Իրավունք 18:49 13/02/2020 Աշխարհում
Մոսկվայի Տագանսկի շրջանի դատարանը 4 միլիոն ռուբլիով տուգանել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցին՝ անձնական տվյալների պաշտպանության մասին Ռուսաստանի օրենսդրությունը խախտելու համար: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
Համաձայն «Ռոսկոմնադզոր»-ի արձանագրության, հունվարի 31-ին Կալիֆոռնիայում տեղակայված «Ֆեյսբուք» ընկերությունը չի ապահովել ռուս օգտատերերի անձնական տվյալների պահպանումը Ռուսաստանի տարածքում:
Ավելի վաղ «Ռոսկոմնադզոր»-ը ռուսների անձնական տվյալները հանրայնացնելու համար դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Թվիթեր» սոցիալական ցանցի, սակայն կողմերը չեն ներկայացել դատարան։

Общество 19:26 13/02/2020 В мире
Мировой судебный участок Таганского района Москвы оштрафовал социальную сеть Facebook на 4 млн рублей. Компания признана нарушителем российского законодательства о защите персональных данных, сообщает ТАСС.
«Суд постановил признать Facebook виновным по ч. 8 ст. 13.11 Кодекса об административных правонарушениях («Нарушение законодательства Российской Федерации в области персональных данных») и назначить штраф в размере 4 млн рублей», – отметила судья.
Ранее в четверг аналогичный штраф за такое же нарушение назначен компании Twitter.
Закон о персональных данных выступил в силу 1 сентября 2015 года. Документ обязывает соцсети хранить информацию о российских пользователях в России.