Առողջություն 20:20 19/05/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ ստացվել են նոր կորոնավիրուսի (Covid-19) թեստավորման նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն ուղարկված 27 փորձանմուշի պատասխանները, ըստ որոնց՝ 26-ը բացասական է, 1-ը՝դրական: Կորոնավարակակիր քաղաքացին նույն ընտանիքի շրջանակից է և նախապես մեկուսացված էր համապատասխան մեկուսարանում: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
«Բացասական 26 պատասխանից երկուսը նախկինում հաստատված վարակակիրներ են, ովքեր վաղը կրկնակի կթեստավորվեն և բացասական արդյունքի դեպքում կհամարվեն ապաքինված և դուրս գրվեն բժշկական հաստատությունից:
Հիշեցնենք, որ այս պահի դրությամբ Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդությունը հաստատվել է 29 քաղաքացու մոտ, որից 8-ը բուժվել են, մյուսների առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար: Ընդհանուր առմամբ, թեստավորվել է 581 քաղաքացի, մեկուսացվել՝ 69-ը»,- տեղեկացնում են շտաբից:

Здоровье 20:48 19/05/2020 НКР
Министерство здравоохранения Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) сообщает, из 27 тестов на наличие коронавируса, отправленных в Армению, 26 дали отрицательный результат, а один – положительный. Об этом говорится на странице Информационного штаба Арцаха в соцсети Facebook.
Отмечается, что носитель коронавируса был из той же семьи, он заранее был изолирован.
«2 из 26 пациентов с отрицательным результатом теста на коронавирус, ранее были подтвержденными носителями. Они завтра пройдут повторное тестирование и в случае отрицательного результата будут считаться выздоровевшими и будут выписаны из медучреждения», – отмечается в сообщении.
Отметим, что до сегодняшнего дня в Арцахе подтверждено 29 случаев коронавируса, 8 пациентов уже вылечились. Состояние здоровья остальных пациентов врачи оценивают как удовлетворительное. В целом проведен 581 тест, изолированы – 69 человек.