Իրավունք 17:58 15/05/2020 Հայաստան
03.05.2020թ.-ին մամուլում հրապարակված ՀԻՆ ԷՐԻՎԱՆ ՀՈԼԴԻՆԳ ՍՊԸ մասնակից Մանվել Տեր–Առաքելյանի ֆեյսբուքյան գրառման առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 16.11.2007թ.-ին Մ. Տեր-Առաքելյանին պատկանող ընկերությանը տրվել է համապատասխան շինարարության թույլտվություն՝ 2 տարվա ընթացքում վերակառուցել Օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի այգու` Թումանյան փողոցին հարող 564 քմ տարածքում գործող Օդեոն բացօթյա սրճարանը՝ այն շահագործելու համար:
ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հիշյալ ընկերությունը 2008թ.-ին նախաձեռնել է սրճարանի վերակառուցման աշխատանքները, սակայն 2007-2012թթ-ին ՀՀ վարչապետի ավագ օգնականի, այնուհետև՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած պաշտոնատար անձը, դուրս գալով իր լիազորությունների շրջանակից, ընկերության մասնակից Մանվել Տեր–Առաքելյանից պահանջել է չվերակառուցել և չշահագործել սրճարանը` ընկերությանը փաստացի զրկելով վարձակալած տարածքն իր նշանակությամբ օգտագործելու օրինական իրավունքներից, որի հետևանքով ընկերությունը փաստացի դադարեցրել է գործունեությունը, զրկվել ձեռնարկատիրական գործունեությունը շարունակելու հնարավորությունից և 2007-2014թթ-ի ընթացքում կրել 1 938 798 136 ՀՀ դրամի վնաս:
Անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու վերը նշված դեպքի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:

На основании публикации владельца «Старый Эриван Холдинг» в Facebook возбуждено уголовное дело
Возбуждено уголовное дело по материалам, подготовленным в связи с опубликованной 3 мая с.г. в СМИ записью участника ООО «Старый Эриван Холдинг» («Old Erivan Holding») Манвела Тер-Аракеляна в соцсети Facebook о том, что 16 ноября 2007 года принадлежащей М. Тер-Аракеляну компании было выдано соответствующее разрешение на реконструкцию в течение двух лет открытого кафе «Одеон», действующего на территории площадью 564 кв.м., прилегающей к улице Туманяна, к парку близ Театра оперы и балета в центре Еревана, с целью его дальнейшей эксплуатации.
Пресс-служба ССС сообщает, что упомянутая компания в 2008 году инициировала работы по реконструкции кафе, однако в 2007-2012 гг. старший помощник премьер-министра РА, а затем лицо, занимавшее тогда должность первого заместителя главы администрации президента РА, выйдя за рамки своих полномочий, потребовал от участника компании Манвела Тер-Аракеляна отказаться от реконструкции и эксплуатации кафе, лишив фактически компанию законного права на использование арендованной территории по его назначению. Вследствие этого компания фактически прекратила деятельность, лишилась возможности вести предпринимательскую деятельность и в течение 2007-2014 гг. понесла убытки в размере 1 938 798 136 драмов.
В связи с вышеуказанным случаем в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 309 («Превышение полномочий, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия»).