Քաղաքական 18:04 28/04/2020 Հայաստան
Փաստաբան. Եթե հաստատվի, որ Մ. Մինասյանը սեփականատիրական առնչություն է ունեցել «Յուքոմ»-ի հետ, ապա այդ բաժնեմասը կնվիրաբերվի «Իմ քայլը» հիմնադրամին
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանն արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի հայտարարությանը։
«Ծանոթանալով Նիկոլ Փաշինյանի մամլո խոսնակի «սկանդալային գրառմանը»՝ այլևս չենք տարակուսում ոչ իրավապահ մարմիններին իջեցվող ակնհայտ քաղաքական պատվերի բնույթից, ոչ էլ զարմանում բացահայտ զրպարտություն տարածելու մոլուցքից։
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի վերաբերյալ երկու տարի շարունակ երկրի քաղաքական իշխանությունների պարբերաբար արվող կեղծ հայտարարությունների հերթական մաս կազմող այս ֆեյսբուքյան գրառմանը կարելի էր անգամ չանդրադառնալ, եթե ցինիկ եղանակով չհատվեին իրավունքի գերակայության, իշխանության տարանջատման և բարոյականության գրված և չգրված սահմանները։
Ակնհայտ է՝ իրավապահ մարմիններն առաջիկա օրերին «գրպանում իր գցելու սկզբունքով» փորձելու են կյանքի կոչել հարգարժան խոսնակի կողմից վկայակոչված «վարչապետի ակնկալիքը»՝ դեսպան Մինասյանին մեղադրելով անգամ Վատիկանում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի կառուցման անօրինակության մեջ։
«Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի» արձանից զատ ցանկացած այլ իրական կամ մտացածին կառույցին, բնակարանին և ընկերությանը դեսպան Մինասյանի առնչությունը խոշորացույցի տակ ստուգվել է երկու տարի անընդմեջ ՝ արձանագրելով Նիկոլ Փաշինյանի համար ոչ ցանկալի իրականությունը։
Անկասկած, նմանաբնույթ քաղաքական հրահանգներն ունենալու են իրավական հետևանքներ ինչպես ներպետական, այնպես միջազգային ատյաններում։
Ինչ վերաբերում է «Յուքոմ» ընկերությունում «ենթադրյալ բաժնեմասի» վերաբերյալ մերկապարանոց և ակնհայտ սուտ հայտարարությանը, լիազորված եմ հայտարարելու, որ եթե օրինական ուժի մեջ մտած վերջնական դատական ակտով հաստատվի, որ Միքայել Մինասյանը երբևէ որևէ սեփականատիրական առնչություն է ունեցել «Յուքոմ» ընկերությանը, ապա նշված բաժնեմասն անմիջապես կնվիրաբերվի «Իմ քայլը» հիմնադրամին։
Հ.Գ. Տնտեսական ճգնաժամի և սպասվող սոցիալական արհավիրքի պայմաններում «մասնավոր ընկերության բաժնեմասի վաճառքը հնարավոր կլինի միայն այն պարագայում, եթե այդ վաճառքի դիմաց ստացվող ողջ գումարը փոխանցվի Հայաստանի պետական բյուջե» ձևակերպումը վկայում է ՀՀ տնտեսությունը զարգացնելու և օտարերկրյա ներդրումները ներգրավվելու վերաբերյալ ներկայիս կառավարության «խորը և համապարփակ» գիտելիքների մասին՝ ամբողջությամբ հիմնավորելով մոտակա ամիսներին Հայաստանում սպասվող տնտեսական և սոցիալական դրության իրական պատճառները»,-գրել է փաստաբան Մակինյանը։
Ավելի վաղ խոսնակի հայտարարությանն ի պատասխան Միքայել Մինասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հարցում էր կազմակերպել.
