Տնտեսություն 14:27 10/06/2020 Հայաստան
«Տավուշի մարզում մասսայական անտառահատումներն այլևս վերացած են, և գոյություն ունեցող ոչ օրինական դեպքերը հիմնականում հայտնաբերվում են»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը։
Նրա խոսքով, առնվազն 99%-ով կրճատվել են անտառահատման դեպքերը, և դա հանրային հսկողության արդյունք է, որը հատկապես վերջին շրջանում մեծացել է։ Մարզպետի խոսքով, դրան նպաստում է նաև անտառային գոտիներում տուրիստական ենթակառուցվածքների զարգացումը, քանի որ այդ կազմակերպություններն ուղղակիորեն իրականացնում են նաև անտառպաշտպանություն։
«Անտառների վերականգնման աշխատանքներն առաջիկայում մեծ թափ կստանան, և մենք էական փոփոխություն կունենանք անտառային բալանսում։  Ես գտնում եմ, որ «Հայանտառի» մասնաճյուղերի կադրային քաղաքականության մեջ պետք է արմատական փոփոխություն լինի, և ամբողջ անձնակազմը պետք է 100%-ով փոխվի, քանի որ նախորդ շրջանում  «Հայանտառի» աշխատակիցները փոխկապակցված են եղել կրիմինալ կառույցների հետ, այդ պատճառով այնտեղ փոփոխությունները պետք է արմատական լինեն»,-շեշտեց մարզպետը։
Հարցին, թե կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար Տավուշի մարզն ինչ ներուժ ունի, Հ. Չոբանյանը պատասխանեց՝ երեկ մարզում բացվել է առաջին բժշկական հաստատությունը, որը պետք է զբաղվի կորոնավիրուսով հիվանդների բուժմամբ։ Բժշկական կենտրոնը գտնվում է Դիլիջանում, և պատրաստ է սպասարկել 50 հիվանդի ստացիոնար, և ևս հինգ հոգու՝ ռեանիմացիոն ծառայությունում.
«Նմանատիպ ծառայություն իրականացնելու համար կարևոր է մասնագետների առկայությունը, և մեզ մոտ մասնագետներ կգան Երևանի «Էրեբունի» ԲԿ-ից»։
Հ. Չոբանյանը տեղեկացրեց, որ այս պահի դրությամբ մարզում 133 վարակակիր կա, նրանցից 26-ը գտնվում է բժշկական հաստատություններում, մեկուսացված է շուրջ 600 քաղաքացի։
«Մենք Բերդում օջախ ենք ունեցել՝ «Տավուշ տեքստիլը», և անմիջապես իրականացվել է մասսայական թեստավորում, վարակվածները մեկուսացվել են, և այժմ գործարանն աշխատում է իր բնականոն հունով»,- ասաց նա։
Հարցին, թե «Տավուշ տեքստիլում» ամսական որքա՞ն դիմակ է արտադրվում, և արդյո՞ք սպասելիքներն արդարացված են, Հ. Չոբանյանն ասաց, որ մարզում մեկ ամսում արտադրվում է մոտ տասը մլն դիմակ, շուտով ՀՀ կներդրվեն ևս երկու հոսքագծեր, որոնք կկրկնապատկեն արտադրական ծավալները։

Экономика 15:39 10/06/2020 Армения
«Массовая вырубка лесов в Тавушской области отныне остановлена, и почти все незаконные случаи раскрыты», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении губернатор Тавушской области РА Айк Чобанян.
По его словам, как минимум на 99% сократилось число случаев вырубки лесов, и это является результатом общественного контроля, который особенно увеличился в последний период. По словам губернатора, этому способствует также развитие туристических инфраструктур в лесных зонах, поскольку данные организации напрямую осуществляют также деятельность по охране лесов.
«Работы по восстановлению лесов в ближайшее время активизируются, и мы зафиксируем существенные изменения в лесном балансе. Полагаю, что в кадровой политике филиалов “Армлес” следует внести изменения, и весь аппарат необходимо поменять на 100%, поскольку в прошлый период сотрудники “Армлес” были взаимосвязаны с криминальными структурами, по этой причине следует внести коренные изменения», – подчеркнул губернатор.
На вопрос, какой потенциал у Тавушской области по части борьбы с коронавирусом, А. Чобанян ответил, что вчера в области открылось первое медицинское учреждение, которое должно заниматься лечением инфицированных коронавирусом. Медицинский центр находится в Дилижане, и готов обслуживать 50 человек в стационарной службе и 5 человек – в реанимационном отделении.
«Для осуществления подобной службы важно наличие специалистов, и к нам специалисты прибудут из ереванского медцентра “Эребуни”», – отметил он.
А. Чобанян сообщил, что в данный момент в области инфицированы 133 человека, 26 из них находятся в медицинских учреждениях, изолированы около 600 граждан.
«На предприятии “Тавуш текстиль” в Берде был зафиксирован очаг распространения вируса, сразу же было проведено массовое тестирование, зараженные были изолированы, а сейчас завод работает в нормальном русле», – отметил он.
На вопрос, сколько медицинских масок производится в месяц на предприятии «Тавуш текстиль», А. Чобанян отметил, что ежемесячно в области производится около 10 млн масок, вскоре в Армению будут импортированы ещё 2 поточные линии, которые удвоят объемы производства.