Քաղաքական 10:34 23/06/2020 Հայաստան
Ավետիք Չալաբյան. Այսօր Հայաստանում ժողովրդավարության ճակատագիրը հայտնվել է ԼՀԿ-ի և Մարուքյանի ձեռքում
«Ազգային օրակարգ» կուսակցության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությանը։
«Երեկ շատերս ականատես եղանք «Իմ քայլը» պատգամավորական խմբակցության կողմից բեմադրված թատերական ներկայացմանը։
Հատուկ ցինիզմով, իրավունքի և առողջ բանականության նկատմամբ ընդգծված արհամարանքով, Նիկոլ Փաշինյանի անհատի կուլտի այս 88+1 սպասավորները փորձեցին հանրությանը ցույց տալ, որ իրենց դեմ «խաղ չկա», կարող են օրը ցերեկով ոտնահարել սեփական երկրի Սահմանադրությունը, եվրոպական հեղինակավոր կառույցների կարծիքը, երկրի տառացիորեն բոլոր ազդեցիկ քաղաքական կազմակերպությունների հստակ արտահայտված մոտեցումները, բազմաթիվ իրավաբանների մասնագիտական կարծիքները, և ուժի զոռով, միանձնյա, առանց հանրային կարծիքի հետ հաշվի նստելու, մի օրվա ընթացքում, կամայական փոփոխության ենթարկել երկրի Սահմանադրությունը՝ սեփական միահեծան իշխանությունը ամրապնդելու նպատակով։
Անկեղծ ասած, ես «Իմ քայլից» վաղուց որևէ այլ բան չեմ սպասում, և համարում եմ, որ նրա իշխանության ամեն հավելյալ օրվա համար Հայաստանը ծանր գին է վճարում, որը ցավոք կուտակվում է և կարող է առաջիկայում անցնել կրիտիկական շեմը։ Շատ կարևոր է սակայն, որ հասարակության մնացած կազմակերպված ուժերը միահամուռ դիմադրեն այս սողացող դիկտատուրայի հաստատմանը, և թույլ չտան, որ նախորդ իշխանությունների դեմ պայքարրի անվան տակ, երկրում բոլոր իմաստներով շատ ավելի ավտորիտար, անհանդուրժող, և ատելապաշտ իշխանություն հաստատվի։
Մեր կուսակցության խորհուրդը երեկ դիմել էր հանրապետության նախագահին, ինչպես նաև ԱԺ-ում ներկայացված մյուս երկու կուսակցություններին՝ ԲՀԿ-ին և ԼՀԿ-ին՝ այս կրիտիկական պահին գիտակցել իրենց ամբողջ պատասխանատվությունը, և միահամուռ ուժերով թույլ չտալ երկրում սահմանադրական կարգի տապալում իրականացնել։
Ուրախությամբ ցանկանում եմ արձանագրել, որ երեկ ԲՀԿ-ն հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով հանձն առավ դիմել Սահմանադրական դատարան՝ ստուգելու երեկ տեղի ունեցած ողջ գործընթացի սահմանադրականությունը։ Որպեսզի սակայն դա տեղի ունենա, ԲՀԿ խմբակցությանը պակասում է տառացիորեն 2-3 պատգանավորական ձայն, և անհրաժեշտ է ԼՀԿ աջակցությունը։
Այսօր Հայաստանում ժողովրդավարության ճակատագիրը հայտնվել է ԼՀԿ և նրա առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանի ձեռքում։ Այսօր է, որ պարոն Մարուքյանը, քաղաքական ճկունության մաստեր-կլասսներ ցույց տալու փոխարեն, պետք է կողմնորոշվի՝ ինքը իրավական պետության և ժողովրդավարական զարգացման կողմանակից է, թե պատրաստ է համակերպվել երկրում նեոբոլշեվիկյան դիկտատուրայի հաստատման հատ։
Եթե պարոն Մարուքյանը չի կարողանա այդպես էլ կողմորոշվել, դիմում եմ ԼՀԿ երիտասարդ պատգամավորներին՝ ձեզնից յուրաքանչյուրի ձայնը այսօր առանցքային նշանակություն ունի, և կարող է մեր երկրում փոխել պատմության ընթացքը։ Մանե Թանդիլյան, Գևորգ Գորգիսյան, Տարոն Սիմոնյան, Աննա Կոստանյան, այսօր ձեզնից յուրաքանչյուրից է կախված, թե ինչ ճանապարհով մենք կգնանք։
Երեկ «Իմ քայլը» նաև ձեզ էր մարտահրավեր նետում, ձեր անվճռականության վրա էր հույս դնում, լկտի կերպով խախտելով Սահմանադրությունը։ Ցույց տվեք, որ իրենք սխալվում են, ցույց տվեք, որ դուք կարող եք վեր կագնել պահային հաշվարկներից, լինել սկզբունքային, տուրք չտալ ամբոխավարական դեմագոգիային։
Դուք կրթված մարդիկ եք, և գիտեք, թե ուր է տանում այդ դեմագոգիան, «ժողովրդի թշնամիների» անվերջ փնտրտուքը, իրավունքի նկատմամբ արհամարանքը՝ դուք ձեր կաշվի վրա եք դա արդեն զգացել։ Դուք կարող եք այսօր դեմ գնալ այդ կեղտոտ հեղեղին, և մտնել պատմության մեջ։ Կարող եք մի կողմ քաշվել, և արդեն վաղը նրանից դուրս մնալ։
Անկախ այսօրվա զարգացումներից, մենք շարունակելու ենք պայքարել մեր երկրում ցանկացած դիկտատուրայի հաստատման դեմ, նաև անկախ նրանից, թե ինչ «բարձր արժեքներով» է այն հիմնավորվելու։ Մենք միայն ժողովրդավարական և իրավական զարգացման դեպքում ունենք ապագա, և հետևողական պայքարելու ենք դրա համար։
Բոլոր իմ ընկերներին և համակիրներին կոչ եմ անում գիտակցել այս պահի կարևորությունը, կանգնել մեր պետության կողքին, և թույլ չտալ, որ մարդկանց առանձին վերցված մի խումբ այն նորից սեփականացնի»,- գրել է նա։

Право 13:25 23/06/2020 Армения
