Իրավունք 17:04 25/02/2020 Հայաստան
Պաշտպան.Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքը կառուցված է մեկ անձի ցուցմունքների վրա, որոնք իրարամերժ են, անարժանահավատ
Դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով առաջին դատական նիստին Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը հայտարարեց, որ քրեական գործի 82 թերթում որևէ նշում չկա Ս.Սարգսյանի անձը բնութագրող տվյալների մասին։ Նա խնդրեց պետական իրավասու մարմիններից պահանջել այդ տվյալները և կցել գործի նյութերին։
«Դատաքննության հենց սկզբից, երբ պարոն Սարգսյանը ներգրավվել է այս գործում, բազմաթիվ են խախտումները, ես կդժվարանամ նաև հաշվել, թե իմ ներկայացրած քանի միջնորդություն է մերժվել: Այդ խախտումներն ավարտվեցին մեղադրական եզրակացության կազմամբ, հիմա էլ չի ներկայացվում պարոն նախագահի անցյալը։ Ինչո՞ւ չի նշվել, որ Հայաստանի երրորդ նախագահը 1989-1993 թվականին ղեկավարել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերը, 1993-95 թվականներին եղել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար, քննիչը մոռացե՞լ է, որ 1992 թվականի Շուշիի ազատագրման օպերացիայի սխեմայի վրա առկա է Սերժ Սարգսյանի ստորագրությունը: Կարևոր չէ՞ որպես Սերժ Սարգսյանի անձը բնութագրող հանգամանքը նշել, որ  1994 թվականին զինադադարը ստորագրվել է Սերժ Սարգսյանը: Ինչու այդ հանգամանքը կարևոր չէ՞: Շատ կարևոր է, դատարանի համար էլ է կարևոր:
Սերժ Սարգսյանը 14 տարի անընդմեջ պատասխանատվություն է կրել Հայաստանի սահմանների պաշտպանության համար, իսկ 2008-18 թվականներին նախագահ հանդիսանալով՝ եղել է Գերագույն գլխավոր հրամանատար, ինչի մասին որևէ նշում ևս չկա: Ընդհանուր  առմամբ, Սերժ Սարգսյանը 24 տարի պատասխանատվություն է կրել Հայաստանի Հանրապետության  անվտանգության համար»,- ասաց Ա. Մակինյանը։
Այնուհետև Սերժ Սարգսյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը բացարկ հայտնեց
սույն քրեական գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ  ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Արսեն Մարտիրոսյանին:
«Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքը կառուցված է մեկ ապացույցի, այն է մեկ անձի ցուցմունքների վրա, որոնք իրարամերժ են, հակասական, անարժանահավատ, անտրամաբանական, մի մասն էլ անթույլատրելի:
Պարոն Մարտիրոսյանն այն դատախազը չէ, կամ գիտությամբ զբաղվող այն անձը չէ, որ լավ չպատկերացնի այսպիսի մեղադրանքների վտանգավորությունը: Կարելի է ենթադարել, որ հող է նախապատրաստվում ստեղծել վախի մթնոլորտ յուրաքանչյուր պաշտոնյայի կամ քաղաքացու համար, այն է ցանկության դեպքում իշխանությունը կարող է դատապարտել ընդամենը մեկ անձի ցուցմունքի հիման վրա առանց բավարար ապացույցների համակցությամբ: Հավատացեք, լավ ճանապարհ ընտրված չէ»,- ասաց պաշտպանը:
Ռ.Հակոբյանի ներկայացմամբ, առերեսումները կատարվել են քննչական գործողության դատավարական կարգի բազմաթիվ խախտումներով, հարցաքննությունների ընթացքում քննիչը տվել է ուղղորդող, ցանկալի պատասխանը հուշող հարցեր, մեղադրանքի էությունը չի պարզաբանվել,  մեղադրական եզրակացությունը կազմվել է  օրենսդրության պահանջների խախտմամբ, որը հաստատվել է դատախազի կողմից:
«Բացառում եմ, որ դատախազ Մարտիրոսյանը հիշյալ խախտումները չի նկատել: Հռետորական հարց է առաջ գալիս՝ կարող է արդյոք նման բնույթի, այդ քանակի խախտումների վրա աչք փակած  դատախազն այդ նույն գործով օբյեկտիվ, անկողմանալ, անաչառ  և անկախ մեղադրող լինի: Մեզ համար պատասախանն ակնհայտ է:
Դատախազի այդ մոտեցումները պաշտպանության կողմի մոտ ողջամիտ կասկած են հարուցում տվյալ քրեական գործով ապօրինաբար ամբաստանյալի դատավարական կարգավիճակում գտնվող Հայաստանի երրորդ նախագահի վերաբերյալ նրա անկողմնակալության ու անաչառության վերաբերյալ:
Նման դիրքորոշումը բացառում է մեղադրող Մարտիրոսյանի հետագա մասնակցությունը սույն քրեական գործով վարույթին որպես մեղադրողի: Վերոգրյալի հիման վրա կոչ եմ անում սույն քրեական գործով ապօրինի մեղադրանքը դատարանում պաշտպանող դատախազ Մարտիրոսյանին ցուցաբերել քաղաքացիական արիություն և հայտարարել ինքնաբացարկ,  ինքնաբացարկ  չհայտնելու դեպքում բացարկ եմ հայտնում մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանին»,- հայտարարեց Ս.Սարգսյանի պաշտպանը:
Դատախազն իր խոսքում նշեց, որ պաշտպանության կողմը չի ներկայացրել որևէ հանգամանք, որը կվկայի իր կողմնակալության մասին, վկայի այն մասին, որ իր կողմից իր դատավարական լիզորությունների իրականացումը կատարվել է օրենքով սահմանված պահանջների շրջանցմամբ կամ խախտմամբ, կամ  այլ անձանց  ցանկությունները բավարարելու նկատառումներով:
