Հասարակություն 09:33 27/05/2020 Հայաստան
Փառնակ Շիշիկյանը մի հերոս զեյթունցի է, որը Հայոց ցեղասպանությունից հետո հարյուրավոր հայ որբեր վերադարձրեց սիրիական անապատի արաբական ընտանիքներից։ Նրա անունը հայտնի չէ հայերի մեծ մասին, ուստի արժե ուշադրությունը սևեռել նրա կյանքի ու բարի գործերի վրա։ Նա թաղված է Երևանից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Հովտաշատ գյուղում։
Անցյալ ամիս Զարմիկ Սարգսյանը Երևանից իր ֆեյբուքյան էջում շատ հուզիչ հարգանքի տուրք էր մատուցել Փառնակ Շիշիկյանի հիշատակին՝ նրա շիրիմին այցելելուց հետո։ Նրա բացառիկ վաստակի մասին միակ հիշատակումը մի փոքրիկ գրքույկ է, որը 30 տարի առաջ հրատարակել է իր իսկ փրկած գերդաստանի շառավիղ Հակոբ Ճղլյանը։ Գիրքը դիպուկ վերնագրված էր՝ «Ստվերում մնացած կյանք»: Սարգսյանը փորձել է ստվերից դուրս բերել Շիշիկյանի կյանքը և նրան ներկայացնել լայն հասարակությանը։
1915-ի ապրիլի 10-ից մինչև մայիսի 18-ը Կիլիկիայի հերոսական քաղաք Զեյթունը դատարկվել էր։ Տղամարդկանց ստիպել էին միանալ օսմանյան թուրքական տխրահռչակ «բանվորական ջոկատներին»։ 14-ամյա Փառնակը Սիրիայի Դեյր Զորի ճամփին, անտեսելով օձերն ու կարիճներն իր շուրջը, օրեր անցկացրեց թուրք ասկյարի թրից ընկած մոր դիակին փարված։ Նրան փրկեց շամմառ ցեղի մի քոչվոր արաբ, որը դաշույնով փոս փորելուց և Փառնակի մոր մարմինը ավազին հանձնելուց հետո, տղային նստեցրեց ձիուն և տարավ իր տուն։
Երիտասարդ Փառնակը, որն արդեն գիտեր հայերեն, գերմաներեն և թուրքերեն, շուտով սովորեց նաև արաբերեն։ Գառներ և ուղտեր արածացնելուց բացի, Փառնակը, որին վերանվանեցին Էհմեդ էլ Ճեզզա, ցեղակիցներին սովորեցնում էր արաբերեն գրել։ Նա դարձավ բորլորի սիրելին շրջանում՝ իր աշխատասիրության, համեստության և լրջմտության շնորհիվ ։
Շուտով, ոչխարներն արածացնելիս, Փառնակն անապատում հանդիպեց տեղի արաբների կողմից որդեգրված բազմաթիվ հայ երեխաների։ Նա հիշեցրեց նրանց իրենց հայկական ծագման մասին և սկսեց գրառել նրանց անուններն ու բնակության վայրերը տետրում ։
1924 թվին 23-ամյա «Էհմեդին»՝ որպես վստահելի և գրագետ երիտասարդի, հանձնարարեցին Հալեպ հասցնել հարուստ արաբների գնած ոչխարի հոտը։ Հայտնվելով Հալեպում՝ նա զարմանքից քարացավ, երբ տեսավ խանութների հայկական ցուցանակներն ու հայերեն խոսող մարդկանց։ Տեղի հայերը նրան աշխատանք և մնալու տեղ առաջարկեցին, սակայն նա մերժեց՝ ասելով, որ շատ հարազատներ ունի անապատում և չի կարող լքել նրանց։ Այնուհետև հայ կոշկակարին ցույց տվեց իր տետրը, որտեղ այն բոլոր հայ մանուկների անուններն էին, որոնք անապատում ապրում էին արաբների ընտանիքներում։ Նա ինքն իրեն խոստացել էր հավաքել այդ հայ երեխաներին, օգնել ամուսնանալ իրար հետ և գտնել նրանց հարազատներին, եթե ողջ են։ Դա շատ բարդ խնդիր էր։ Երեխաների մեծ մասը, որոնք մի քանի տարի ապրել էին արաբների ընտանիքներում, չէին հիշում իրենց ծագման մասին և չգիտեին, որ դեռ գոյություն ունեին այլ հայեր։ Բայց Փառնակը հաստատկամ էր՝ չնայած խոչընդոտներին։
Կոշկակար Փանոսը, որն արաբների ու քրդերի մոտ ապաստանած հայ որբերին որոնող հանձնաժողովի նախագահն էր, ուղղակի ապշել էր։ Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում հանձնաժողովին դժվարությամբ հաջողվել էր գտնել ընդամենը մեկ-երկու հայ մանուկների, իսկ հիմա Փանոսի առջև դրված էր հայկական անուններով մի ամբողջ տետր։
