Իրավունք 11:26 08/02/2020 Հայաստան
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, դեռևս 2019 թ. փետրվարին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս հասցնելու դեպք:
ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ 2014-2016 թթ. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձը նշված ժամանակահատվածում վերադասի՝ ՀՀ ֆինասների նախկին նախարարի հետ նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և միջազգային համագործակցության ոլորտում կատարվող աշխատանքները հնարավորինս դրական լույսի ներքո ներկայացնելու, մաքսային վարչարարությունը զարգացնելու, մաքսային մարմիններին արդի տեխնոլոգիական սարքավորումներով վերազինելու պատրանք ստեղծելու խմբային շահերից ելնելով, անտեսելով մաքսային մարմինների իրական պահանջմունքները, դրանց վերաբերյալ իրենց ենթակա իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից ներկայացված հավաստի տվյալներն ու հաշվարկները ՀՀ կառավարության կողմից կնքված արտոնյալ պայմաններով վարկային համաձայնագրի շրջանակներում ձեռք են բերել ՀՀ մաքսային ծառայության կարիքներից չբխող, առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2.282.387.249 ՀՀ դրամ արժողությամբ 8.500 միավոր էլեկտրոնային կողպեք:
Մինչդեռ, ՀՀ մաքսային համակարգի կարիքների համար անհրաժեշտ է եղել առավելագույնը երկու հազարը, իսկ փաստացի՝ մինչև 2019 թ. հոկտեմբեր ամիսը, օգտագործվել է ընդամենը 251 միավոր կողպեք։
Արդյունքում, հիշյալ 2 բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ՀՀ ֆինասների նախկին նախարարի և նրա տեղակալի գործողությունների հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, այլև ՀՀ կառավարությանը տրամադրված առանձնապես խոշոր չափերով վարկային միջոցներն օգտագործվել են ոչ նպատակային, իսկ պետությանը պատճառվել է 1.747.195.905 ՀՀ դրամի նյութական վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ ։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա դեռևս  2018 թ. հունիսին լքել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը՝ վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հետախուզվողին հայտնաբերելու, վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու  և այլ հանցադեպերին նրա առընչակցությունը պարզելու ուղղությամբ։

Право 17:15 08/02/2020 Армения
СНБ Армении сообщает о раскрытии случая причинения государству ущерба в особо крупных размерах должностными лицами
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении раскрыла случай причинения государству ущерба в особо крупных размерах со стороны официальных должностных лиц. Подробности представляет пресс-центр СНБ Армении.
Согласно информации, получены фактические данные о том, что занимавшее в 2014-2016 гг. пост заместителя министра финансов лицо в указанный период по предварительному сговору со своим руководителем – тогдашним министром финансов – использовал должностное положение вопреки интересам службы. С целью представления работы в сфере международного сотрудничества в максимально позитивном свете, руководствуясь групповыми интересами, для создания иллюзии  развития таможенного администрирования и переоснащения современными технологическим устройствами  таможенных органов, а также проигнорировав реальные нужды таможенных структур, они в рамках заключенных правительством на льготных условиях кредитных договоров приобрели не исходящие из нужд таможенной службы 8500 единиц электронных замков стоимостью в 2 282 387 249 драмов.
Между тем, как указывается в сообщении, для нужд таможенной системы было необходимо, максимум, 2000, а фактически до октября 2019 года был использован всего 251 замок.
В результате, как отмечается, из-за действий этих двух высокопоставленных должностных лиц – бывшего министра финансов и его заместителя – не только была нарушена нормальная деятельность государственного органа, но и предоставленные правительству Армении кредитные средства в особо крупных размерах были использованы нецелевым образом. А государству был причинен материальный ущерб в размере 1 747 195 905 драмов, что вызвало тяжкие последствия.
По совокупности добытых по делу взаимосвязанных, достаточных достоверных доказательств было принято решение о привлечении должностного лица, занимавшего ранее пост замминистра финансов Армении, в качестве обвиняемого по соответствующей статье УК РА. С учетом того обстоятельства, что он еще в июне 2018 года покинул Армению, в его отношении объявлен международный розыск, а в качестве меры пресечения судом избран арест.
Следствие продолжается, принимаются меры по обнаружению разыскиваемого, передаче его осуществляющему производство органу и проверке его причастности к другим преступлениям.