«Նմանատիպ  հանգամանքներ առկա չեն: Ինքնաբացարկի հիմքեր չեմ տեսնում, չեմ հայտնում ինքնաբացարկ: Ինչ վերաբերում է պաշտպանության կողմի ներկայացված  բացարկի միջնորդությանը, գտնում եմ անհիմն է, ենթակա ամբողջությամբ մերժման»,- ասաց դատախազ Ա.Մարտիրոսյանը:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի փետրվարի 26-ին ժամը 15:30-ին:

Право 19:12 25/02/2020 Армения
Адвокат: Обвинение Сержа Саргсяна построено на взаимоисключающих и нелогичных показаниях одного человека
Адвокат третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Амрам Макинян – на сегодняшнем судебном заседании в суде первой инстанции города Ереван под председательством судьи Ваге Мисакяна заявил, что в состоящем из 82 страниц уголовном деле нет ни одной записи, характеризующей личность С. Саргсяна. Он попросил потребовать данные у государственных правомочных органов и прикрепить к остальным материалам дела.
«С самого начала предварительного следствия, когда господин Саргсян был вовлечен, по этому делу было зафиксировано множество нарушений. Я затрудняюсь подсчитать, сколько ходатайств было отклонено. Эти нарушения завершились составлением обвинительного заключения, сейчас же не представляют данные о прошлом господина Саргсяна. Почему не было указано, что третий президент РА с 1989 по 1993 годы руководил Комитетом сил самообороны Нагорного Карабаха, с 1993 по 1995 годы занимал должность министра обороны Армении, следователь забыл подпись Сержа Саргсяна на схеме операции по освобождению Шуши в 1992 году? Не важно в качестве характеризующего личность Сержа Саргсяна обстоятельства отметить, что именно Серж Саргсян в 1994 году подписал Протокол о прекращении огня? Разве это обстоятельство не является важным? Очень важное, для суда также является важным.
Серж Саргсян на протяжении 14 лет нес ответственность за защиту границ РА, а в 2008 по 2018 годы, занимая должность президента РА, являлся верховным главнокомандующим ВС РА, о чем также нет никаких упоминаний. В целом, Серж Саргсян на протяжении 24 лет нес ответственность за безопасность Республики Армения», – отметил адвокат.
Адвокат третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Рубен Акопян представил ходатайство об отводе прокурора Арсена Мартиросяна.
«Обвинение в отношении Сержа Саргсяна построено на показаниях одного человека, которые являются противоречивыми, нелогичными, не заслуживающими доверия, отчасти – недопустимыми», – отметил адвокат.
По словам Р. Акопяна, очная ставка проводилась с многочисленными нарушениями процессуального порядка, во время допроса следователь задавал направляющие вопросы, которые подсказывают желаемый ответ, более того, суть обвинения так и не была полностью прояснена, обвинительное заключение было составлено с нарушением требований законодательства.
Адвокат в связи с этим подчеркнул: «Я исключаю, что прокурор не заметил всех этих многочисленных нарушений. А может ли прокурор, скрывший все это, быть объективным, беспристрастным и независимым в данном деле? Ответ для нас очевиден».
Затем сторона защиты призвала прокурора продемонстрировать гражданское мужество и взять самоотвод. «В случае, если прокурор не возьмет самоотвод, мы ходатайствуем об отводе прокурора Арсена Мартиросяна», – заявил адвокат С. Саргсяна.
Прокурор в свою очередь отметил, что сторона защиты не представила ни одного обстоятельства, которое бы свидетельствовало о предвзятости, о том, что процессуальные полномочия с его стороны выполнялись в обход или с нарушением установленных законом требований, или с целью удовлетворения требований других лиц.
«Подобные обстоятельства отсутствуют. Оснований для самоотвода не вижу. Что касается представленного защитой ходатайства об отводе, полагаю, оно является безосновательным, подлежит полному отклонению», – подчеркнул прокурор А. Мартиросян.
Отметим, что суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения по ходатайству об отводе прокурора Арсена Мартиросяна, поддерживающего в суде обвинение по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Суд огласит решение завтра в 15:30.