Քաղաքական 13:15 27/08/2020 Հայաստան
Կառավարության նիստում «ՀՀ բնակչության  սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» և «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության  պաշտպանության մասին» օրենսդրական նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնեց, որ օրինագիծը կարևոր է նաև մարդու իրավունքների առումով և դեռևս հունիսիսց շրջանառվելու պարագայում իր գրասենյակին ուղարկվել է միայն օգոստոսի 25-ին՝  մեկ օր ժամկետով:  Նա նկատեց, որ այդ ծավալի փաստաթուղթը մեկ օրում հիմնովին ուսումնասիրել հնարավոր չէ, բայց իրենք  20-ից ավել առաջարկներ են ներկայացրել արտակարգ իրավիճակի ժամանակ փաթեթով նախատեսված սահմանափակումների վերաբերյալ:
«Երբ ուսումնասիրում ենք այս սահմանափակումները, պետական մարմինների լիազորությունները և հնարավորությունները, այստեղ կա որոշակի մտահոգություն դրանց պրակտիկ կիրառելիության և համաչափության առումով»,- նկատեց Թաթոյանը և հավելեց, որ արտակարգ դրության մոնիտորինգի ողջ ընթացքում իր գրասենյակը պարզել է, որ խնդիրներ են առաջանում ոչ միայն մարդկանց համար, այլև պետական մարմիններն են խնդրի առաջ կանգնում և  դառնում են այդ կարգավորումմների իրավական զոհը, որովհետև լինում են նաև ոչ հստակ կարգավորումներ:
Արման Թաթոյանը հայտնեց, որ առաջիկայում կուղարկի նաև որոշակի դիտարկումներ և´ վարչապետի աշխատակազմ, և´ ԱԺ-ում կներգրավվի քննարկումներին:
«Ես ուզում եմ իմանալ, թե ե՞րբ է վերջ տրվելու այս գործելակերպին, ե՞րբ կառավարության նիստում հնչում է, որ չի ուղարկվել կարծիքի, երեկ երեկոյան է ուղարկվել կարծիքի… Սա ինչքան է շարունակվելու, լավ»,- արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Էդուրարդ Աղաջանյանը պատասխանեց, որ  վարչապետի աշխատակազմը նախագիծը կարծիքի ուղարկելու և շրջանառելու գործառույթ չունի, այն անում է համապատասխան նախարարությունը՝ մինչև այն  վարչապետի աշխատակազմ ներկայացնելը:
«Բայց նախարարական կոմիտեի օրակարգն ուղարկվում է բոլոր գերատեսչություններին, և այդ հարցերը պետք է առաջանան կոմիտեի նիստի օրակարգի ձևավորման ժամանակ»,- եզրափակեց Աղաջանյանը:
Հարցը զեկուցող արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հայտարարեց, որ մինչև վերջին պահը պարզ չի եղել, թե որ նախարարությունը պետք է զեկուցող լինի, իրենք նախագիծն ուղակել են վարչապետի աշխատակազմ և հայտնել, որ Առողջապահության նախարարությունը պետք է լինի զեկուցողը և վերջին պահին միայն իմացել, որ իրենք են զեկուցելու:
Պարզաբանում ներկայացնելու համար ձեռք բարձրացրեց նաև Տիգրան Ավինյանը, բայց Նիկոլ Փաշինյանը նրան ձայն չտվեց և հայտարարեց. «Կգնաք, կքննարկեք մինչև ստորագման բերելը: Մինչև բոլոր շահագրգիռ մարմինների հետ չքննարկվի և գրավոր ինձ չծանուցեք, որ բոլորի հետ քննարկվել է. բոլոր առաջարկները քննարկվել է՝ ստորագրման չբերեք»:

Политика 14:32 27/08/2020 Армения
На заседании правительства Армении в четверг, 27 августа, при рассмотрении пакета законопроектов о внесении поправок в законы РА «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения» и «О защите населения в чрезвычайных ситуациях» Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоня сообщил, что пакет важен и в плане защиты прав человека, но он был отправлен в офис омбудсмена лишь 25 августа.
Он отметил, что одного дня недостаточно для основательного изучения документа такого объема, но они представили свыше 20 предложений касательно ограничений, предусмотренным пакетом.
«Когда мы изучаем эти ограничения, полномочия, возможности государственных органов, возникает определенное беспокойство с точки зрения их практического применения и соразмерности», – отметил Татоян, добавив, что на протяжении всего периода мониторинга режима ЧП его офис выяснил, что проблемы возникают не только для населения, но государственные органы сталкиваются с проблемой, они становятся юридической жертвой этих регулировок, потому что бывают и расплывчатые регулировки.
Арман Татоян сообщил, что в ближайшее время он также направит определенные замечания в аппарат премьер-министра и будет участвовать в обсуждениях в Национальном Собрании.
«Я хочу знать, когда будет положен конец этой практике, когда на заседании правительства отмечается, что тот или иной проект не был направлен для заключения или был направлен лишь вчера вечером? Ладно, как долго это будет продолжаться?» – отреагировал Никол Пашинян.
Руководитель аппарата премьера Эдуард Агаджанян ответил, что у аппарата премьер-министра нет функции направления проектов на заключение и введения в обращение, это делает соответствующее министерство до его представления в аппарат премьер-министра.
«Но повестка министерского комитета рассылается во все ведомства, эти вопросы должны возникнуть при формировании повестки дня заседания комитета», – заключил Агаджанян.
Докладчик по вопросу министр юстиции Рустам Бадасян заявил, что до последнего момента не было ясно, какое министерство должно выступать в качестве докладчика, они отправили проект в аппарат премьер-министра, сообщив, что докладчиком должно быть министерство здравоохранения, и только в последний момент узнали, что докладчиком будет Минюст.
Для представления разъяснений также поднял руку вице-премьер Тигран Авинян, но Никол Пашинян не дал ему слова, заявив: «Вы пойдете и обсудите, прежде чем представить на подпись. Не приносите на подпись, пока это не будет обсуждено со всеми заинтересованными сторонами и не сообщите мне в письменной форме, что все предложения обсуждены».
Тем не менее, премьер-министр, отметив важность пакета, предложил принять его, что и было сделано единогласно.