Քաղաքական 18:20 26/06/2020 Հայաստան
«Հունիսի 26-ին ուժի մեջ են մտել 2020 թվականի հունիսի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից ընդունված Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունները: ՀՀ Սահմանադրության 213 հոդվածը շարադրվել է հետևյալ խմբագրությամբ.
«Մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված և Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը համարվում է ավարտված, և պաշտոնավարումը դադարում է» (հոդված 213 1-ին մաս):
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորների (անդամների) անձնական գործերը պահվում ու վարվում են ՀՀ Ազգային ժողովում, և ուսումնասիրելով նշված գործերում առկա փաստաթղթերը, հայտնում ենք, որ նշված կանոնակարգումներով դադարել է Սահմանադրական դատարանի հետևյալ դատավորների (անդամների) պաշտոնավարումը.
Հրանտ Արայի Նազարյան, ում Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տևողությունը մինչև 2020 թվականի հունիսի 26-ը կազմել է առավել քան 24 տարի:
Ֆելիքս Պապինի Թոխյան, ում Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տևողությունը մինչև 2020 թվականի հունիսի 26-ը կազմել է առավել քան 22 տարի:
Ալվինա Բալաբեկի Գյուլումյան, ում Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում պաշտոնավարման ընդհանուր տևողությունը մինչև 2020 թվականի հունիսի 26-ը կազմել է առավել քան 12 տարի:
ՀՀ Սահմանադրության 213 հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն Սահմանադրական դատարանի երեք դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները պետք է կատարվեն հաջորդաբար Կառավարության, Հանրապետության նախագահի և դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից երկամսյա ժամկետում, որը սկսում է հոսել 2020թ. հունիսի 27-ից:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ ՀՀ Սահմանադրության հոդված 213 4-րդ մասի համաձայն դադարել է Հրայր Վարդանի Թովմասյանի պաշտոնավարումը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում: ՀՀ Սահմանադրության 13 հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն Սահմանադրական դատարանի նախագահը պետք է ընտրվի Սահմանադրության 166-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, ընտրությունը պետք է իրականացվի Սահմանադրական դատարանի դատավորների առաջացած թափուր տեղերը համալրելուց հետո:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահ դեռևս ընտրված չէ, իսկ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի տեղակալ Ալվինա Բալաբեկի Գյուլումյանի՝ որպես ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը ՀՀ Սահմանադրության հոդված 213 1-ին մասի ուժով ավարտվել է և պաշտոնավարումը դադարել է, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները իրականացվելու են Սահմանադրական դատարանի դատավորներից տարիքով ավագ դատավորի կողմից:
2020թ. հունիսի 26-ի դրությամբ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի տարիքով ավագ դատավորն Աշոտ Խաչատրյանն է` ծնված 1962թ. սեպտեմբերի 10-ին»։

Право 18:43 26/06/2020 Армения
«26 июня 2020 вступили в силу принятые НС РА 22 июня 2020 года изменения в Конституцию Республики Армения.
Статья 213 Конституции Республики Армения изложена в новой редакции:
«Срок полномочий председателя или членов Конституционного суда, назначенных до вступления в силу главы 7 Конституции РА и пребывавших в этой должности на протяжении не менее 12 лет, считается завершенным, пребывание в должности прекращается» (ч.1 ст.213).
Принимая во внимание тот факт, что личные дела судей (членов) Конституционного суда хранятся и ведутся в Национальном Собрании, и изучив содержащиеся  в упомянутых делах документы, НС сообщает, что в соответствии с указанными регулировками прекращены полномочия следующих судей (членов) Конституционного суда:
Грант Араевич Назарян, чей срок полномочий в качестве члена или судьи Конституционного суда по состоянию на 26 июня 2020 года составляет более 24 лет.
Феликс Папинович Тохян, чей срок полномочий в качестве члена или судьи Конституционного суда по состоянию на 26 июня 2020 года составляет более 22 лет.
Альвина Балабековна Гюлумян, чей срок полномочий в качестве члена или судьи Конституционного суда по состоянию на 26 июня 2020 года составляет более 12 лет.
Согласно ч.3 ст. 213 Конституции РА, выдвижение на вакантные места судей Конституционного Суда осуществляют последовательно Правительство, Президент Республики и Общее собрание судей в двухмесячный срок, который начинается с 27 июня 2020 года».
Отмечается, что прекращены также полномочия Грайра Вардановича Товмасяна на посту председателя КС – в соответствии с ч.4 ст.213 Конституции. Выборы нового председателя, в соответствии со ст. 166 Конституции Армении, должны состояться после замещения вакантных мест судей КС.
Учитывая тот факт, что председатель КС еще не избран, а сроки полномочий заместителя председателя КС Альвины Гюлумян прекращены, полномочия председателя КС до проведения выборов должен исполнять самый старший по возрасту судья КС. По состоянию на 26 июня 2020 года самым старшим членом КС является Ашот Хачатрян, который родился 10 сентября 1962 года.