Հասարակություն 09:00 25/05/2020 Հայաստան
Պարետ Տիգրան Ավինյանը նոր որոշում է ստորագրել Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքում կիրառվող սահմանափակումների վերաբերյալ։
Որոշման մեջ նշված է.
«Ղեկավարվելով «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի թիվ 298-Ն որոշման հավելվածի 7-րդ կետով՝
1. Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքում կիրառել հետևյալ սահմանափակումները.
ա/ Սահմանել համայնքի վարչական սահման մուտք գործելու և վարչական սահմաններից ելք կատարելու հատուկ ռեժիմ` արգելելով անձանց և տրանսպորտային միջոցների մուտքն ու ելքը՝ բացառությամբ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, պարագաների, սննդամթերքի, դեղորայքի,
վառելիքի մատակարարման նպատակով տեղաշարժի.
բ/ Սույն կետի «ա» ենթակետով սահմանված Սևան համայնք մուտք գործելու սահմանափակման համար բացառություն սահմանել մինչև 2020 թվականի մայիսի 25-ը՝ ժամը 13:00-ն՝ թույլատրելով Սևան համայնքում մշտական բնակության իրավունք ունեցող կամ փաստացի բնակվող անձանց մուտքը.
գ/ Հատուկ ռեժիմի իրականացումն ապահովելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ոստիկանության կողմից սահմանված վայրերում տեղադրել հատուկ անցակետեր և զննման կետեր՝ Սևան համայնքի վարչական տարածք թույլատրվող անձանց ու տրանսպորտային միջոցների զննումն իրականացնելու նպատակով.
2. Սահմանել Սևան համայնքում տնտեսական գործունեության տեսակների նկատմամբ կիրառվող ժամանակավոր սահմանափակումները՝ համաձայն Աղյուսակ 1-ի:
3. ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պետ Էդուարդ Մարտիրոսյանին, ՀՀ ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանին, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանին՝ ապահովել սույն որոշման իրականացումը.

Общество 09:58 25/05/2020 Армения
Вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян подписал новое решение касательно применяемых в общине Севан Гегаркуникской области Армении ограничениях.
В решении, в частности, отмечается:
«Руководствуясь п. 7 приложения решения правительства Республики Армения №298-Н от 16 марта 2020 года “О введении режима чрезвычайного положения в РА”,
1. В общине Севан Гегаркуникской области Республики Армения применить следующие ограничения:
а) установить специальный режим въезда на административную территорию общины и выезда за административные границы, запрещая въезд и выезд лиц и транспортных средств, за исключением перевозки товаров, принадлежностей первой необходимости, пищевых продуктов, медикаментов, топлива;
б) применить исключение для ограничения въезда на административную территорию общины, установленную подпунктом “а” настоящего пункта до 13:00 25 мая 2020 года, разрешив въезд лицам, имеющим право постоянного проживания в общине Севан или фактически проживающим в ней;
в) с целью обеспечения осуществления специального режима, в местах, установленных Службой национальной безопасности Республики Армения и Полицией Республики Армения, установить специальные контрольно-пропускные пункты и пункты досмотра лиц и транспортных средств, которым разрешен въезд на административную территорию общины Севан и выезд.
2. Установить временные ограничения, применяемые к некоторым видам экономической деятельности в общине Севан согласно Таблице 1.
3. Министру здравоохранения Республики Армения Арсену Торосяну, начальнику Службы национальной безопасности Республики Армения Эдуарду Мартиросяну, начальнику Полиции Республики Армения Арману Саркисяну, губернатору Гегаркуникской области РА Гнелу Саносяну обеспечить реализацию данного решения.