Իրավունք 17:02 30/04/2020 Հայաստան
«Այս պահին մենք տարբեր նախաքննական մարմինների վարույթում քրեական գործեր ունենք՝ նախադեպը չունեցող ծավալներով»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Նրա խոսքով, քրեական գործով ձեռք բերված նախնական տեղեկությունների, ինչպես նաև փաստական տվյալների նախնական վերլուծությունը 10, նույնիսկ 15 տարի թաքցված և արտոնյալ տնտեսական գործունեություն ծավալած սուբյեկտների վերաբերյալ է։
Ա. Դավթյանը նշեց, որ այդ տնտեսական գործունեությունը հաճախ ծավալվել է ֆորմալ առումով՝  շուրջ 100 սուբյեկտների կողմից. «Եվ ձեռք բերված օպերատիվ տեղեկություններն ու փաստական տվյալները վկայում են, որ այդ ամբողջ գործունեությունը որոշակի կենտրոններից է ղեկավարվել, որովհետև սխեման այնպիսին է, որ բնականաբար այդ գործունեության՝ հատկապես արտոնյալ հատվածը, այլ կերպ, քան կազմակերպված եղանակով, չէր կարող իրականացվել։ Սա նախնական վարկած է»։
ՀՀ գլխավոր դատախազը վերահաստատեց, որ նախադեպը չունեցող ծավալով քրեական գործեր են հարուցվել և քննվել։
«Գումարային շարժերը, ըստ էության, առերևույթ վկայում են, որ այս  հարյուրավոր ընկերությունների տնտեսական գործունեությունը կազմակերպվել է այնպիսի եղանակով, որ դրա բացահայտման համար խոչընդոտներ ստեղծվեն։ Այդ խոչընդոտները հենց քողարկված եղանակով գործունեության ծավալներով են պայմանավորված։ Ես սա շեշտում եմ, որ հանրության համար պարզ լինի այս գործերի արդյունքների, դրանց նկատմամբ եղած ակնկալիքների հստակությունը։ Իհարկե, այսօր նաև միջազգային համագործակցության ոլորտում են մեծ աշխատանքներ տարվում»։
Ա. Դավթյանը նշեց, որ փուլում որքան առերևույթ հանցագործության վերաբերյալ ապացուցողական բազա հավաքվի, այդ փուլում կսկսվեն հետապնդումներ։
«Մենք ներկայում էլ ունենք որոշակի անձանց նկատմամբ հետապնդումներ, ինչը վկայությունն է նրա, որ արդեն իսկ այդքան դրվագներով ապացուցողական բավարար հենք ապահովվել է։ Այդ ծավալը ահռելի է»,- շեշտեց Ա. Դավթյանը։

Право 18:34 30/04/2020 Армения
«В данный момент в разных следственных органах расследуются несколько уголовных дел, которые имеют беспрецедентные объемы», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении Генпрокурор РА Артур Давтян.
По его словам, анализ оперативных и фактических данных свидетельствует о наличии укрывавшихся на протяжении 10, даже 15 лет и осуществлявших экономическую деятельность на привилегированных условиях хозяйствующих субъектах.
А. Давтян отметил, что эта экономическая деятельность зачастую осуществлялась в формальном смысле – со стороны около 100 хозяйствующих субъектов. «Оперативные и фактические данные свидетельствуют о том, что вся эта деятельность руководилась из определенных центров, поскольку схема такова, что эту деятельность привилегированная часть могла вести не иначе, чем организованным способом», – пояснил Генпрокурор.
Генпрокурор РА заверил, что проводится расследование уголовных дел в беспрецедентном масштабе.
«Перемещения денежных сумм от их деятельности, по сути, предположительно свидетельствуют, что экономическая деятельность сотен компаний была организована таким образом, чтобы при ее раскрытии возникли серьезные препятствия. Подчеркиваю это, чтобы прояснить общественности ситуацию с результатами по этим делам и связанными с этим ожиданиями. Конечно, на сегодняшний день проводятся также большие работы в сфере международного сотрудничества», – отметил он.
А. Давтян отметил, на том этапе, когда будет собрана соответствующая доказательная база касательно предполагаемого преступления, тогда начнутся уголовные преследования.
«Уже на данном этапе начаты уголовные преследования в отношении определенных лиц, что является доказательством того, что по этим эпизодам обеспечена достаточная доказательная база», – подчеркнул Генпрокурор РА.