Տնտեսություն 15:00 16/06/2020 Աշխարհում
Եթե Բելառուսը չկարողանա պայմանավորվել Ռուսաստանի հետ գազի ողջամիտ գների վերաբերյալ, ապա այն հեշտությամբ կգտնի այլ մատակարարներ: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ Գրոդնոյի շրջան կատարած ուղևորության ժամանակ: Այս մասին գրում է rosbalt-ը։
Լուկաշենկոն «Белнефтехим» կոնցեռնի ղեկավար Անդրեյ Ռիբակովի հետ զրույցի ընթացքում խոսել է Բելառուսի տնտեսական զարգացման «լավ հնարավորությունների» մասին:
Ըստ նրա, այսօր վառելիքի մատակարարների շրջանում կա «պայքար շուկայի համար», ներառյալ եվրոպական և բելառուսական:
«... Փառք Աստծո, որ աշխարհում բավականաչափ նավթ կա, վերցրեք այն, ես դա չեմ ուզում: Եվ գները ողջամիտ են: Եվ արդեն կա բավարար բնական գազ, պայքար է մղվում եվրոպական և մեր շուկայի համար հիմնական խաղացողների միջև», - շեշտել է Լուկաշենկոն:

Экономика 15:05 16/06/2020 В мире
Если Беларусь не сможет договориться с Россией о приемлемых ценах на газ, то без труда найдет других поставщиков. Об этом заявил белорусский лидер Александр Лукашенко во время поездки в Гродненскую область.
В разговоре с главой госконцерна «Белнефтехим» Андреем Рыбаковым президент рассказал о «хороших возможностях» для экономического развития Белоруссии.
По его словам, сегодня среди поставщиков топлива идет «драка за премиальный рынок», в том числе европейский и белорусский.
«… Слава богу, и нефти хватает в мире — бери, не хочу. И цены приемлемые. И природного газа хватает уже, идет драка за премиальный европейский и наш рынок между основными игроками», — подчеркнул он.
Так Лукашенко прокомментировал затянувшийся нефтегазовый спор с Россией, указав на выгодные позиции Беларуси.