А. Чалабян: Сегодня судьба демократии в Армении оказалась в руках «Просвещенной Армении» и Эдмона Марукяна
Соучредитель партии «Национальная повестка» Аветик Чалабян, коснувшись принятия 22 июня парламентской фракцией «Мой шаг» проекта поправок в Конституцию РА, на своей странице в Facebook написал:
«Накануне многие из нас стали свидетелями театрализованного представления в постановке парламентской фракции «Мой шаг».
С особым цинизмом, подчеркнутым презрением к праву и здравому смыслу, эти 88 + 1 служителей культа Никола Пашиняна пытались показать обществу, что против них «нет приема», они могут среди бела дня попрать Конституцию собственной страны, мнение авторитетных европейских структур, четко выраженные подходы буквально всех влиятельных политических организаций страны, профессиональное мнение многих юристов и силой, единолично, не считаясь с общественным мнением, за один день произвольно подвергнуть поправкам Конституцию страны – с целью укрепления собственной автократической власти.
Честно говоря, давно ничего не жду от «Моего шага», и считаю, что Армения платит высокую цену за каждый дополнительный день пребывания этого блока у власти, что, к сожалению, накапливается и может вскоре перейти критический порог. Однако очень важно, чтобы остальные организованные силы общества единодушно сопротивлялись установлению этой ползучей диктатуры и не позволяли под видом борьбы с прежними властями укрепления в стране во всех смыслах гораздо более авторитарных, нетолерантных и поощряющих ненависть властей.
Совет нашей партии накануне обратился к президенту республики, а также к двум другим представленным в Национальном Собрании партиям – «Процветающая Армения» и «Просвещенная Армения», чтобы они осознали всю свою ответственность в этот критический момент и совместными силами не позволили совершить в стране свержение конституционного строя.
С радостью хочу констатировать, что вчера ППА выступила с заявлением, которым обязалась обратиться в Конституционный суд – для проверки конституционности всего имевшего место накануне процесса. Однако для того, чтобы это произошло, фракции ППА не хватает голосов буквально 2-3 депутатов, и требуется поддержка «Просвещенной Армении».
Сегодня судьба демократии в Армении оказалась в руках «Просвещенной Армении» и ее лидера Эдмона Марукяна. Сегодня г-н Марукян, вместо того, чтобы давать мастер-классы политической гибкости, должен сориентироваться, является ли он сторонником правового государства и демократического развития или готов смириться с установлением в стране необольшевистской диктатуры.
Если г-н Марукян так и не сможет сориентироваться, то обращаюсь к молодым депутатам от «Просвещенной Армении», голос каждого из вас сегодня имеет ключевое значение и может изменить ход истории в нашей стране.
Мане Тандилян, Геворк Горгисян, Тарон Симонян, Анна Костанян, сегодня от каждого из вас зависит, по какому пути мы будем двигаться.
Вчера «Мой шаг» также вам бросал вызов, полагаясь на вашу нерешительность, нагло нарушая Конституцию. Покажите, что они заблуждаются, покажите, что вы можете встать выше сиюминутных расчетов, быть принципиальными, не поддаваться демагогии.
Вы – образованные люди, и знаете, куда ведут эта демагогия, бесконечные поиски «врагов народа», пренебрежение законом, вы уже почувствовали это на собственной коже. Вы можете сегодня пойти против этого грязного потопа и войти в историю. Вы можете отойти в сторону и уже завтра оказаться за рамками истории.
Независимо от сегодняшних событий, мы продолжим бороться против установления любой диктатуры в нашей стране, также независимо от того, какими «высокими ценностями» это будет обосновываться.
У нас есть будущее только в случае демократического и правового развития, и мы будем последовательно бороться за это.
Я призываю всех своих друзей и сторонников осознать важность этого момента, встать ярдом с нашим государством и не позволить отдельно взятой группе людей снова присвоить его».