Իր ցեղի մոտ վերադառնալուց հետո Փառնակը շարունակում էր հայ երեխաների ցուցակները իրար հետևից ուղարկել Հալեպ։ Որոնող հանձնաժողովը հետո գնալու էր անապատը, վճարելու էր հայ մանուկների համար և նրանց բերելու էր Հալեպ կամ Բեյրութ։
Ի վերջո, Սիրիայի կառավարությունը երկու գյուղ հատկացրեց հայերին անապատում ։ Փառնակն ամուսնացավ Վաթհա անունով մի հայ կնոջ հետ, որը հետո փոխեց իր անունը ու դարձավ Սիրանուշ։ Ի հարգանս իրենց արաբ ծնողների՝ նրանք համաձայնեցին, որ ամուսնության արարողությունը կատարվի մահմեդական շեյխի կողմից: Զույգը ծրագրեց հետագայում հայկական հարսանիք անել հայկական եկեղեցում։ Փառնակի չորս արաբ «եղբայրները» տխրեցին, որ նա թողնելու է իրենց և բնակվելու է հայկական նորաստեղծ Թել էլ Պրաք գյուղում։ Նրանք ընտանիքի ունեցվածքը բաժանեցին հինգ մասի։ Փառնակն իր հետ տարավ հարյուր ոչխար, հինգ ուղտ, մի հրացան և տան պիտույքներ։
Փառնակը հարյուրավոր արաբացած հայերի բերեց իրենց գյուղը, նրանց հայկական անուններ տվեց, կազմակերպեց նրանց ամուսնությունները։ Նա երիտասարդների հետ կազմակերպեց հայերի ոսկորների հավաքումը Դեյր Զորից, Ռաքքայից, Եփրատ ու Խաբուր գետերի շրջակայքից և Շեդդեդիեի եղերական քարանձավից, որտեղ ողջակիզել էին հայերին։  Փառնակը հիշատակի արարողություն կազմակերպեց ննջեցյալների հոգիների համար․․․
Անապատի երկու հայկական գյուղերը շուտով բարգավաճեցին: Նրանք ստեղծեցին մարզական միություն և փողային նվագախումբ: 1947-ին, երբ Փառնակը տեղեկացավ Խորհրդային Հայաստան վերադառնալու զանգվածային գաղթի մասին, ինքն էլ  որոշեց վերադառնալ հայրենիք․․․ Նա թողեց իր ամբողջ ունեցվածքը, բացառությամբ մի բանի՝ իր արաբական ազնվացեղ ձիու, որն էլ Հայաստան ժամանելուն պես նվիրաբերեց ձիաբուծարանին։
Փառնակի ընտանիքը բնակություն հաստատեց Էջմիածնի մերձակայքում գտնվող Հովտաշատ գյուղում, որտեղ աշխատեց որպես հողագործ։ Նրա կինը՝ Սիրանուշը, ևս հինգ երեխա ունեցավ Հայաստանում։ Թեև Փառնակը հարյուրավոր հայ երեխաների էր վերադարձրել, նա միշտ տանջվում էր հարյուրավոր այլ երեխաների համար, որոնց չհաջողվեց գտնել, այդ թվում  նաև իր կնոջ՝ Սիրանուշի քրոջը։
Հովտաշատի գերեզմանոցում կանգնած է Փառնակի մահարձանը՝ արաբական տարազով։ Այդ գյուղում 1956-ին Փառնակի կառուցած տունն այժմ թանգարանի է նման, որտեղ ցուցադրվում են նրա հագուստներն ու լուսանկարները: Զարմիկ Սարգսյանն իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ հիշում է Փառնակի ծոռանը՝ Հակոբին, որը 1997-ի ապրիլի 17-ին ամուսնացել էր Լոս Անջելեսում՝ իր յոթ քույրերի ու եղբայրների ներկայությամբ։ Զարմանալի է՝ ժառանգներն այն մարդու, որն այդքան զոհաբերել էր հայերին փրկելու և հայրենիք տեղափոխելու համար, այժմ ապրում են Հայաստանից շատ հեռու՝ Լոս Անջելեսում․․․
Հայերը, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում, պետք է այցելեն Հովտաշատ գյուղը և Փառնակի շիրիմին՝ հարգանքի տուրք մատուցելու այն մարդուն, որը հարյուրավոր հայ որբերի է փրկել ու վերադարձրել իրենց արմատներին․․․

Society 12:07 27/05/2020 Armenia
Parnag Shishigyan is a heroic Zeytountsi who retrieved hundreds of Armenian orphans from Arab families in the Syrian desert after the Armenian Genocide. His name is not known to most Armenians. Therefore it is worthwhile to focus attention on his life and his good deeds. He is buried in the little town of Hovdashad, a few miles outside of Yerevan.
