Քաղաքական 13:00 14/05/2020 Աշխարհում
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ «կան ծանրակշիռ ապացույցներ» այն մասին, որ ինքը թիրախավորվել է ռուս հաքերների կողմից, այն անվանելով լրտեսության «վիրավորական» փորձեր: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Մերկելի այս մեկնաբանությունները հետևում են գերմանական «Der Spiegel» լրատվական գործակալության այն հրապարակումներին, թե Ռուսաստանի ռազմական հետախուզությունը նամակներ ձեռք բերել նրա խորհրդարանական գրասենյակից 2015-ին:
Գերմանիայի հետախուզական ծառայությունը բազմիցս մեղադրել է ռուս հաքերներին օրենսդիրներին կամ առաջատար քաղաքական գործիչներին լրտեսելու մեջ: Բունդեսթագը, որը Գերմանիայի խորհրդարանի ստորին պալատն է, նույնպես հայտնաբերել էր, որ իր համակարգերը կոտրվել են 2015-ի մայիսին:
«Ես կարող եմ անկեղծ ասել, որ դա ինձ ցավ է պատճառում. Մի կողմից ես ամեն օր աշխատում եմ Ռուսաստանի հետ ավելի լավ հարաբերությունների համար, իսկ մյուս կողմից, երբ տեսնում ես, որ այդպիսի ծանր ապացույցներ կան, որ ռուսական ուժերը ներգրավված են այս կերպ գործելու մեջ, սա լարվածության տարածք է», - նախօրեին Մերկելը հայտարարել է օրենսդիրներին:

Политика 13:49 14/05/2020 В мире
Канцлер Германии Ангела Меркель подтвердила информацию о взломе своей электронной почты российской разведкой, сообщает русская служба ВВС.
Ранее немецкий журнал Spiegel сообщил, что в 2015 году российская военная разведка (ГРУ) получила доступ к электронным письмам, хранившимся в ее офисном компьютере.
«Меня это сильно ранит», – сказала Меркель в парламенте, где ей задали вопрос о достоверности этой информации. Она назвала это происшествие возмутительным.
Но канцлер затем добавила, что будет делать все для сохранения добрых отношений с Россией.
Spiegel рассказал, что в 2015 году в результате хакерской атаки были похищены данные с компьютеров в парламенте.
В 2018 году также произошла атака на правительственную компьютерную сеть, и тогда тоже появились сообщения об участии в этом российских хакеров.