«Հայկական ամեն բակ ու համայնք մեկ շատ կոնկրետ բառով է իդենտիֆիկացնում անպատասխանատու ստախոսին։ Մեր բակում էլ կար նման բառ։ Ո՞րն է եղել ձեր բակում այդ բառը»։
Հիշեցնենք, որ Մանե Գևորգյանն արձագանքել էր «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանի այն հայտարարությանը, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակով պահանջ է դրվել օտարել Ucom-ը։
Վարչապետի խոսնակը մասնավորապես գրել էր. «Կառավարությունը տեղեկություններ ունի, որ UCOM ընկերությունում կոռուպցիոն ծագման փայաբաժին ունի նաև Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը և Խաչատրյանների դե յուրե փայաբաժնի մի մասի սեփականատերը հենց Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանն է: Վարչապետը ակնկալում է, որ իրավապահները պատշաճ քննության կենթարկեն նաև Սերժ Սարգսյանի ընտանիքի ղեկավարած կոռուպցիոն համակարգը, որը նույնպես արտահայտվել է տարբեր հաջողակ բիզնեսներում փայաբաժիններ ձեռքբերելով»։

Право 20:21 28/04/2020 Армения
Адвокат: Если подтвердится, что М. Минасян имеет отношение к компании UCOM, то эта доля акций будет пожертвована в Фонд «Мой шаг»
Адвокат бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидата исторических наук Микаела Минасяна – Амрам Макинян – прокомментировал заявление пресс-секретаря премьер-министра РА Никола Пашиняна – Мане Геворкян.
Адвокат, в частности, отметил:
«Ознакомившись со “скандальной записью” пресс-секретаря Никола Пашиняна, отныне не только не сомневаемся в характере очевидного политического заказа от правоохранительных органов, но и не удивляемся навязчивой мысли распространять очевидную клевету.
Можно было бы не комментировать данную запись в соцсети Facebook, являющуюся очередной частью ложных заявлений, которые периодически звучат от политических властей страны уже на протяжении двух лет касательно бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле Микаела Минасяна, если бы циничным образом не были бы пройдены писаные и неписаные границы верховенства права, принципа разделения властей и морали.
Очевидно, правоохранительные органы в ближайшие дни по принципу “подбрасывания вещи
в карман” попытаются претворить в жизнь “ожидания премьер-министра”, озвученные уважаемым пресс-секретарем, обвинив посла Минасяна даже в незаконном строительстве памятника Святому Григору Нарекаци в Ватикане.
Помимо памятника “Учителю Вселенской церкви”, отношение посла Минасяна к любым другим реальным или вымышленным структурам, квартирам или компании проверялось с лупой на протяжении двух лет, фиксируя неугодную для премьер-министра Никола Пашиняна реальность.
Несомненно, политические указания подобного характера повлекут за собой правовые последствия, как во внутригосударственных, так и международных инстанциях.
Что касается необоснованных и очевидно ложных заявлений о “предполагаемой доли” в компании UCOM, уполномочен заявить, что, если по окончательному судебному акту, вступившему в законную силу, подтвердится, что Микаел Минасян когда-либо имел имущественное отношение к компании UCOM, то указанная доля акций непосредственно будет пожертвована в Фонд “Мой шаг”.
P.S. Формулировка “продажа доли акций частной компании будет возможна только в том случае, если вся вырученная от этой продажи сумма будет перечислена в госбюджет Армении” в условиях экономического кризиса и ожидающейся социальной катастрофы свидетельствует о “глубоких и всеобъемлющих” знаниях действующего правительства о привлечении иностранных инвестиций и развитии экономики РА, полностью обосновывая реальные причины ожидаемого в ближайшие месяцы в Армении экономического и социального положения».
Ранее в ответ на заявление пресс-секретарь Микаел Минасян на своей странице в соцсети Facebook организовал опрос: «В любом армянском дворе и общине одним конкретным словом идентифицируют безответственного лгуна. У нас во дворе тоже было такое слово. Каким было это слово у вас во дворе?».
Напомним, пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян отреагировала на заявление соучредителя группы компаний «Галакси», председателя совета директоров компании Ucom Гургена Хачатряна, что на уровне высокопоставленных должностных лиц страны прямо и косвенно (в том числе во время встреч) ему было предъявлено требование: осуществить отчуждение компании Ucom.
Пресс-секретарь, в частности, отметила: «Правительство располагает информацией о том, что долей акций коррупционного происхождения в компании UCOM владеет также зять третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Микаел Минасян, и де-юре владельцем доли акций Хачатрянов является именно Микаел Минасян.
Премьер рассчитывает, что правоохранители подвергнут надлежащему расследованию и коррупционную систему, руководимую семьей Сержа Саргсяна, что также проявилось приобретением доли акций в разном успешном бизнесе».