Իրավունք 17:19 07/04/2020 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը կրկին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին՝ ուշադրություն հրավիրելով Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի կազմակերպչական բնույթի խնդիրների վրա։
Փաստաբանական խմբից հայտնում են՝ պաշտպանն ընդգծել է, որ դատարանի կազմակերպչական աշխատանքի թերացումներն առաջացնում են մարդու մի շարք իրավունքների կոպտագույն խախտումներ։
Առաջին դիմումը ՄԻՊ-ին Արամ Վարդևանյանը ներկայացրել է մարտի 24-ին։ Մի քանի օր անց Panorama.am-ի հարցմանն ի պատասխան, ՄԻՊ-ի գրասենյակից պատասխանել են, որ դիմումն ուսումնասիրման փուլում է։ Պաշտպանին այդպես էլ որևէ հստակ պատասխան չի տրվել, թեև խոսքը գնում էր հրատապության կարգով քննվող հարցի մասին։
Պաշտպանն ընդգծել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանին վերաբերող դատական գործընթացի շուրջ ստեղծված իրավիճակը շարունակում է մնալ նույնը։ Գործը քննող դատավոր Աննա Դանիբեկյանի առողջական վիճակի և նրա՝ աշխատանքի վերադառնալու վերաբերյալ տեղեկություն չկա։ Սրան զուգահեռ Հայաստանում ավելի է սրվել կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված իավիճակը, սակայն Ռոբերտ Քոչարյանի տարիքն ու առողջական խնդիրները հաշվի չեն առնվում։ Մինչդեռ դրանց առկայությունը ենթադրում է անհապաղ նիստի անցկացում։
Փաստաբանական թիմից հիշեցնում են, որ մարտի 17-ին դատարանը պետք է քններ Ռ․ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու միջնորդությունը։ Սակայն մինչ օրս դատական նիստ չի եղել։

Право 18:53 07/04/2020 Армения
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Арам Вардеванян – вновь обратился к Защитнику прав человека РА Арману Татояну, обратив внимание Омбудсмена на проблемы суда общей юрисдикции города Ереван организаторского характера.
Как сообщают из команды адвокатов, он подчеркнул, что недостатки организационной работы суда вызывают грубейшие нарушения ряда прав человека.
Первое заявление Арам Вардеванян представил Омбудсмену 24 марта. Спустя несколько дней в ответ на запрос Panorama.am, из Офиса Омбудсмена ответили, что проблема на стадии изучения. Адвокату так и не дали четкого ответа, хотя речь шла о вопросе, рассматриваемом в срочном порядке.
Адвокат подчеркнул, что ситуация вокруг судебного процесса, касающегося Роберта Кочаряна, продолжает оставаться прежней. Информации о состоянии здоровья рассматривающей дело судьи Анны Данибекян и сроках ее возвращении на работу нет. Параллельно с этим в Армении еще больше обострилась ситуация с коронавирусной эпидемией, однако возраст и проблемы со здоровьем Роберта Кочаряна не учитываются. Между тем, их наличие предполагает проведение немедленного заседания.
Адвокаты напоминают, что 17 марта суд должен был рассмотреть ходатайство о замене меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна под личное поручительство, однако до сих пор судебное заседание не было проведено.