Մշակույթ 10:30 31/03/2020 Աշխարհում
Ռեժիսոր և պրոդյուսեր Սերգեյ Սարկիսովի «Չարի հպումը» («Evil Touch») միստիկական սերիալն ընդգրկվել է «Էմմի» ցերեկային ծրագրերի մրցանակաբաշխության հավակնորդների կարճ ցուցակում։
ՏԱՍՍ-ին այս մասին հայտնել են «Բլից-ֆիլմ» ընկերության մամուլի ծառայությունից, որը զբաղվում է ֆիլմի արտադրությամբ։ Ֆիլմի ստեղծմանը մասնակցել է նաև ամերիկյան Associated Television և հայկական Academy Films ընկերությունները։
Ֆիլմը պատմում է ամերիկացի ուսանողների՝ Հայաստան ճանապարհորդության մասին։ Միստիկական սերիալի նկարահանումները տեղի են ունեցել Հայաստանի տարածքում՝ ամերիկյան հեռուստատեսության համար` հայ, ամերիկացի, բրիտանացի դերասանների մասնակցությամբ  և ռուսաստանցի նկարահանող խմբի օժանդակությամբ։
«Այս ֆիլմի արտադրությունն օգնեց արտասահմանյան կինեմատոգրաֆիստներին  գնահատել Հայաստանում կինոարդյունաբերության ներուժը, պարզել մասնագետներին պրոֆեսիոնալիզմը, ծանոթանալ կինոնկարահանման մի շարք վայրերի»,- մամուլի ծառայությունից մեջբերել են Սերգեյ Սարկիսովի խոսքերը։
Ըստ սցենարի, մի խումբ ամերիկացի ուսանողներ պատահաբար հայտնվում են հայկական խուլ գյուղում: Ստիպված լինելով այնտեղ գիշերել` նրանք շուտով հասկանում են, որ իրենց գտնվելու վայրը վտանգավոր է, որովհետև հենց այդտեղ է գտնվում այն զնդանը, որտեղ դարեր շարունակ փակվել էր «չար ոգին»։
Սերիալում հանդես են գալիս դերասաններ Ջենիֆեր Վիլը, Ջոի Նեսիվոչիան, Փերի Սթրոնգը, Կարմեն Հոջսոնը, Քրիս Սփարքսը, Մելորի Ռիզը,  Դենիել Քովինը,  Ալեքսանդր Խաչատրյանը, Անուշ Առաքելյանը,  Արսեն Գրիգորյանը և ուրիշներ
Ցերեկվա «Էմմի» մրցանակաբաշխության հավակնորդների և դափնեկիրների ցուցակը որոշելու են կազմակերպիչները մինչև ապրիլի 26-ը: Պարգևատրման արարողությունը հետաձգվել է անորոշ ժամանակով ՝ կորոնավիրուսի տարածման սպառնալիքի պատճառով։ Այն պետք է կայանար 2020թ. հունիսին։
Ցերեկվա «Էմմի» մրցանակ մրցանակը հանձնում են Նյու Յորքի հեռուստատեսային արվեստներիի և գիտությունների ազգային ակադեմիան և Լոս Անջելեսի հեռուստատեսային արվեստների և գիտությունների ակադեմիան ՝ ամերիկյան հեռուստատեսության ցերեկային ժամերին ցուցադրվող լավագույն ծրագրերին։

Культура 15:22 31/03/2020 В мире
Мистический сериал режиссера и продюсера Сергея Саркисова «Прикосновение зла», повествующий о путешествии американских студентов в Армению, вошел в короткий список претендентов на Дневную премию «Эмми». Об этом в понедельник ТАСС сообщили в пресс-службе компании «Блиц Фильм», занимавшейся производством сериала.
«Сериал "Прикосновение зла" (Evil Touch) вошел в шорт-лист претендентов на ежегодную премию "Эмми" (Daytime Emmy Award)», – сказали в пресс-службе.
Помимо «Блиц Фильм», участие в создании сериала принимали американская компания Associated Television и армянская Academy Films. Как пояснили в пресс-службе, мистический сериал «Прикосновение зла» снимался на территории Армении для американского телевидения с участием армянских, американских, британских актеров и российской съемочной группы. «Его производство помогло иностранным кинематографистам оценить потенциал отрасли кино в Армении, прояснить ценовую политику, уровень специалистов и познакомиться с разнообразными локациями для кинопроизводства», – цитируют слова Саркисова в пресс-службе.
По сюжету группа американских студентов случайно попадает в глухую армянскую деревню. Будучи вынужденными провести там ночь, они вскоре понимают, что место представляет опасность, поскольку именно здесь находится темница, в которой на протяжении веков был заключен «злой дух». Роли в сериале исполнили Дженнифер Виль, Джо Несивоччиа, Эрик Фэллоус, Перри Стронг, Кармен Ходжсон, Крис Спаркс, Мэллори Риз и Даниэль Ковин, Александр Хачатрян, Ануш Аракелян, Арсен Григорян и другие.
Список номинантов и лауреатов Дневной премии «Эмми» будет определен организаторами до 26 апреля. Церемония вручения премии отложена на неопределенный срок в связи с угрозой распространения коронавируса, она должна была состояться в июне 2020 года.
Дневная премия «Эмми» вручается Нью-Йоркской Национальной академией телевизионных искусств и наук и Лос-Анджелесской академией телевизионных искусств и наук в знак признания передового опыта в дневных американских телевизионных программах.