Տնտեսություն 13:28 20/01/2020 Հայաստան
«Սահմանին գազի գինը ողջ 2020 թվականի համար չի թանկանա։ Դա այլևս պայմանավորված հարց է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Գրիգորյանի խոսքով, պայմանավորվածություն կա, որ մինչև ապրիլի 1-ը սակագնի ոչ միայն փոփոխություն տեղի չի ունենա, այլ նաև հայտ չի ներկայացվի. «Հիմա ընթանում են քննարկումներ, որոնք դեռ ամփոփված չեն։ Ըստ այդմ՝ այս պահին հայտ ներկայացնելու որևէ պատճառ ես չեմ տեսնում»։
Թե ինչ տեղի կունենա ապրիլի մեկից հետո, փոխվարչապետը նշեց, որ չի կարելի բացառել, որ հայտ կներկայացվի։
«Երբ մենք խոսել ենք գազի գնի սակագնի բաղադրիչների մասին, դրանց մեջ կան 3 հիմնական մասեր՝ գինը սահմանին, որ այս տարվա համար այլևս քննարկման հարց չի, ընթացիկ ծախսեր, որոնք շատ հեշտ է գնահատել։ Բայց կա նաև ներդրումային ծրագրի հարց, այնուամենայնիվ կա պնդում, որ ՀՀ տարածքում անվտանգ և արդյունավետ գազի մատակարարում իրականացնելու համար անհրաժեշտ են ներդրումներ։ Այդ թեման քննարկվելիք է, և եթե դրա շուրջ Հայկական գազպրոմը նոր ասելիքներ ունենա, հանրայնորեն բաց և թափանցիկ այն կքննարկվի»,- նշեց Գրիգորյանը։
Մհեր Գրիգորյանը վերահաստատեց, որ մինչև ապրիլի 1-ը գազի սակագնի փոփոխություն չի լինելու, սահմանին գազի գինը ողջ 2020 թվականին չի փոփոխվելու, իսկ բնակարաններում գազի գնի փոփոխվելու հարցը նույնպես մինչև ապրիլի 1 չի փոխվելու։
«Չթաքցնեմ ձեզնից, որոշ քննարկումներ ընթանում են, ցանկություններ կան, որ իրականացվեն որոշակի ներդրումներ։ Դրանք անվտանգության և արդյունավետության ապահովման համար է»,- նշեց Գրիգորյանը։
Հարցին, թե պետբյուջեն պատրաստվում է փոխհատուցել բնակչությանը, եթե ապրիլից գազի սակագնի բարձրացում լինի, Մհեր Գրիգորյանը պատասխանեց՝ երբ հասկանանք, որ հայտ է ներկայացվել, կա հիմնավորում, կա ծախսերի անհրաժեշտություն, կառավարությունն իր դիրքորոշումը կհայտնի։
Գազի գնի հնարավոր բարձրացման մեջ Մհեր Գրիգորյանը որևէ էքստրեմալ, դրամատիկ խնդիր չի տեսնում. «Ես չեմ ասում, որ թանկացում կա, եթե նման հայտ ներկայացվի, նոր կառավարությունն իր դիրքորոշումը կհայտնի»։

Экономика 15:39 20/01/2020 Армения
«Стоимость газа на границе не повысится в течение всего 2020 года. По этому вопросу уже есть договоренность», – заявил в беседе с журналистами вице-премьер Армении Мгер Григорян.
По словам М. Григоряна, есть договоренность, что до 1 апреля тариф не только не изменится, но и не будет подана заявка. «Сейчас проводятся обсуждения, итоги которых ещё не подведены. Посему, на данный момент не вижу никаких причин для подачи заявки», – отметил вице-премьер.
Вице-премьер, обратившись к тому, что произойдет после апреля, отметил, что нельзя исключать возможности подачи заявки.
«Когда мы говорили о составляющих, влияющих на формирование тарифа на газ, в них содержатся 3 основные части: цена на газ на границе, которая, уже не является вопросом для обсуждения в этом году. Во-вторых, это текущие расходы,  которые легко оценить. Однако налицо также вопрос инвестиционной программы, тем не менее, есть мнение, что для осуществления безопасных и эффективных поставок газа на территории Армении необходимы инвестиции. Эта тема подлежит обсуждению, и, если ЗАО “Газпром Армения” будет, что сказать в связи с этим, то это будет публично и открыто обсуждено», – отметил М. Григорян.
М. Григорян подтвердил, что до 1 апреля тариф на газ не изменится, стоимость газа на границе не подорожает в течение всего 2020 года.
«Не стану скрывать от вас, сейчас проводятся некоторые обсуждения, есть предложения, чтобы осуществлялись определенные инвестиции. Это для обеспечения безопасности и эффективности», – отметил М. Григорян.
На вопрос, планируется ли предоставлять компенсации из государственного бюджета гражданам в случае, если с апреля с.г. произойдет повышение тарифов на газ, Мгер Григорян ответил: «Когда поймем, что представлена заявка, есть обоснование, есть необходимость в осуществлении расходов, правительство сообщит о своей позиции».