Տնտեսություն 13:13 13/02/2020 Հայաստան
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 20 օր է ուսումնասիրություններ է սկսել ձվի շուկայում, խնդիրը կապված է գնանկման հետ:
Կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը: Նրա խոսքով, փոքր տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից ահազանգեր են ստացել, որ ձվի գինը շուկայում 20-25 դրամի է հասել, որն աննախադեպ է, նաև մամուլում էր տեղեկատվություն հայտնվել, որ ձուն վաճառվում է ինքնարժեքից ցածր:
«Բայց ուզում եմ հստակ ասել, որ մամուլում տեղ գտած տեղեկատվությունը, որ ներմուծման պատճառով է, այդպիսի  բան չկա: Հայաստան վեջին  ամիսներին ձու չի ներմուծվել: Եթե չեմ սխալվում, վերջին ներմուծումը եղել է 2019-ի մարտին կամ այդ կողմերը,  որը որևէ ազդեցություն չի ունեցել դրա վրա»,- նշեց նա:
Գ.Գևորգյան խոսքով, այստեղ հիմնական  պատճառն այն է, ստացված տվյալներով, գերարտադրութունն է, և այժմ ուսումնասիրում են հենց գերարտադրությունը՝  ինչքան ածան հավ է ներմուծվել,  դրանց ածելու քանակը, չափը, արդյոք կա ժամկետանց ձու, թե ոչ:
«Կարծում եմ՝ մոտ  ժամանակներս կհասկանանք ինքնարժեքի  կառուցվածքը, կհասկանանք, նաև՝ արդյո՞ք խոշոր տնտեսվարող սուբյեկտները փորձում են  մանրերին դուրս մղել:  Բայց ձու արտադրողների  քանակը  շուկայում միանգամից շատացել է,  ինչի հետևանք է նաև սա»,- նշեց ՏՄՊՊՀ հախագահը:
Նրա խոսքով, ուսումնասիրությունից ստացած առաջին տպավորությունն այն է, որ իրականում ձուն վաճառվում է ինքնարժեքից ցածր,  բայց պատճառը պետք է հասկանան, որպեսզի հասկանան իրենց  գործողությունները:
Խոսելով շաքարի շուկայի մասին, նա նշեց, որ արդեն գործ են սկսել. «Ուսումնասիրությունների արդյունքւմ հստակ պատկերացումներ ունենք, որ ինքնարժեքից ցածր է վաճառվում խոշոր առևտրային ցանցում, վարույթ ենք հարուցել՝ հասկանալու, թե  ինչի արդյունք է: Վարույթը հարուցված է փաստի հիմքով հակամրցակցային համաձայնություն կամ գերիշխող դիրքի չարաշահում: Վարույթն ավարտելուց հետո՝ պարզ կլինի»:
Գ.Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ ուսումնասիրում են նաև ցորենի, ալյուրի, հանքարդյունաբերության, գովազդի, դեղերի շրջանառության ոլորտները:
ՏՄՊՊՀ նախագահն ընդգծեց, որ իրենց համար որևէ էական նշանակություն  չունի, թե ում է  պատականում որևէ բիզնես, իրենք բիզնեսն են  նայում:

Экономика 14:05 13/02/2020 Армения
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении уже 20 дней проводит исследования на рынке яиц, проблема связана с падением цен. Об этом на брифинге в правительстве сказал глава ГКЗЭК Армении Гегам Геворкян.
По его словам, со стороны некрупных хозяйствующих субъектов поступили сообщения о том, что на рынке стоимость яиц достигла 20-25 драмов, что является беспрецедентным. Кроме того, в прессе появились публикации о том, что яйца продаются по цене ниже себестоимости.
«Но я хочу прояснить, что информации в прессе, согласно которой причиной является импорт яиц, не соответствует действительности. В последние месяцы в Армению не было импортировано яиц. Если я не ошибаюсь, последний импорт был в марте 2019 года или примерно в то время, что не могло повлиять на сложившуюся ситуацию», – сказал он.
По словам Г. Геворкяна, основная причина здесь, согласно полученным данным,  – перепроизводство, и сейчас они исследуют именно это – сколько кур было импортировано, количество яиц, есть ли на рынке просроченные яйца и пр..
«Я думаю, что мы поймем структуру стоимости в ближайшем будущем, также поймем, пытаются ли крупные предприятия вытеснить малые. Но количество производителей яиц на рынке сразу увеличилось, результатом чего является и это», – сказал председатель ГКЗЭК.
По его словам, первое впечатление от исследования таково, что яйца действительно продаются по цене ниже себестоимости, но необходимо понять причину, чтобы определить дальнейшие действия.
Говоря о рынке сахара, он отметил, что они уже начали работу: «В результате исследований у нас сформировалось четкое понимание того, что он продается ниже себестоимости в крупной коммерческой сети, и мы возбудили производство, чтобы выяснить, результатом чего это является».
Г. Геворкян сообщил, что они также изучают сферы оборота пшеницы, муки, лекарственных препаратов, рекламы.
Глава ГКЗЭК подчеркнул, что для них не имеет существенного значения, кому принадлежит тот или иной бизнес, они рассматривают именно бизнес.