ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 19:55 21/08/2020 Հայաստան
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝  այսօր, ժամը 18:30-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում նախագահությամբ դատավոր Մարինե Մելքոնյանի պետք է քննարկվեր Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի հերթական միջնորդությունը, սակայն անսպասելիորեն նիստից երկու ժամ առաջ քննչական մարմինը հետ է վերցրել միջնորդությունը։
Իրավապահ համակարգի մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ նման քայլի պատճառը եղել է այն, որ մի շարք քրեական գործերով դատավոր Մարինե Մելքոնյանը դրսևորել է օբյեկտիվություն և անկախություն՝ անհիմն լինելու հիմքով մերժելով քննչական մարմինների՝ տարբեր անձանց կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունները։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նախկինում դատարաններն արդեն երկու անգամ մերժել են Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունները, քննչական մարմինը որոշել է երրորդ անգամ չգնալ նման ռիսկի և այս պահին հետ վերցրել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Դրան զուգահեռ որոշվել է հաջորդող երկու շաբաթվա ընթացքում նոր միջնորդություն ներկայացնել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ  այն հույսով, որ այն կմակագրվի ավելի վստահելի և կախվածության մեջ գտնվող դատավորի, ով կապահովի Մինասյանի կալանավորումը»,-ասել է աղբուրը:

Право 11:23 22/08/2020 Армения
По сведениям «Фактинфо», накануне, в 18:30, в суде общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Марине Мелконян должно было быть рассмотрено очередное ходатайство следователя об аресте бывшего посла Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене Микаела Минасяна, однако за два часа до заседания следственный орган отозвал ходатайство.
По словам нашего источника в правоохранительной системе, причиной такого шага стало то, что судья по ряду уголовных дел Марине Мелконян проявила объективность и независимость, отклонив ходатайства следственных органов об аресте различных лиц на основании необоснованности.
«Учитывая то обстоятельство, что ранее суды уже дважды отклоняли ходатайства об аресте Минасяна, следственный орган решил в третий раз не идти на такой риск и на данный момент отозвал ходатайство об аресте Минасяна. Параллельно этому было решено в течение следующих двух недель представить новое ходатайство об аресте Минасяна в надежде, что он будет записан в качестве более надежного и зависимого судьи, который обеспечит арест Минасяна», – сказал источник «Фактинфо».