Իրավունք 08:59 20/05/2020 Հայաստան
ՄԻՊ Արման Թաթոյանն արձագանքել է Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանի ու նրա նորածին դստեր մասին վիրավորական ու ատելության խոսք պարունակող գրառմանը։
Նա նշել է.
«Հենց նոր տեսա Տաթևիկ Ռևազյանի և նրա նորածին դստեր հետ կապված ինչ որ մի անձի բացարձակ անընդունելի, հակամարդկային ու հակաիրավական գրառումը։
Այդ գրառումն ամբողջությամբ ատելության խոսք է, ամենախիստ դատապարտելի երևույթն է՝ մարդու, մայր դարձած կնոջ արժանապատվությունը բացարձակ ոնտահարող արտահայտություններով։ Բացարձակ դատապարտելի է առավել ևս նորածին երեխային ուղղված ատելությունը։
Նման երևույթները պետք է ի սպառ բացառվեն, արմատախիլ արվեն, իսկ այդպիսի անձինք պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության խիստ միջոցների։
Սոցիալական ցանցերի օգտատերերին խնդրում եմ այդ անձի գրառումը որևէ կերպ չօգտագործել հրապարակումներում՝ ատելության խոսք չտարածելու և նրա անձը առավել չհանրայնացնելու համար։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության սահմաններում կձեռնարկվեն բոլոր միջոցները, հարցը կլինի իմ անմիջական ուշադրության ներքո։

Право 10:20 20/05/2020 Армения
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян отреагировал на оскорбительный и содержащий риторику ненависти пост о председателе Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян и ее новорожденной дочери.
Арман Татоян отметил:
«Только что увидел абсолютно неприемлемый, антигуманный и антиправовой пост какого-то пользователя, связанный с Татевик Ревазян и ее новорожденной дочерью.
Этот пост полностью состоит из риторики ненависти, это самое предосудительное явление – с выражениями, которые абсолютно нарушают достоинство женщины, ставшей матерью. Ненависть – абсолютно предосудительна, тем более, когда она адресована новорожденному ребенку.
Такие явления должны быть полностью исключены, искоренены, а такие лица должны быть привлечены к строгим мерам ответственности.
Я прошу пользователей социальных сетей никак не использовать пост этого человека в публикациях, чтобы не распространять риторику ненависти и не делать его личность узнаваемой.
В рамках компетенции омбудсмена будут приняты все меры, этот вопрос будет находиться под моим непосредственным вниманием.