Իրավունք 14:03 14/01/2020 Հայաստան
«Պաշտպանական կողմը տուժողի իրավահաջորդի կողմից արած հայտարարությունը միանշանակ ընկալել է որպես սպառնալիք»,-դատական նիստի ավարտից հետո հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ  նիստում  Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանի խոսքից հետո հնչեց նման հայտարարություն.  «Թող հարգեն մարտի 1-ը և չփորձեն ինչ-որ այլ երևույթներ պատկերացնել, թե չէ իրենք էլ կհայտնվեն մեր օրին»։
Պաշտպանները դա որակեցին որպես սպանված հարազատ ունենալու մասին սպառնալիք։
Դատավոր Դանիբեկյանն այսօրվա նիստում հայտարարեց՝ ուսումնասիրել են արձանագրությունը, դատարանը որևէ հիմք չունի արձանագրել, որ պաշտպանական կողմի նկատմամբ եղել է սպառնալիք։ Նիստից հետո ամբաստանյալներից Սեյրան Օհանյանը կարծիք հայտնեց՝ ճիշտ կլինի հրապարակել տեսագրությունը։
«Մենք մեր հետագա գործողությունները կորոշենք ու կհայտնենք հասարակությանն ու դատարանին»,-ասաց Ռուբեն Սահակյանը։
Քոչարյանի մյուս փաստաբան Հայկ Ալումյանն էլ նկատեց՝ դատավարությունը պետք է լինի դատավարություն, ոչ թե այսպես։
«Եթե դատարանն իր գործողություններով ցույց չտվեց, որ անհնար է նման միջադեպը դատարանի դահլիճում, մենք կմտածենք, թե ինչ անենք։ Դատարանը պիտի ապահովի դատավարության բնականոն ընթացքը, այն ինչ տեղի է ունենում վերջին նիստերին դատարանի դահլիճում, դա բնականոն ընթացք չի։ Հույս ունենք, որ դատարանը կանի ամեն բան, որ այլևս նման միջադեպեր չլինեն»,-ասաց նա։

Право 15:36 14/01/2020 Армения
«Сделанное правопреемником потерпевшего заявление сторона защиты однозначно восприняла как угрозу», – заявил после завершения заседания суда адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Рубен Саакян.
Напомним, что на предыдущем заседании после речи адвоката экс-начальника Генштаба ВС РА, бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова – Миграна Погосяна – прозвучало следующее высказывание: «Пусть уважают события 1 марта и не пытаются представлять какие-то иные явления, иначе и они окажутся в нашем положении».
Адвокаты квалифицировали это как угрозу.
Судья Данибекян отметила сегодня на заседании суда, что они изучили протокол предыдущего заседания. «Какой-либо угрозы или какого-то высказывания относительно убитого родственника не было зарегистрировано, у суда нет оснований фиксировать угрозу в отношении стороны защиты», – указала судья.
После заседания бывший министр обороны Сейран Оганян выразил мнение: будет правильнее обнародовать соответствующую видеозапись.
«Мы свои дальнейшие шаги определим и сообщим о них суду и общественности», – сказал Саакян.
Другой адвокат Кочаряна – Айк Алумян – отметил: «Если суд своими действиями не покажет, что подобный инцидент в зале суда невозможен, мы подумаем, что делать. Суд должен обеспечить нормальный ход судебного разбирательства. Между тем, этого нельзя сказать о происходящем в зале суда в ходе последних заседаний. Надеемся, что суд сделает все для исключения впредь подобных инцидентов».