Քաղաքական 11:06 11/05/2020 Հայաստան
«Ադրբեջանի իրական նպատակը ոչ միայն իր նախաձեռնած պատերազմում կրած պարտության հետևանքով կորցրած և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ինքնավար մարզի տարածքները վերադարձնելն ու իրեն վերաենթարկելն է, այլև, թող զարմանալի չթվա, Սյունիքի, Գեղարքունիքի մարզերին, մայրաքաղաք Երևանին, Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքին տիրանալը։ Ադրբեջանի այս զավթողական, հակահայկական ծրագրերն ու նպատակները, ի պաշտոնե հանդես գալով, բազմիցս բարձրաձայնել են Ադրբեջանի նախագահը և այլ բարձրաստիճան ղեկավարներ։
Տարբեր պետությունների հետ երկկողմ հարաբերություններում, ինչպես նաև ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում, Եվրամիությունում, ԱՊՀ-ում, Չմիավորված պետությունների կազմակերպությունում, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում, Թյուրքախոս պետությունների համագործակցության խորհրդում և այլ միջազգային հարթակներում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում Ադրբեջանական Հանրապետությունը մանիպուլյացիաների, խաբեության միջոցով շարունակում է նպատակ հետապնդել հասնելու Հայաստանի Հանրապետությանը խարազանող որոշումների, բանաձևերի, հայտարարությունների, հռչակագրերի ընդունմանը, որոնցում Հայաստանը ներկայացվում է որպես ագրեսոր, օկուպանտ, ցեղասպան պետություն։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «Պետական դավաճանությունը՝ թշնամու կողմն անցնելը, ... կամ թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար ԱՅԼ ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆ ցույց տալը, որը կատարել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության կամ արտաքին անվտանգության՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ տասից տասնհինգ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա»:
2020թ․ մայիսի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում վարչապետ Ն.Փաշինյանն ի պաշտոնե արած հայտարարությունը, որ Ադրբեջանը կառուցողական է՝ քաղաքական և բարոյական բացահայտ օգնություն է Ադրբեջանի թշնամական գործունեությանը ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության, ներառյալ միջազգային օգնություն Ադրբեջանի՝ նոր պատերազմ սկսելու իր ծրագրերն ու նպատակները միջազգային հանրության առաջ հիմնավորելու ու առաջ մղելու ջանքերին։
Վարչապետ Փաշինյանի այս հայտարարությունը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմին։
Սույն հայտարարությունը հաղորդում է հանցագործության մասին: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դրա հիման վրա պարտավոր է օրենքով սահմանված կարգով անհապաղ նախաձեռնել նյութերի նախապատրաստում ու քրեական գործի հարուցում, որի շրջանակներում պետք է քրեական հետապնդում հարուցվի վարչապետ Փաշինյանի դեմ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ՝ «Պետական դավաճանություն» հոդվածով»։
Դավիթ Շահնազարյան
11-ը մայիսի, 2020 թ․, Երևան
Ղրղզստանի հարավում զանգվածային միջոցառման ժամանակում պաղպաղակով բեռնված  առանց վարորդ բեռնատարը վրաերթի է ենթարկել 29 երեխայի։ Այս մասին...

Politics 12:12 11/05/2020 Armenia
“The real goal of Azerbaijan is not only to retake the territories, it lost as a result of defeat sustained in the war it started itself, to reinstate control over the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region, but strange as it may seem, to seize also Armenia's regions of Syunik, Gegharkunik, the capital Yerevan,  the entire Republic of Armenia,” former Director of Armenia’s national Security Service (NSS) Davit Shahnazaryan said in a statement. Shahnazaryan added that such aggressive anti-Armenian programs and goals have been officially and repeatedly voiced by the President of Azerbaijan and other high-ranking officials.
“The Republic of Azerbaijan uses various manipulations and lies in bilateral relations with various countries, as well as in the UN, the OSCE, the Council of Europe, the European Union, the CIS, the Non-Aligned Movement, the Organization of Islamic Cooperation, the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, other international platforms and local self-government bodies to press for adoption of resolutions, declarations, and formulas, denouncing Armenia and presenting it as an aggressor, an occupier, and a genocidal state,” said Shahnazaryan.
The former NSS director next cites Article 299 §1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia stating High treason - siding with the enemy, ... or providing other assistance  by a citizen of Armenia for carrying out hostile activities to the detriment of the sovereignty, territorial inviolability  or external security of the Republic of Armenia is punishable by imprisonment for a term of ten to fifteen years with or without seizure of property.
“The statement made by Prime Minister N. Pashinyan ex officio at the National Assembly of the Republic of Armenia on May 6, 2020, that Azerbaijan is 'constructive' is an open political and moral assistance to Azerbaijan's hostile activity against the territorial inviolability   and external security of the Republic of Armenia, as well as international assistance to Azerbaijan's efforts to substantiate and promote its plans and goals across the international community for starting a new war,” Shahnazaryan said.
In his words, Prime Minister Pashinyan's statement prima facie constitutes a crime envisaged by Article 299 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. This statement is a crime report to the Office of Prosecutor General of the Republic of Armenia, which is obliged to immediately initiate inquiry, launch a criminal case in the manner prescribed by law, and to institute a criminal prosecution against Prime Minister Pashinyan under Article 299 of the Criminal Code – “High Treason”.