆեյսբուքում հեռացվել է 610 կասկածելի հաշիվ, 89 էջ, Ինսթագրամում՝ 72 հաշիվ, որոնք ստեղծված են եղել ԱՄՆ-ում և Վիետնամում:

Society 17:02 21/12/2019 World
Facebook said in a statement on Friday that it has removed a network of social media accounts from the country of Georgia for impersonating media outlets and political figures, Sputnik news agency reported.
“Today, we removed 39 Facebook accounts, 344 Pages, 13 Groups and 22 Instagram accounts as part of a domestic-focused network that originated in the country of Georgia,” the statement said, as quoted by the source.
In an unconnected action, Facebook also removed another network consisting of 610 accounts, 89 Facebook Pages, 156 Groups and 72 Instagram accounts that originated in Vietnam and the United States.
Facebook said the company is focused at present on Vietnam as well as on Spanish- and Chinese-speaking audiences globally.