Հասարակություն 20:07 06/06/2020 Հայաստան
«Վերջին ժամանակաշրջանում կորոնավիրուսային հիվանդությունը փոխել է իր ընթացքն ու պատկերը»,- պարետատան նիստից հետո ասուլիսում ասաց Երևանի «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի տնօրեն Մհեր Դավիդյանցը։
Նա նշեց, որ եթե փետրվար-մարտ ամիսներին ունենում էին հիմնականում թեթև ու միջին ծանրության դեպքեր,  այժմ գերակշռում են ծանր և ծայրահեղ ծանր դեպքերը։
«Կարևոր եմ համարում առանձնացնել այն դեպքերը, որոնք ուշացված են եղել, ուշ են դիմել բուժօգնության։ Ընդունարանում ականատես ենք լինում մի խումբ մարդկանց, որոնք ցածր թթվածնով գալիս են ու ունենում ենք մահճակալային ֆոնդի խնդիրներ»,- ասաց նա։
Մ. Դավիդյանցը նշեց, որ իրենք 4 ամիս շարունակ աշխատում են առանց հանգստի, կտրվել են ընտանիքներից ու բացառապես ողջ օրն անցկացնում են հիվանդանոցում ամբողջ թիմով։
Նա խնդրեց քաղաքացիներին օգնել բուժաշխատողներին. «Չորս ամիս մենք մենք բոլորս առանց տրտնջալու աշխատել ենք ու շարունակելու ենք աշխատել։ Ողջ կոլեկտիվին ասել եմ՝ մենք պայքարելու ենք մինչև վերջին պացիենտի դուրս գրումը, սակայն դուք էլ պետք է օգնեք մեզ։ Պահպանեք հակահամաճարակային բոլոր միջոցառումները, կրեք դիմակներ, խիստ սահմանափակեք շփումները, հաճախակի լվացեք ձեռքերը, պահեք սոցիալական հեռավարություն։
Դուք ձեր պահվածքով օգնելու եք մեզ բոլորս, քանի որ այս 4 ամիսներին ողջ բուժանձնակազմը կատարում է մեծ, ֆիզիկական, ինչու չէ նաև հոգեկան ծանր աշխատանք։ Հավատացեք՝ շատ ծանր է ամեն օր ականատես լինել ծանր հիվանդների, մահվան դեպքերի, չի կարող դա չանդրադառնալ բուժաշխատողի վրա»։
Մ. Դավիդյանից խոսքից ավարտից հետո ասուլիսին ներկա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց.
«Պարոն Դավիդյանց, թերևս լարվածությունից, դուք ասացիք հունվար-փետրվար, բայց արձանագրենք, որ առաջին կորոնավիրուսային դեպքը Հայաստանում արձանագրվել է մարտի 1-ին, դրանից առաջ կորոնավիրուսի դեպք չենք ունեցել»։
Ասուլիսին ներկա Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի 5-րդ հատուկ գումարտակի ծառայության տեսուչ, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Վաղինակ Մինասյանն ասաց, որ իրենք ծառայություն են իրականացնում ողջ օրը։
«Ստուգում ենք պարետի կողմից սահմանված իրավական ռեժիմի պահպանումը։ Լինում են դեպքեր, երբ մեր հայրենակիցները տարբեր պատճառաբանություններով չեն ուզում պահպանել այդ իրավական ռեժիմը։ Լինում են դեպքեր երիտասարդության շրջանում, փորձում են ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարել, պարետատան կողմից հաստատված իրավական ռեժիմը չկատարել, սակայն պարզ երևում է, որ այդ վերաբերմունքը ոստիկանի հանդեպ արհեստական լարվածություն ստեղծելն է։ Կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին, հատկապես երիտասարդներին,  պահապնել իրավական ռեժիմը, կրել դիմակներ»,- ասաց Վ.Մինասյանը։

Общество 20:41 06/06/2020 Армения
«В последний период изменилось течение коронавирусного заболевания», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры директор инфекционной больницы «Норк» Мгер Давидянц.
Он отметил, если в феврале и марте фиксировались в основном легкие случаи и случаи средней тяжести, то сейчас преобладают тяжелые и крайне тяжелые случаи.
«Считаю важным выделить те случаи, когда за медицинской помощью обращались слишком поздно. И в приемном отделении мы видели группы людей, которые приходили с низким уровнем кислорода, и мы испытываем также проблемы с коечным фондом», – пояснил он.
М. Давидянц отметил, что они на протяжении 4 месяцев работают без отдыха, оторваны от своих семей и целый день полностью проводят в больнице. Он призвал граждан помочь медработникам, соблюдая противоэпидемиологические правила.
«Вы своим поведением можете помочь всем нам, поскольку за эти 4 месяца весь медперсонал выполняет большую, физическую, почему нет, также тяжелую психологическую работу. Поверьте, крайне трудно каждый день видеть тяжелобольных, случаи смерти, это не может не действовать на медицинского сотрудника».
После выступления М. Давидянца, премьер-министр Армении Никол Пашинян, обратившись к нему, сказал: «Господин Давидянц, наверное, из-за напряжения, вы сказали “январь-февраль”, но давайте зафиксируем, что первый случай коронавируса в Армении был подтвержден 1 марта, до этого у нас не было случаев коронавируса».
В свою очередь старший лейтенант Полиции, инспектор полка Патрульно-постовой службы Полиции РА Вагинак Минасян сказал, что они осуществляют дежурство на протяжении всего дня.
«Проверяем соблюдение установленного комендантом правового режима. Бывают случаи, когда наши соотечественники по различным причинам не желают соблюдать этот правовой режим.
Бывают случаи среди молодежи, пытаются не выполнять законное требование полицейского, не соблюдать правовой режим, установленный комендатурой, однако, очевидно, что это отношение создает искусственное напряжение. Призываю наших соотечественником, особенно – молодежь – соблюдать правовой режим, носить маски», – отметил он.