Հասարակություն 19:30 27/06/2020 Աշխարհում
«Բաց տիեզերք դուրս գալը հատուկ նախապատրաստություն չի պահանջում, ի տարբերություն այնտեղի աշխատանքներ կատարելու դեպքում, այնպես որ զբոսաշրջիկներին պարզապես դուրս կհանեն և կթողնեն, որ նրանք «կախվեն»»,- «ՌԻԱ նովոստի»-ին հայտնել է NASA-ի տիեզերագնաց Ջեֆրի Հոֆմանը:
Այս շաբաթվա սկզբին «RSC Energia»-ն հայտարարել էր 2023 թվականին «Սոյուզ» միջազգային տիեզերակայան երկու զբոսաշրջիկների թռիչքի համար «Space Adventures»-ի հետ պայմանագիր կնքելու մասին: Հաղորդվում էր, որ զբոսաշրջիկներից մեկը ռուս տիեզերագնացի հետ միասին կարող է առաջին անգամ կայանից դուրս գալ բաց տիեզերք:
Ըստ «Space Adventures Adventures»-ի նախագահ Էրիկ Անդերսոնի, մի քանի զբոսաշրջիկներ ցանկություն են հայտնել բաց տիեզերք դուրս գալ, բայց նրանց հետ դեռևս որևէ պայմանագիր չի կնքվել:
«Ես չեմ պատկերացնում, որ նրանք զբոսաշրջիկին տիեզերագնացի հանդերձանք հագցնեն և կարևոր խնդիր առաջադրեն: Նրանք պարզապես հնարավորություն կտան տուրիստներին որոշ ժամանակ այնտեղ լինեն, այնուհետև կվերադարձնեն կայան»,- ասել է նախկին տիեզերագնաց, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) պրոֆեսոր Հոֆմանը:
Նա կատարել է հինգ տիեզերական թռիչք՝ ընդհանուր առմամբ տիեզերքում անցկացնելով ավելի քան 1,2 հազար ժամ, դրանցից 25-ը՝ բաց տարածքում: Իր կարիերայի ընթացքում Հոֆմանը չորս անգամ դուրս է եկել բաց տիեզերք, երազել է թռչել ռուսական «Միր» կայարան, սակայն բարձր հասակի պատճառով նրան թույլ չեն տվել թռչել «Սոյուզ» տիեզերանավով:
Ըստ տիեզերագնացի, պարզապես արտաքին տարածություն դուրս գալը չի պահանջում այնքան մարզումներ, որքան պահանջվում է տիեզերագնացների համար՝ կայանի արտաքին մակերեսի վրա աշխատելու նպատակով:
«Տիեզերագնացների պատրաստման համար ամենաշատ ժամանակը պահանջվում է նրա համար, որ սովորեն, թե ինչպես կարելի է օգտակար աշխատանք կատարել: Զբոսաշրջիկների դեպքում, ենթադրում եմ, որ նրանց չեն խնդրելու դուրս գալ և զբաղվել ՄՏԿ-ի մարտկոցների փոխարինմամբ, այնպես որ դա չի պահանջի այնքան ժամանակ, որքան տիեզերագնացների համար»,- հայտնել է լրատվական գործակալության զրուցակիցը:
Նա շեշտել է, որ վերապատրաստման տևողությունը կախված է սահմանված առաջադրանքներից:
«Իհարկե, դուք պետք է իմանաք, թե ինչպես է գործում տիեզերանավը, ինչ անել, եթե թթվածնի մատակարարման հետ կապված ինչ-որ բան պատահի: Բայց եթե հանդերձանքի հետ ինչ-որ խնդիր լինի զբոսաշրջիկները կարող են շատ արագ վերադառնալ»,- ընդգծեց հոֆմանը:

Общество 10:21 27/06/2020 В мире
Процедура выхода в открытый космос не требует особой подготовки, в отличие от проведения там работ, поэтому туристов просто выпустят наружу и дадут им "поболтаться", заявил РИА Новости астронавт НАСА Джеффри Хоффман.
Ранее на этой неделе РКК "Энергия" сообщила о подписании контракта с компанией Space Adventures на полёт двух туристов на "Союзе" на МКС в 2023 году. Сообщалось, что один из туристов может совершить первый в истории выход в открытый космос с борта станции вместе с российским космонавтом. Как заявил президент Space Adventures Эрик Андерсон, несколько туристов изъявили желание совершить выход в открытый космос, но контракт ни с одним из них ещё не подписан.
"Я не представляю, чтобы они собрались одеть туриста в скафандр и поставили перед ним какую-нибудь важную задачу. Они просто выпустят их наружу, дадут им возможность поболтаться там какое-то время, после чего вернут их на станцию", - сказал Хоффман, бывший астронавт, профессор Массачусетского технологического института (MIT).
Он совершил пять космических полетов, проведя в общей сложности в космосе более 1,2 тысячи часов, 25 из них – в открытом космосе. Хоффман за свою карьеру совершил четыре выхода в открытый космос, мечтал и готовился полететь на российскую станцию "Мир", но из-за высокого роста не был допущен к полету на корабле "Союз".
По словам астронавта, просто выход в открытый космос не требует такого объема подготовки, который необходим астронавтам, готовящимся работать на внешней поверхности станции.
"Большинство времени в подготовке астронавтов требуется для того, чтобы научиться, как выполнять полезную работу. В случае туристов я предполагаю, что они не попросят их выйти наружу и заниматься заменой батарей МКС, поэтому не понадобится столько же времени, как настоящим астронавтам", - считает собеседник агентства.
Он подчеркнул, что объем подготовки зависит от поставленных задач.
"Конечно, вы должны знать, как работает скафандр, что делать, если что-то идет не так с подачей кислорода. Но туристы, в случае если что-то не так со скафандром, смогут вернуться очень быстро", - подчеркнул Хоффман.