Քաղաքական 18:36 05/05/2020 Հայաստան
«Երբ որ մենք խոսում ենք արցախյան հակամարտության կարգավորման մասին, մենք պետք է հասկականք մի պարզ ճշմարտություն՝ Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի հարցի քաղաքակիրթ լուծման տարբերակի հետ»,-ԱԺ հայտարարությունների ժամին ունեցած ելույթում շեշտեց պատգամավոր Արման Աբովյանը և հավելեց. «Նա ունի մեկ խնդիր՝ ստանալ տարածք առանց մեզ: Ես նկատի ունեմ՝ առանց հայերի»:
Ըստ պատգամավորի, այս քաղաքականությունը վարվում է պանթուրքական ծրագրի շրջանակներում, որն  իրականացվում 100, այլ վերլուծաբանների կարծիքներով՝ 200, 300 տարի: Դրա հետևանքով 1915 թվականին և 80-90 ական թվականներին մենք կորցրել ենք մեր հայրենիքի զգալի մասը:
«Դա եղել է Թուրքական քաղաքականության հետևանքով, այո ես չսխալվեցի, քանի որ Ադրբեջանն ընդամենը Թուքիայի սատելիտն է»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Այդ պատճառով, ըստ Աբովյանի, Արցախի շուրջ յուրաքանչյուր բանակցություն պետք է հիմնվի պարզ և հստակ գաղափարի շուրջ. «Մինչև չլինի Արցախի դե ֆակտո իրավիճակի միջազգային դե յուրե ճանաչումը՝ ոչ մի փոխզիջումների և դիվանագիտական շարժերի մասին մտածել էլ պետք չէ, որովհետև այն մեր տունն է, մեր պապերի բնօրրանը»:

Политика 19:17 05/05/2020 Армения
«Когда мы говорим об урегулировании карабахского конфликта, следует понимать одну простую истину – Азербайджан никогда не согласится на вариант по цивилизованному решению вопроса», – заявил в Национальном Собрании Армении депутат Арман Абовян, добавив: «У него лишь одна задача – получить территорию без нас, без армян».
По словам депутата, эта политика проводится в рамках пантюркистской программы, которая осуществляется уже на протяжении 100, по информации других аналитиков – 200, даже 300 лет. Вследствие этого в 1915 году и в 90-е годы армяне потеряли значительную часть своей Родины.
«Это было вследствие политики Турции, да, я не ошибся, поскольку Азербайджан – это всего лишь сателлит Турции», – заявил парламентарий.
По этой причине, по словам А. Абовяна, любые переговоры вокруг Арцаха должны основываться на простой и конкретной идее: «Пока не будет международное де-юре признание де-факто статуса Арцаха – не стоит думать ни о каких компромиссах и дипломатических подвижках, поскольку это наш дом, Родина наших дедов».