Հասարակություն 13:13 21/07/2020 Աշխարհում
Կիևից պատմաբանը հայտարարել է աստվածների ուկրաինական ծագման ու Նոյի ջրհեղեղի՝ Ուկրաինայի տարածքում լինելու մասին
Պատմաբան Սերգեյ Պոդդուբնին հայտարարել է աստվածների և մարգարեների «ուկրաինական ծագման» մասին: «Ուկրաինայի փառահեղ նախնիները» գրքից նրա մեջբերումները հրապարակել է Ուկրաինայի հրեական կոմիտեի տնօրեն Էդուարդ Դոլինսկին Facebook-ում: Այս մասին գրում է ՌԻԱ-ն։
Հրապարակման մեջ ասվում է, որ ոչ թե ուկրաինացիներն են աղոթում այլ մարդկանց աստվածներին և սրբերին, այլ ընդհակառակը, «ուկրաինացիների նախնիներն էին հին տեքստերում հիշատակված աստվածներն ու մարգարեները»:
«Նույնը վերաբերում է հույներին, որոնք իբր աշխարհին տվել են առասպելներ, հերոսներ և գիտություն: Իրականում նրանք ոչ մի կապ չունեն դրանց հետ: Սա մեր, ուկրաինացիների պատմությունն է», - ասվում է մեջբերման մեջ:
Բացի այդ, պատմաբանը պնդում է, որ Նոյի ջրհեղեղը տեղի է ունեցել հենց ժամանակակից Ուկրաինայի տարածքում, որտեղից, նրա կարծիքով, վերակենդանացել է երկրի վրա կյանքը: Պոդդուբնին նաև շեշտում է, որ ուկրաինացի ժողովուրդը «առնվազն երեք հազար տարվա պատմություն ունի»:

Общество 13:30 21/07/2020 В мире
Историк Сергей Поддубный заявил об "украинском происхождении" богов и пророков. Цитаты из его книги "Славные предки украинцев" опубликовал директор Украинского еврейского комитета Эдуард Долинский в Facebook.
Как передает РИА Новости, ваннотации к изданию говорится, что это не украинцы молятся чужим богам и святым, а, напротив, упомянутыми в древних текстах “богами и пророками были предки украинцев".
"Тоже самое относится к грекам, которые якобы дали миру мифы, героев и науку. На самом деле они к ним не имеют никакого отношения. Это наша, украинцев, история",— говорится в цитате.
Кроме того, историк утверждает, что Ноев потоп случился именно на территории современной Украины, откуда, по его мнению, возродилась жизнь на земле. Также Поддубный подчеркивает, что украинский народ имеет "по меньшей мере трехтысячелетнюю историю".