Last month, Zarmik Sargsyan from Yerevan posted on her Facebook page a very moving tribute to Parnag Shishigyan after visiting his grave. The only reference to his unique accomplishment is a booklet published 30 years ago by Hagop Jghlyan whose family he had rescued. The book was aptly titled, “A Life Left in the Shadows.” Sargsyan attempted to take Shishigyan’s life out of the shadows and present him to the public at large.
From April 10 to May 18, 1915, the heroic town of Zeytoun in Cilicia was depopulated. The men were herded into the infamous Ottoman Turkish “Labor Battalions.” On the road to Deir Zor, Syria, 14-year-old Parnag, ignoring the snakes and scorpions around him, spent days cuddling the corpse of his mother who was killed by the sword of a Turkish soldier. He was rescued by a Bedouin Arab from the Shammar tribe, who, after digging a grave in the sand for Parnag’s mother with his dagger, placed the young boy on his horse and took him to his home.
Young Parnag who already knew Armenian, German and Turkish, soon also learned Arabic. Besides herding sheep and camels, Parnag, renamed Ahmet El Jezza, taught the tribesmen how to write in Arabic. He became very popular in the region because of his diligence, humility, and serious demeanor.
Soon, in the course of herding sheep, Parnag came across in the desert many Armenian children adopted by local Arabs. He reminded them of their Armenian heritage and began to write down their names and places of residence in a notebook.
In 1924, 23-year-old “Ahmet”, as a trusted and literate young man, was asked to deliver a herd of sheep bought by wealthy Arabs from Aleppo. Once in Aleppo, he was surprised to see Armenian signs on store fronts and people speaking in Armenian. He was offered a job and a place to stay by local Armenians, but he turned down the offers, saying he had a family in the desert and could not abandon them. He then showed to an Armenian shoemaker his notebook listing the names and places of Armenian children living in the desert with Arab families. He had promised himself to gather these Armenian children, help them marry each other and find their relatives, if still alive. It was a very difficult task. Most of the children, having lived with Arab families for several years, did not remember their heritage and did not know that there were other Armenians still in existence. But Parnag persisted despite the obstacles.
The shoemaker Panos, President of the Rescue Committee of Armenian orphans from Arab and Kurdish tribes, was stunned. During the last few months, the Committee had barely rescued a couple of children, and now Panos was seeing an entire notebook full of Armenian names.
After returning to his tribe, Parnag kept sending list after list of Armenian children to Aleppo. The Rescue Committee would then go to the desert, pay off the tribesmen and take the Armenian children to Aleppo or Beirut.
Eventually, the Syrian government allocated two villages in the desert to Armenians. Parnag got married to an Armenian woman by the name of Wadha who later changed her name to Siranoush. Respecting their adoptive Arab parents, they agreed to have the marriage ceremony performed by a Muslim Sheikh. The couple planned to have an Armenian wedding later on. Parnag’s four Arab “brothers” were not happy that he was leaving them to go and settle in the new Armenian village of Tel El-Brak. They divided the family belongings into five. Parnag took with him 100 sheep, five camels, a horse, a rifle, and household items.
Parnag brought the hundreds of Arabized Armenians to his village, gave them Armenian names and arranged their marriages. He organized the young men of the village to collect the bones of Armenian martyrs from Deir Zor, Raqqa, around the Euphrates and Khabour rivers and the tragic cave of Sheddedeh. Parnag held a memorial ceremony for the souls of the deceased!
The two Armenian villages in the desert soon prospered. They formed a sports organization and a music band. In 1947, when Parnag became aware of the mass migration back to Soviet Armenia he decided to return to the homeland! He left all his possessions behind except for one thing, his Arabian horse, which he donated to a horse ranch after arriving in Armenia.
Parnag’s family settled in Hovdashad, a village near Echmiadzin where he worked as a farmer. His wife, Siranoush, had five more children in Armenia. Even though Parnag had retrieved hundreds of Armenian children, he always thought of the hundreds of other children who were not, including his wife, Siranoush’s sister.
In the Hovdashad cemetery, there is a statue of Parnag in Arabic attire. The house that Parnag built in 1956 in that village is now like a museum, where his clothes and his photos are displayed. Facebook writer Zarmik Sargsyan recalls that Parnag’s great-grandson Hagop was married in Los Angeles on April 17, 1997, in the presence of his seven siblings. It is ironic that the descendants of the man, who had sacrificed so much to rescue Armenians and moved to the homeland, now live far away from Armenia, in Los Angeles!
Armenians both in Armenia and the Diaspora should visit the village of Hovdashad and Parnag’s grave to pay tribute to the man who retrieved hundreds of Armenian orphans and returned them to their heritage.